Prasa

STAROŻYTNA BRAMA W GALILEI – ZWIĄZEK Z BIBLIJNYM DAWIDEM?

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 20 lipca 2018

10 lipca ogłoszono odkrycie w Galilei bramy miejskiej, przez którą być może przechodził król Dawid w drodze po swoją oblubienicę. Znajduje się ona niedaleko Betsaidy.

Prof. Rami Arav, dyrektor wykopalisk, opowiada: „To największa i najlepiej zachowana brama [w Izraelu].” Tegoroczne wykopaliska potwierdzają, że Betsaida, aramejska osada, obejmuje również jedną z najstarszych w Izraelu wież wbudowanych w mury miejskie.

DARY OD IZRAELCZYKÓW Z WZGÓRZ GOLAN

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 20 lipca 2018

Izraelczycy mieszkający na Wzgórzach Golan przygotowali dary i paczki - Siły Obronne Izraela dostarczyły je do obozów dla syryjskich przesiedleńców w syryjskiej części Wzgórz Golan. Dary zawierały zabawki, materiały do prac ręcznych, gry, słodycze i listy do dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Jest to część działań IDF mających wspomagać Syryjczyków w ramach operacji „Dobry sąsiad”.

KIM BYŁ SAUL Z TARSU?

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 13 lipca 2018

Znajduję się w tej chwili pod ulicami współczesnej Jerozolimy. Dookoła mnie są ruiny dawnej Jerozolimy z czasów rzymskich. Rzymskie imperium to kontekst wczesnego kościoła – a jego historia nie byłaby pełna bez bliższego zastanowienia się nad pewnym Żydem, który był również obywatelem Rzymu, a na imię miał Saul.

IZRAELSKA MISJA NA KSIĘŻYC

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 13 lipca 2018

10 lipca Izrael ogłosił, że rozpocznie swoją pierwszą misję księżycową w grudniu, mając nadzieję, że stanie się czwartym krajem, który wyląduje na Księżycu, w lutym 2019 r. Islassia, firma kosmiczna SpaceIL, wraz z Israel Aerospace Industries (IAI), wyniesie statek kosmiczny na orbitę za pośrednictwem rakiety SpaceX. "Wszyscy będziemy pamiętać, gdzie byliśmy, kiedy Izrael wylądował na Księżycu", powiedział Morris Kahn, jeden z przywódców projektu ogłaszając misję. Do tej pory tylko Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny wysłały statki kosmiczne na Księżyc.

W PARKU NARODOWYM CIPPORI ODKRYTO BIZANTYJSKĄ PRASĘ WINNĄ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 06 lipca 2018

W początkach czerwca ogłoszono, że w parku narodowym Cippori w północnym Izraelu odkryto starożytną prasę winną z okresu bizantyjskiego. Znajdowała się ona wewnątrz zadaszonego rezerwuaru na wodę, co izraelski Urząd ds. Zabytków uznał za „rzadkie i unikatowe”, jako że to pierwszy raz, kiedy w Izraelu znaleziono prasę w rezerwuarze.

GDZIE OBECNIE MIESZKAJĄ ŻYDZI I ILU ICH JEST?

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 22 czerwca 2018

Liczebność podstawowej populacji Żydów na świecie oceniono w kwietniu 2018 r. na 14 511 000 – w porównaniu z 14 410 000 w roku 2016.

Demograf Sergio DellaPergola proponuje wzięcie pod uwagę „poszerzonej” populacji, która obejmowałaby również osoby identyfikujące się jako częściowi Żydzi, oraz nie-Żydów mających żydowskich rodziców. Liczba wyniesie wtedy 17,3 mln.

NIKKI HALEY O ANTYIZRAELSKIEJ REZOLUCJI ONZ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 22 czerwca 2018

{Wypowiedź ambasador USA przy ONZ, Nikki Haley, przed głosowaniem nad antyizraelską rezolucją na Zgromadzeniu Ogólnym.}

Na świecie dzieje się wiele rzeczy, które domagają się naszej uwagi. W tej właśnie chwili mają miejsce protesty w Nikaragui. W ostatnich dwóch miesiącach ponad 146 nastawionych pokojowo Nikaraguańczyków zostało zabitych przez swój własny rząd. Dziś jednak o Nikaragui nie mówimy.

KOLEJNE ZNISZCZENIA NA WZGÓRZU ŚWIĄTYNNYM DOKONANE PRZEZ MUZUŁMANÓW

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 22 czerwca 2018

Ignorując decyzję izraelskiego Sądu Najwyższego, muzułmański wakf zorganizował ostatnio 1000 muzułmanów do trwających dniem i nocą prac. Usunęli oni sterty ziemi zawierające dowody żydowskiej świątyni i historycznego Wzgórza. Wykorzystali gest dobrej woli ze strony żydowskiej – zamknięcie Wzgórza Świątynnego dla Żydów podczas ramadanu. Muzułmanie w tym czasie zajęli się niszczeniem żydowskiej historii.

USA OPUŚCIŁY RADĘ PRAW CZŁOWIEKA PRZY ONZ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 22 czerwca 2018

We wtorek (19 czerwca) ambasador USA przy ONZ Nikki Haley oświadczyła, że Stany Zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka, którą nazwała „szambem politycznej tendencyjności”.

„Podejmujemy ten krok, ponieważ nasze zobowiązania nie pozwalają nam, abyśmy nadal stanowili część organizacji, która charakteryzuje się hipokryzją i służeniem samej sobie i która kpi z praw człowieka” – powiedziała ambasador Haley na konferencji prasowej.

IZRAEL Z POMOCĄ W GWATEMALI PO WYBUCHU WULKANU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 15 czerwca 2018

Kiedy w zeszły czwartek [7 czerwca] izraelski zespół medyczny przybył do Gwatemali, nadal było widać dymy z dwóch erupcji wulkanu.

Paramedyk Tal Rabin powiedziała, że toksyczne gazy wypuszczone przez wulkan Fuego spowodowały, że oddychanie było trudne nawet przez maskę. O wiele bardziej przygnębiający był jednak widok części ciał wydobytych z lawy otaczającej samochody i domy nawet do wysokości siedmiu metrów w dwóch wioskach, które najbardziej ucierpiały w katastrofie.

NETANJAHU: NIEZWYKŁA OFERTA DLA NARODU IRAŃSKIEGO

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 15 czerwca 2018

Dziś mam dla narodu irańskiego bezprecedensową propozycję: jest ona związana z wodą.

Naród irański jest ofiarą okrutnego, tyranizującego go reżimu, który uniemożliwia mu dostęp do niezbędnej do życia wody. Izrael popiera naród irański i dlatego właśnie chcę pomóc uratować niezliczonych Irańczyków przed śmiercią.

NETANJAHU O PRZENIESIENIU AMBASADY I ROZRUCHACH W GAZIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 15 czerwca 2018

{Fragment wywiadu w BBC}

BN:
Tak, uważam, że dzień, w którym uznano fakt, iż Jerozolima jest stolicą Izraela od trzech tysięcy lat, od czasów króla Dawida – to wielki dzień. Przeniesienie ambasady USA to wspaniała rzecz; myślę, że z czasem przeniosą się tam wszystkie ambasady. Zobaczymy – zabierze to trochę czasu.