Minimalizm

Autor tekstu - Basia Honkisz | Data publikacji - piątek, 06 listopada 2015 | Obszar - na Zachód

Minimalizm

Minimalizm to popularne w ostatnich latach podejście do zakupów i posiadanych rzeczy, a dla niektórych – sposób na życie, filozofia, która w znaczący sposób wpływa na różne aspekty ich funkcjonowania. Nie ma jednej wspólnej definicji minimalizmu czy jakichś ścisłych zasad regulujących, co osoba uznająca się za minimalistę musi robić.

Dziwidło

Autor tekstu - Kasia Śmiałkowska | Data publikacji - piątek, 16 października 2015 | Obszar - na Zachód

Dziwidło

O, jak liczne są dzieła twoje, Panie! Tyś wszystko mądrze uczynił. – Psalm 104:24

Odbyliśmy niedawno nocną wyprawę do niedalekiego ogrodu botanicznego, żeby poznać za pomocą własnych zmysłów osobliwą roślinę – dziwidło olbrzymie, Amorphophallus titanum. Kwitnie ono bardzo rzadko i krótko zarazem, ledwie kilkadziesiąt godzin, jedną noc. Wydziela przy tym bardzo nieprzyjemną woń przypominającą zapach gnijącego mięsa, by zwabić padlinożerne chrząszcze dokonujące zapylenia.

Szmini Aceret

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 02 października 2015 | Obszar - na Zachód

Szmini Aceret

Sukkot (Święto Szałasów) trwa już pięć dni. W poniedziałek, 5 października 2015, czyli ósmego (szmini) dnia, zakończy się uroczystym zgromadzeniem (aceret).

Matkot – izraelski sport narodowy

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 18 września 2015 | Obszar - na Zachód

Matkot – izraelski sport narodowy

Matkot to prosta gra polegająca na odbijaniu miękkiej gumowej piłeczki twardymi, najczęściej drewnianymi paletkami. Bywa uznawana za nieoficjalny izraelski sport narodowy. Mówi się, że została wymyślona na izraelskich plażach i uprawiana jest tam od 80 lat, czyli dłużej niż istnieje państwo Izrael. Jest tak popularna w tym kraju, że w Tel Awiwie powstało nawet specjalne muzeum tej gry, jedyne na całym świecie.

Najlepsze bułki na świecie

Autor tekstu - Ela Dziewońska | Data publikacji - piątek, 11 września 2015 | Obszar - na Zachód

czyli smaki i zapachy mojego dzieciństwa

Najlepsze bułki na świecie

Zmęczona usiadłam przy małym stoliku. Dobre lody, smaczna kawa. Napisy na szybach: bistro Hehlmann, rok 1932. Dziewczyna kończyła dzień pracy, składała stoły, ustawiała krzesła. Nazwisko na szybie kojarzy mi się z dobrą jakością, czystością, szybką, miłą obsługą.

Dokonać zmartwychwstania

Autor tekstu - Piotr Kubic | Data publikacji - piątek, 04 września 2015 | Obszar - na Zachód

"Jam jest zmartwychwstaniem"

Dokonać zmartwychwstania

W pracy artysty stosuje się czasem pewną metodę. Chodzi o to, że twórca sam siebie stawia w miejscu osoby lub przedmiotu związanego z tym, co chce stworzyć. To jest eksperyment na samym sobie, lecz to eksperyment całkiem na poważnie, nawet jeśli tylko w wyobraźni.

Drzewa nad strumieniem wód

Autor tekstu - Kasia Śmiałkowska | Data publikacji - piątek, 14 sierpnia 2015 | Obszar - na Zachód

Drzewa nad strumieniem wód

Tel Dan. Spodziewamy się wzgórza kryjącego ruiny – wszak tel albo też tell czy tall to hebrajskie słowo, które przekształciło się w uniwersalne pojęcie archeologiczne oznaczające kopiec, gdzie przez wieki narastały warstwy pozostałości po osadach, burzonych i odbudowywanych na gruzach. Takie wzniesienia istnieją w Beer Szewie, Hazor, Megiddo i wielu innych miejscach.

Król młóci i odwiewa

Autor tekstu - Kasia Śmiałkowska | Data publikacji - piątek, 31 lipca 2015 | Obszar - na Zachód

Król młóci i odwiewa

Wróciliśmy niedawno do rozważania Księgi Przypowieści, odłożonej tymczasowo na bok na korzyść kilku nowotestamentalnych listów, i od razu w pierwszych omawianych wersetach pojawiły się ciekawostki. Czytamy mianowicie takie słowa:

Król mądry rozprasza niezbożnych, i przywodzi na nich pomstę. Przyp. Sal. 20:26

Tu działy się cuda (2)

Autor tekstu - Kasia Śmiałkowska | Data publikacji - piątek, 26 czerwca 2015 | Obszar - na Zachód

Tu działy się cuda (2)

Kontynuacja tekstu: Tu działy się cuda (1)

Kfar Nahum to niestety nie tylko optymistyczne i wzruszające historie uzdrowień i nauczania. Wraz z Chorazynem i Betsaidą zostało ono ostro skrytykowane przez Pana za to, że pomimo cudów i Jego słów nie wykorzystało swojej szansy, postępując gorzej, niż miasta znane z bezbożności. Dziś po wszystkich trzech pozostały jedynie ruiny – od dawna nikt ich nie odbudowuje.

Tu działy się cuda (1)

Autor tekstu - Kasia Śmiałkowska | Data publikacji - piątek, 19 czerwca 2015 | Obszar - na Zachód

Tu działy się cuda (1)

Wizytę w Kafarnaum – Kfar Nahum czyli wiosce pocieszenia – przewodniczka zaczęła od stwierdzenia, że to jedno z bardzo nielicznych miejsc, o których wiadomo, że Pan Jezus naprawdę TU był. To nie „tradycyjne miejsce”, które oznacza, że dane zdarzenie miało prawdopodobnie miejsce gdzieś w okolicy. To prawdziwa lokalizacja Kafarnaum – choć wiele spośród widocznych tu ruin datuje się na późniejsze stulecia, stoją tu, gdzie istniały podobne budowle za czasów Chrystusa.

Pierwszym maratończykiem nie był Grek, tylko Żyd

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 08 maja 2015 | Obszar - na Zachód

Pierwszym maratończykiem nie był Grek, tylko Żyd

Żydzi przyzwyczaili już świat do tego, że przodują w wielu dziedzinach. W dawnych czasach przekazali ludzkości najlepszą religię i kulturę. Przez wieki byli znani jako znakomici lekarze i prawnicy. Współcześnie wielu świetnych naukowców, wynalazców, finansistów, twórców i artystów wywodzi się z tego starożytnego i zasłużonego narodu. Jednak w dziedzinie sportu Izraelici nigdy nie mieli zbyt wygórowanych ambicji. Judaizm nie bardzo podkreśla bowiem wartość sprawności fizycznej.

Izrael - Dzień Niepodległości 2015

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 24 kwietnia 2015 | Obszar - na Zachód

Izrael - Dzień Niepodległości 2015

Jom Ha’acmaut – 67 urodziny Izraela

14 maja 1948 roku (wg kalendarza hebrajskiego 5 Ijar 5708) Dawid Ben Gurion odczytał Deklarację Niepodległości Izraela. Po 1878 latach od zburzenia jerozolimskiej świątyni przez Rzymian oraz 2534 latach od obalenia Sedekiasza, ostatniego króla z rodu Dawida, powstało niepodległe państwo Izrael ze stolicą w Jerozolimie. Dlatego co roku 5 Ijar (w 2015 wczoraj, 23 kwietnia) Izrael świętuje swoje urodziny. Przy tej okazji publikowane są dane demograficzne. Poniżej krótki z nich wyciąg.

Piasek i gwiazdy

Autor tekstu - Kasia Śmiałkowska | Data publikacji - piątek, 17 kwietnia 2015 | Obszar - na Zachód

Piasek i gwiazdy

Nocą z trzeciego na czwartego kwietnia dość spontanicznie podjęliśmy wycieczkę do chicagowskiego planetarium, które z okazji zaćmienia Księżyca zorganizowało swego rodzaju „noc otwartą". Na placu przed budynkiem udostępniono publiczności przenośne teleskopy nastawione na naszego satelitę, na trawnikach i stopniach rozsiedli się pozawijani w koce i kołdry amatorzy wspólnego oglądania zaćmienia.

O walce z nałogiem

Autor tekstu - Basia Honkisz | Data publikacji - piątek, 10 kwietnia 2015 | Obszar - na Zachód

O walce z nałogiem

Jestem na oddziałowej świetlicy oddziału detoksykacyjnego w szpitalu psychiatrycznym, na spotkaniu dla pacjentów z terapeutą. Oto jeden człowiek, jak się okazuje - sam toczący walkę z nałogiem alkoholowym, od wielu lat zwycięską - staje naprzeciw sali pełnej pacjentów i w trwającej około godzinę przemowie stara się ich nakłonić do zmiany swojego życia. Przedstawia im skutki trwania w obecnym stanie, apeluje do ich sumień, roztacza wizje lepszej przyszłości, opiera się na swoim przykładzie.

Kopalnia

Autor tekstu - Kasia Śmiałkowska | Data publikacji - piątek, 27 marca 2015 | Obszar - na Zachód

na okoliczność edycji nr 100

Kopalnia

Sto odsłon ePatmosu. Setka piątkowych wieczorów, kiedy w ramach preludium do weekendu można podejść do stołu zastawionego coraz to nowymi smakowitymi daniami. W moim przypadku ów stół pojawia się jeszcze przed południem, kiedy dominującym meblem jest raczej biurko w pracy; zawsze jednak można na szybko zaglądnąć, co nowego przygotowano. Trzeba tylko pamiętać w okolicy zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, że przez kilka tygodni Patmos odsłoni się nie o jedenastej, tylko o dziesiątej albo dwunastej, bo przesuwanie wskazówek zegarów nie dzieje się w Polsce i w USA jednocześnie.

<<  1 2 [34 5 6 7  >>