Era cyfryzacji (II)

Autor tekstu - Jan Dziewoński | Data publikacji - piątek, 17 stycznia 2014 | Obszar - na Zachód

Przegląd mobilnych aplikacji biblijnych

Era cyfryzacji (II)
fot. Małgorzata Kubic

Nowy rok dla wielu jest czasem postanowień. Pewnie wśród szukających Boga i uznających autorytet Biblii część postanowień związanych jest z regularnym czytaniem. Poniżej przegląd i ocena kilku mobilnych aplikacji wybranych mobilnych aplikacji (obsługiwanych przez system android), które mogą w tym pomóc.

Dziś postaram się ocenić i omówić chyba najpopularniejszą aplikację tego typu: YouVersion.

Będę oceniał ze względu na potrzeby i wymagania, które wydały mi się najistotniejsze:

 1. Prostota i łatwość obsługi
 2. Dostępność przekładów (w j. polskim)
 3. Dodatkowe materiały i funkcjonalności (słowniki, konkordancje, mapy, komentarze itd.)

Skala ocen 1 - 5

YouVersion

 1. Bardzo prosty i przejrzysty interface jest niewątpliwą zaletą tej aplikacji. Większość funkcji można poznać w kilka minut. Łatwe wyszukiwanie poszczególnych ksiąg i wersetów. Jedyną wadą jest konieczność logowania.

Moja ocena: 4.5/5

Dostępne także m.in. na: iPhone/iPad, BlackBerry czy Windows Phone

 1. Niestety z przekładów papierowych, z którymi mam najwięcej styczności, w aplikacjach mobilnych dostępna jest tylko Biblia Gdańska (nie ma Biblii Warszawskiej, Biblii Tysiąclecia, ani najnowszego tłumaczenia Towarzystwa św. Pawła; jest to chyba związane z prawami autorskimi?)

Z przekładów w j. polskim mamy: NBG (Nowa Biblia Gdańska), BG (Biblia Gdańska), PUBG (Uwspółcześniona Biblia Gdańska – tylko NT), PSZ (Słowo Życia, NT, raczej parafraza niż przekład)[1]

Moja ocena: 3/5

 1. Dodatkowe materiały i funkcjonalności:

Nie znajdziemy w tej aplikacji żadnych słowników, map itp., ale jest kilka funkcjonalności godnych odnotowania.

 • Prosta w obsłudze wyszukiwarka słów (wg słów)
 • Plany czytania Biblii z komentarzami, podzielone ze względu na długość i tematy (np. Wielkanoc – 7 dni, czy cała Biblia w rok), wraz z komentarzami.
 • Bardzo łatwe zaznaczanie fragmentów (tworzenie zakładek lub notatek). Bardzo ciekawą opcją jest także możliwość tworzenia notatek publicznych, gdzie po kliknięciu danego fragmentu mamy możliwość przeczytania notatek utworzonych przez innych użytkowników tej aplikacji (trzeba mieć dostęp do sieci, notatki innych użytkowników są w j. angielskim)
 • Ciekawą opcją jest także możliwość słuchania audio (niestety w j. angielskim, tłumaczenie KJV)
 • Wtyczka do sieci społecznościowych. Umożliwia m.in. udostępnianie wersetów.

Moja ocena: 3.5/5

Podsumowanie:

Ocena średnia: 3.67

Aplikację pobrałem specjalnie na potrzeby powyższego artykułu (wcześniej używałem tylko MySword) i muszę napisać, że zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Polecam szczególnie dla osób, które cenią prostotę i łatwość obsługi oraz tych, którzy chcą czytać wg planu.

Na pewno aplikacja zostanie na moim smartphonie, jednak ze względu na brak np. konkordancji będę raczej korzystał z MySword, a ta pozostanie tą dodatkową.

Za tydzień: MySword Bible


[1] Wikipedia - Słowo Życia

Udostępnij...

O Autorze

Jan Dziewoński