Jak unikać katastrof kosmicznych?

Autor tekstu - Jan Dziewoński | Data publikacji - piątek, 18 listopada 2016 | Obszar - na Zachód

Jak unikać katastrof kosmicznych?

Już jakiś czas temu przeczytałem książkę „Naród start-upów…”[1], gdzie opisano przyczyny sukcesu państwa izraelskiego w branży Nowych Technologii. Jedną z opisanych przez autorów przyczyn jest powszechny pobór wojskowy i wpływ, jaki armia wywiera na mieszkańców.

Żydowskie spojrzenie na inżynierię genetyczną

Autor tekstu - Akiva Wolff | Data publikacji - piątek, 11 listopada 2016 | Obszar - na Zachód

Żydowskie spojrzenie na inżynierię genetyczną

W dyskusji toczącej się wokół podpisanej niedawno umowy o wolnym handlu między Europą a Kanadą (CETA) pojawiało się zastrzeżenie odnośnie możliwości wpuszczenia na rynek europejski żywności modyfikowanej genetycznie, która nie jest oznakowana zgodnie z europejskimi wymogami. W tym kontekście wierzący w Biblię człowiek może zastanawiać się, jak w ogólności należałoby spojrzeć na zagadnienie inżynierii genetycznej z perspektywy biblijnego prawa religijnego i etycznego. Wydaje się, że poniższy artykuł może stanowić dobry punkt wyjścia dla takich rozważań.
Daniel Kaleta

Nauka porządku – relacja z frontu

Autor tekstu - Romek Kopak | Data publikacji - piątek, 04 listopada 2016 | Obszar - na Zachód

(nie wiem, czy podawać jakiś werset przewodni)

Nauka porządku – relacja z frontu

Kontynuacja tekstu: Nauka (?) porządku

29 października

Tydzień (to będzie długi tydzień, ze względu na wolne dni) zaczął się dalszą eskalacją oraz większym chaosem niż poprzedni. Nic nie wskazywało, że może nastąpić jakakolwiek poprawa. Obrońcy resztkami sił przekonywali Benjamina i Klarę, że granice ich królestw to drzwi ich pokoi. Dalej nie wolno im wynieść ani jednego klocka, ani jednego pluszaka. Poniedziałek i wtorek ograniczały się tylko do obrony niezainfekowanych terenów.

Nauka (?) porządku

Autor tekstu - Romek Kopak | Data publikacji - piątek, 28 października 2016 | Obszar - na Zachód

(nie wiem, czy podawać jakiś werset przewodni)

Nauka (?) porządku

17 października 2016r.

Postanawiamy, (no właściwie ja postanawiam, bo Gosia ma spore wątpliwości co do pomysłu, ale godzi się) wprowadzić dzieciom nową metodę nauki porządku. Przede wszystkim we własnych pokojach.

Dosadność

Autor tekstu - Ela Dziewońska | Data publikacji - piątek, 14 października 2016 | Obszar - na Zachód

Dosadność

Mowa twoja cię zdradza powiedziano do Ap. Piotra. I dziś zdradza nie tylko pochodzenie, ale emocje – radość, złość, pewność siebie, wątpliwości, choć czasami myli prośbę z rozkazem, jak wykrzykiwane do dzieci: ja cię proszę, uspokój się!

Zaskoczył mnie pracownik muzeum w Biłgoraju, kiedy po dwóch przeze mnie wypowiedzianych zdaniach, ocenił: pani jest ze Śląska. A mnie wciąż wydaje się, że mówię czysto po polsku, podobnie jak znajomi z Lubelszczyzny. A taki uroczy jest ten ich zaśpiew.

Fundament i fundamentalizm

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 16 września 2016 | Obszar - na Zachód

Fundament i fundamentalizm

Każda religia czy ideologia ma swoje fundamenty. Ma je również chrześcijaństwo. Do fundamentalnych zasad należy przykładać wagę. Należy je podkreślać i ich bronić. Jednak przesadna, fanatyczna dbałość o fundamenty może przerodzić się w błędną i szkodliwą skłonność, którą współcześnie określamy mianem fundamentalizmu.

Lato na pograniczu

Autor tekstu - Iwona Dąbek | Data publikacji - piątek, 02 września 2016 | Obszar - na Zachód

opowieść o zrozumieniu

Lato na pograniczu

Sejny – małe miasteczko wśród jezior. Idealne miejsce na letni odpoczynek. Tam pojechaliśmy.

Pierwszego dnia zamierzamy zwiedzić klasztor i synagogę. Ale najpierw, wakacyjnym obyczajem, chcemy przysiąść w kawiarence pod parasolem, spokojnie się rozejrzeć i poczuć klimat nowego miejsca.

Tak wielki, że aż straszny

Autor tekstu - Piotr Kubic | Data publikacji - piątek, 12 sierpnia 2016 | Obszar - na Zachód

Tak wielki, że aż straszny

Ps. 139:14: Wysławiam cię dlatego, że się zdumiewam strasznym i dziwnym sprawom twoim, a dusza moja zna je wybornie. (BGd)

Od czasów Galileusza ludzie kierowali w niebo obiektywy teleskopów. Galileusz, przy pomocy dwóch soczewek umieszczonych wewnątrz rury, dostrzegł ciała niebieskie zupełnie inaczej, niż ludzie je postrzegali. W ten sposób potwierdził teorię Kopernika mówiącą, że Ziemia nie jest centrum Wszechświata.

Latem

Autor tekstu - Ela Dziewońska | Data publikacji - piątek, 22 lipca 2016 | Obszar - na Zachód

Latem

Gdy w wielkim mieście praży słońce, to jedną z możliwości przyjemnego ochłodzenia się, jest wizyta w muzeum. W taki właśnie dzień odwiedziłam krakowskie Europeum. Muzeum otwarto już trzy lata temu, ale pachnie jeszcze świeżością. Pięknie wyremontowany stary spichlerz pomieścił kolekcję od lat gromadzoną przez Muzeum Narodowe, wcześniej, tylko częściowo, w różnych oddziałach, udostępnianą zwiedzającym.

Tajemnica drzewek Jozuego

Autor tekstu - Kasia Śmiałkowska | Data publikacji - piątek, 20 maja 2016 | Obszar - na Zachód

Tajemnica drzewek Jozuego

Część rozległej pustyni Mojave, mieszczącej się głównie w Kalifornii, ale sięgającej też do Utah, Nevady i Arizony, wydzielona jest jako park narodowy Joshua Tree, chroniący skupiska ciekawych roślin nazywanych potocznie „drzewkami Jozuego”. Botanicznie rzecz biorąc, chodzi o jukkę krótkolistną (Yucca brevifolia), przedstawicielkę rodzaju z rodziny agawowatych, obejmującego około 50 gatunków bylin, krzewów i drzew.

Stróż je chleb we wrotach Edenu

Autor tekstu - Samuel Królak | Data publikacji - piątek, 13 maja 2016 | Obszar - na Zachód

Stróż je chleb we wrotach Edenu

Czytając dzieje rodu Adama trafiamy na co najmniej trzy zagadkowe stwierdzenia, które dowodzą, że rodzina ludzka żyła w warunkach odległych od prymitywnych. Nie byli to mieszkający na drzewach czy w jaskiniach zbieracze, lecz rolnicy i hodowcy bydła oraz budowniczowie. Z lektury pierwszych kilku rozdziałów Księgi Rodzaju dowiadujemy się, że człowiek będzie jadł chleb, że grzech leży u drzwi i że znane już było zajęcie stróża (Rdz 3:19; 4:7,9).

Adar II

Autor tekstu - Krystian Siewniak | Data publikacji - piątek, 08 kwietnia 2016 | Obszar - na Zachód

Adar II

Kiedy wypada Pamiątka w tym roku?
21 kwietnia.
Dlaczego tak późno?
To już prawie w maju.
Czy się nie pomylono?

Muzyka chrześcijańska i światowość

Autor tekstu - Piotr Kubic | Data publikacji - piątek, 01 kwietnia 2016 | Obszar - na Zachód

Muzyka chrześcijańska i światowość

Czy słuchanie muzyki niechrześcijańskiej to przejaw światowości?
Czy należy takiej muzyki unikać?

Takie pytanie znalazłem na społecznościowym portalu Facebook. Spróbujmy się nad nim pochylić, jednak z tym zaznaczeniem, że cokolwiek tu napiszę nie będzie w intencji jednoznacznego, ostatecznego wyjaśniania – jak macie wierzyć i postępować. Pytanie ma charakter życiowy, a tego rodzaju pytania nierzadko nie mają jednej prostej odpowiedzi. Przyznam się, że napisalem już dwie wersje tego tekstu, teraz piszę trzecią i może będzie ona wreszcie tą, którą wyślę do ePatmos. Bo ciągle się zastanawiam, jak temat ująć.

Majdanek

Autor tekstu - Łukasz Miller | Data publikacji - piątek, 25 marca 2016 | Obszar - na Zachód

Majdanek

Miałem okazję przez kilka godzin chodzić po dawnym obozie na Majdanku. Nie spieszyłem się, robiłem zdjęcia, czytałem opisy, starałem się przypatrywać detalom. Moje myśli krążyły wokół Majdanku i tematów pochodnych. Byłem tam wcześnie rano i przez 3/4 czasu mojego pobytu nie było nikogo, więc warunki do rozmyślań idealne.

Chodziły za Nim tłumy

Autor tekstu - Piotr Kubic | Data publikacji - piątek, 04 marca 2016 | Obszar - na Zachód

Chodziły za Nim tłumy

A tłumy ogarnął lęk na ten widok, i wielbiły Boga, który takiej mocy udzielił ludziom.
(Mt 9:8, po uzdrowieniu sparaliżowanego)

A wieść o Nim rozeszła się po całej Syrii. Przynoszono więc do Niego wszystkich cierpiących, których dręczyły rozmaite choroby i dolegliwości, opętanych, epileptyków i paralityków, a On ich uzdrawiał. I szły za Nim liczne tłumy z Galilei i z Dekapolu, z Jerozolimy, z Judei i z Zajordania.
(Mt 4:24-25)

<<  1 [23 4 5 6  >>