Prasa

MIGAWKI Z WIZYTY PREMIERA INDII W IZRAELU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 14 lipca 2017

WIZYTA W JAD WASZEM

Niedługo po przylocie do Izraela premier Modi odwiedził miejsce upamiętniające Holokaust – Jad WaSzem. Towarzyszył mu Beniamin Netanjahu, a obu mężów stanu oprowadzał dyrektor Jad WaSzem, Awner Szalew.

Modi napisał potem w księdze pamiatkowej:

RWANDA GOTOWA DO WSPÓŁPRACY Z IZRAELEM

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 14 lipca 2017

Podczas odbywającej się w tym tygodniu wizyty w Izraelu prezydent Rwandy Paul Kagame powiedział na spotkaniu z premierem Netanjahu w Jerozolimie, że jego kraj jest gotowy do współpracy z Izraelem.

„Między naszymi krajami kwitnie współpraca w różnych kwestiach, m.in. technologii, rolnictwa, energii i bezpieczeństwa. Doceniamy to, co Izrael oferuje w tych dziedzinach, jak również innych; jesteśmy bardzo zadowoleni z naszych wspólnych działań.”

OLIMPIADA MACHABEJSKA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 14 lipca 2017

W Izraelu trwa XX Olimpiada Machabejska, w której uczestniczy około 10 000 sportowców z 85 krajów (więcej informacji: Wikipedia; filmik reklamowy: YouTube). Jest to trzecie pod względem wielkości wydarzenie sportowe na świecie, po igrzyskach olimpijskich i Uniwersjadzie. Przemówienie powitalne wygłosił premier Netanjahu:

„Drodzy uczestnicy Olimpiady Machabejskiej! Witajcie w Izraelu – witajcie w Jerozolimie!

17 TAMMUZ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 14 lipca 2017

Przypadający 11 lipca 17 dzień miesiąca Tammuz obchodzi się jako jedno z mniejszych świąt; od świtu do zachodu słońca zakazane jest picie i jedzenie. Podobnie jak Tisza B’Aw, które ma miejsce już trzy tygodnie później, 17 Tammuz (często określany swoją hebrajską nazwą Sziwa Asar b’Tammuz) nie upamiętnia pojedynczej katastrofy w żydowskiej historii, lecz kilka.

NUFILTRATION – IZRAELSKIE URZĄDZENIE DO OCZYSZCZANIA WODY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 07 lipca 2017

[Ghana, listopad 2015]

Mino Negrin, CEO i założyciel NUF Filtration:
Zajmowałem się oczyszczaniem i odsalaniem wody wieloma różnymi technikami, ale zastosowanie, które najbardziej przemówiło mi do serca, było związane z działaniami humanitarnymi; to pozyskiwanie – niemal za darmo i przy bardzo niewielkich zasobach – czystej wody dla ludzi, którzy nie mają do niej dostępu.

WIZYTA PREMIERA INDII W IZRAELU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 07 lipca 2017

4 lipca premier Indii Narendra Modi przybył z wizytą do Izraela. „The Financial Express”, jeden z wiodących dzienników indyjskich, napisał:

Premier Modi określił związki Indii z Izraelem jako „szczególne” i powiedział, że jego wizyta – pierwsza w historii wizyta indyjskiego premiera w tym kraju – „przyniesie dalsze scementowanie” stosunków dwustronnych oraz współpracy w kluczowych dziedzinach", w tym w walce z terroryzmem, obronności i bezpieczeństwie cyfrowym.

NOWY DWORZEC W JEROZOLIMIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 07 lipca 2017

W 2018 roku ma zostać otwarta pierwsza w Izraelu kolej dużych prędkości. Jej trasa będzie przebiegała z Tel Awiwu do Jerozolimy, po najdłuższym w kraju wiadukcie, przez najdłuższy tunel i po najwyższym moście, kończąc się na najgłębiej położonej stacji.

NOWA TECHNOLOGIA SKANOWANIA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 30 czerwca 2017

Chociaż to, że ludzie nie są w stanie widzieć przez ściany czy ubrania, jest zapewne dobre, jedna z nowych firm izraelskich może to zmienić – rzecz jasna, w odpowiedzialny sposób.

Vayyar opracował czujniki, które, jak twierdzi, są w stanie widzieć przez różne materiały, przedmioty i ciecze, by wygenerować ich trójwymiarowy obraz. Czujniki te wykorzystują niezliczone anteny, które wysyłają i odbierają sygnały radiowe przechodzące przez obiekty.

IZRAELSKIE TECHNOLOGIE PRZECIWDZIAŁAJĄ PUSTYNNIENIU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 30 czerwca 2017

Na całym świecie tereny cierpiące na niedobór wody zagrożone są dalszym wysuszaniem – zanikaniem jezior i stawów, a w dalszej przyszłości utratą roślinności i zwierząt. Proces ten nazywany jest pustynnieniem. Przyczynia się do niego również działalność człowieka – niewłaściwie prowadzone uprawy, wycinka lasów czy nadmierne wypasanie.

IRAN ROZPOCZĄŁ ODLICZANIE 25 LAT DO ZNISZCZENIA IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 30 czerwca 2017

W centrum Teheranu Iran odsłonił cyfrowy zegar odliczający dni do unicestwienia Izraela, jakie zdaniem Irańczyków nastąpi w 2040 r. Zdarzenie to miało miejsce podczas dorocznych obchodów Dnia al-Quds (Święta Jerozolimy), podczas którego miliony Irańczyków maszerowały pod flagą „Śmierć Izraelowi, śmierć Ameryce”.

CORAL LAB EILAT – BADANIA KORALOWCÓW W EJLACIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 23 czerwca 2017

Znalezienie rozwiązania zmiany klimatu może zabrać kolejne pięćdziesiąt lat albo nawet dłużej; stanie się to głównie dzięki czyściejszym źródłom energii i obniżeniu emisji gazów cieplarnianych.

Dzięki szczególnemu położeniu geograficznemu oraz historii koralowców w Morzu Czerwonym od czasu ostatniego zlodowacenia koralowce w Zatoce Akaba posiadają większą tolerancję termalną. Sprawia to, że Zatoka stanowi unikatowe schronienie dla tych organizmów wśród oceanów, w których następuje szybki wzrost temperatury i kwasowości.