Prasa

DRUGIE ŻYCIE BALONÓW Z LOTNISKA W TEL AWIWIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 28 kwietnia 2017

Osoby odbierające podróżnych z lotniska w Tel Awiwie kupują dziesiątki kolorowych balonów wypełnionych helem – i wiele z nich ucieka, po czym zatrzymuje się pod sufitem działu przylotów. Lotnisko jednak ich nie wyrzuca. Od otwarcia terminalu w 2003 r. raz czy dwa razy w tygodniu są zbierane i zawożone dzieciom w szpitalach w całym kraju. Na video pokazane są dzieci z centrum medycznego w rejonie Tel Awiwu.

GDZIE JEST SADZAWKA SYLOE Z CZASÓW HISKIASZA?

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 28 kwietnia 2017

„Pozostałe zaś sprawy Hiskiasza i cała jego potęga, i to, że zbudował zbiornik na wodę i wodociąg i że doprowadził wodę do miasta, zapisane jest w Księdze Dziejów Królów Judzkich” – 2 Król. 20:20

Gdzie jest oryginalna sadzawka Syloe, zbiornik wody zaopatrujący Jerozolimę w okresie pierwszej świątyni, wspomniany w Biblii w {tip 2 ks. Królewska 20:20::Ale inne sprawy Ezechyjaszowe, i wszystka moc jego, i jako uczynił sadzawkę, i rury, którymi przywiódł wodę do miasta to zapisano w kronikach o królach Judzkich.}2 Król: 20:20{/tip} i 2 Kron. 32:2-4? Chociaż w roku 2004 odkryto sadzawkę z czasów drugiej świątyni – tę z 9 rozdziału Ewangelii Jana, gdzie Jezus uzdrowił niewidomego – wcześniejsza sadzawka pozostaje nieznana.

CYFROWE ROZWIJANIE ZWĘGLONEGO ZWOJU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 28 kwietnia 2017

W latach siedemdziesiątych w Ein Gedi, gdzie między ok. 700 p.n.e. a 600 n.e. kwitła społeczność żydowska, po pożarze wykopalisk archeolodzy odkryli w arce w synagodze, gdzie przechowuje się Torę, zwęglone kawałki pergaminu. Każdy z nich był na tyle spalony, że rozpadał się przy dotknięciu.

STARE MAPY WĘDRÓWKI DO ZIEMI OBIECANEJ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 21 kwietnia 2017

Izraelska Biblioteka Narodowa ma swoich zbiorach stare mapy przedstawiające trasę wędrówki do Ziemi Obiecanej. Ponieważ nie istnieje dokładny zapis lokalizacji przystanków, mapy opierają się po części na przybliżeniach i wyobraźni. Wielu artystów dodawało do map swoją interpretację różnych wydarzeń. Nie chodzi więc o dokładność geograficzną, lecz raczej o opowieść religijną i etyczną.

KTÓREGO DNIA JEZUS ZMARTWYCHWSTAŁ?

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 21 kwietnia 2017

Po trzech dniach czy trzeciego dnia?

Jednym z problemów, jakie pojawiają się przy czytaniu starożytnych pism – takich jak Biblia – w XXI wieku jest niebezpieczeństwo anachronizmu: mam na myśli wprowadzanie do zrozumienia tekstu nieprzydatnych współczesnych idei i oczekiwań. Problem ów staje się jeszcze większy, gdy mamy do czynienia ze starożytnymi tekstami o wielkiej ważności historycznej.

CZY PUSTYNNY KRAJ BĘDZIE W STANIE ROZWIĄZAĆ ŚWIATOWY PROBLEM NIEDOBORU WODY?

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 21 kwietnia 2017

Seth Siegel, autor „Let There Be Water”

Czy świat stoi na krawędzi kryzysu pod względem wody? Jak nabardziej na to wygląda. Rząd USA przewiduje, że do roku 2025 w 60% lądów na całym świecie oraz 40% amerykańskich stanów wystąpią niedobory wody – w niektórych miejscach bardzo poważne. Rząd Stanów Zjednoczonych postrzega brak wody jako jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego.

74 ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

Opracowanie Romek Kopak | Opublikowane w środa, 19 kwietnia 2017

"Powstanie nie było porywem walczących o zwycięstwo i laury, tylko kamieniem rzuconym przeciwko ideologii dzikiej, wyzbytej cech człowieczych i przeciw olbrzymiej sile państwa w centrum Europy rządzonego przez zgraję morderczych oprawców w obliczu milczącego świata.

APOSTOŁ PIOTR W RZYMIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 14 kwietnia 2017

JAKIE TRADYCJE ŁĄCZĄ AP. PIOTRA Z RZYMEM?

Naczelny apostoł Jezusa, Piotr (zwany również Szymonem Piotrem lub Kefasem) od dwóch tysięcy lat wiązany jest z Rzymem. Najwcześniejsza wzmianka o jego obecności w tym mieście to list od chrześcijańskiego diakona o imieniu Gajusz. Pisze on najprawdopodobniej pod koniec II w. n.e. – czyli w latach 170-180 – i opowiada o niezwykłościach Rzymu, w tym o tropaionie, gdzie Piotr ustanowił kościół – w rzeczywistości TEN kościół, kościół rzymskokatolicki, na miejscu, gdzie dziś stoi Bazylika św. Piotra.

ATAK RAKIETOWY NA POŁUDNIOWY IZRAEL

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 14 kwietnia 2017

Tzw. Państwo Islamskie przyznało się do wysłania rakiety, która w poniedziałek 10 kwietnia spadła na szklarnię w Eszkol. Jak informuje IDF (Siły Obronne Izraela), pocisk został wystrzelony z Półwyspu Synajskiego, terytorium Egiptu. Jedna osoba doznała szoku na skutek uderzenia, ale nie ma doniesień o innych, którzy by ucierpieli.

FASCYNUJĄCA OPOWIEŚĆ O NAJWIĘKSZYM KAMIENIU NA WZGÓRZU ŚWIĄTYNNYM

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 14 kwietnia 2017

Jerozolima to mapa wydarzeń biblijnych: król Dawid, Salomon, prorocy, Machabeusze, Jezus, apostoł Paweł – wszyscy oni chadzali ulicami Jerozolimy. Dziś te biblijne historie sprzed tysięcy lat ożywają pod Zachodnią Ścianą Wzgórza Świątynnego. Niedawno zwiedzałem tamtejsze tunele i było to niezapomniane doświadczenie.

CUDA MORZA MARTWEGO

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 14 kwietnia 2017

Szalom!

Mam na imię Noam i jestem izraelskim fotografem opowiadającym różne historie. Pewnego dnia o świcie we wrześniu 2016 r. udało mi się złapać tę solną formację. Kiedy się do niej zbliżyłem, zdałem sobie sprawę, że fotografowałem ją już – pięć miesięcy wcześniej. Wtedy jej większa część znajdowała się pod wodą.

GRACIA MENDES NASI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 07 kwietnia 2017

Gracia Mendes Nasi (znana również jako Beatrice de Luna) była jedną z najbogatszych Żydówek renesansowej Europy. Dzięki zorganizowanej przez nią siatce pomocy setki „Conversos” uratowały się przed Inkwizycją.

Coversos to Żydzi, którzy przeszli z judaizmu na chrześcijaństwo w Hiszpanii i Portugalii, szczególnie w XIV i XV wieku, albo też ich potomkowie. Większość hiszpańskich Żydów przeszła na katolicyzm na skutek pogromów w 1391 r. Pozostali, którzy zdecydowali się na praktykowanie judaizmu, zostali wypędzeni w 1492 r. W ciągu dwóch kolejnych stuleci Conversos podlegali prawom opartym na dyskryminacji, a także nękani byli przez Inkwizycję.

Szabat Szalom - komentarze

dak

dak

13. grudnia, 2017 |

Można na przykład błogosławić Boga za dar ducha i wynikającego z niego duchowego światła (oświecenia), za ducha poświęcenia...

Romek

Romek

13. grudnia, 2017 |

A co się życzy w odpowiedzi na te pozdrowienia?

dak

dak

12. grudnia, 2017 |

Pozdrawiam wszystkich przyjaciół na pierwszy dzień Poświęcenia Swiątyni. Moja malutka channukia też zapłonęła:...

Erast Czekalski

Erast Czekalski

11. grudnia, 2017 |

@Romek: "Twój post z deklaracją pojawił się w komentarzu na apel Dak'a a on z kolei na artykuł mówiący o oświadczeniu Trampa....