Prasa

DOLMENY – GROBOWCE SPRZED 4000 LAT W GALILEI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 marca 2017

W północnym Izraelu archeolodzy badają największy dolmen Lewantu zbudowany z 50-tonowych głazów, które mogą rywalizować rozmiarami z tymi w Stonehenge.

Około 4000 lat temu mężczyzna, kobieta i dziecko zostali pogrzebani w kurhanie pod ogromną płytą bazaltu na zboczu wzgórza w Dolinie Hula. Obok nich pozostawiono ofiary w ceramicznych naczyniach, a ponad ich głowami wyryto w kamieniu tajemnicze symbole.

DLACZEGO NIEKTÓRE LINIE LOTNICZE USUWAJĄ IZRAEL ZE SWOICH MAP

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 marca 2017

Wiele linii pokazuje na swoich mapach wszystkie kraje świata; inne – tylko te, które obsługują. Niektóre podchodzą do sprawy bardziej wybiórczo.

Artykuł autorstwa naukowców z uniwersytetu w Minnesocie analizuje 111 międzynarodowych linii lotniczych pod kątem uwzględniania na ich mapach Izraela. Poza Bliskim Wschodem mapy są konsekwentne: Izrael jest na nich zawarty jako jeden ze wszystkich krajów, bądź jest pominięty razem z innymi krajami, w których dane linie nie są obecne.

GRÓB ESTERY I MORDOCHAJA W IRANIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 marca 2017

Miejsce pochówku Purimowych bohaterów – Mordochaja i Estery – znajduje się w samym sercu Iranu, ogłaszając biblijne zwycięstwo Żydów ze środka ich największego współczesnego wroga. Ten paradoks, oparty na niezwykłej części Biblii, symbolizuje szczególną rzeczywistość największej i najstarszej bliskowschodniej społeczności żydowskiej poza Ziemią Świętą.

KORALIKI I PERŁY Z WZGÓRZA ŚWIĄTYNNEGO

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 10 marca 2017

W trakcie przesiewania gruzu z Wzgórza Świątynnego (Temple Mount Sifting Project) znaleziono około 700 koralików. 60% to koraliki szklane; pozostałe zrobiono z kości, kości słoniowej, gliny, metalu, macicy perłowej, muszelek, drewna i kamieni. Te ostatnie występują w przeróżnych kolorach: czerwonopomarańczowy karneol, zielony awenturyn i amazonit, niebieski sodalit i chalcedon, fioletowy ametyst, żółty bursztyn, srebrzysty hematyt, bezbarwny kwarc i pasiasty agat.

NISKI POZIOM WODY W JEZIORZE GALILEJSKIM

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 10 marca 2017

Rolnicy na północy Izraela ostrzegają, że bez rządowej pomocy będą zmuszeni przestać podlewać spore obszary ziemi uprawnej. Najważniejsze źródło wody w Izraelu – Jezioro Genezaret – otrzymało w lutym zaledwie 10% średnich lutowych opadów i podniosło się tylko o 22 cm, czyli o wiele mniej niż 60 cm, jakie średnio przypadają na ten miesiąc.

HERMETYCZNE GRANICE IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 10 marca 2017

Według kwartalnego raportu izraelskiego Ministerstwa Ludności i Imigracji od stycznia 2016 r. do Izraela przedostało się nielegalnie z Afryki jedynie 18 osób. Od maja 2016 była to tylko jedna osoba. Jest to najniższa liczba w ostatnich latach.

SPOTKANIE O EMIGRACJI DO IZRAELA PRZYCIĄGA REKORDOWĄ LICZBĘ ZAINTERESOWANYCH

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 03 marca 2017

W zeszłą niedzielę na Manhattanie miało miejsce spotkanie dla osób zainteresowanych emigracją do Izraela. To już dziewiąte tego rodzaju wydarzenie przygotowane przez Nephesh B’Nephesh, organizację non-profit pomagającą Żydom dokonać aliji, przy wsparciu izraelskiego Ministerstwa Imigracji i Asymilacji oraz innych instytucji.

TRZY TWARZE WOJNY SZEŚCIODNIOWEJ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 03 marca 2017

2 marca 2017 r. w wieku 92 lat zmarł David Rubinger, wybitny izraelski fotograf, autor słynnego zdjęcia trzech spadochroniarzy pod Zachodnią Ścianą.

W czerwcu 1967 r. David Rubinger towarzyszył oddziałom Izraelskich Sił Obronnych walczącym o Stare Miasto w Jerozolimie. Pod Zachodnią Ścianą zrobił trzem spadochroniarzom zdjęcie, które stało się symbolem wojny sześciodniowej.

DEPORTACJA RABINA I JEGO RODZINY Z ROSJI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 lutego 2017

Trzy lata temu rabin Ari Edelkopf i jego żona Chana przez wiele tygodni pracowali 24 godziny na dobę pokazując swoje miasto i społeczność licznym gościom z zagranicy, jacy przybyli na zimowe igrzyska w Soczi.

Emisariusze Chabadu z USA przyjechali do Rosji w 2002 r. Zanim zaczęła się olimpiada, przygotowali trzy synagogi, otwarli pięć centrów informacyjnych i całodobowe koszerne jadłodajnie w mieście, gdzie są jedynie trzy tysiące Żydów.

Szabat Szalom - komentarze

dak

dak

13. grudnia, 2017 |

Można na przykład błogosławić Boga za dar ducha i wynikającego z niego duchowego światła (oświecenia), za ducha poświęcenia...

Romek

Romek

13. grudnia, 2017 |

A co się życzy w odpowiedzi na te pozdrowienia?

dak

dak

12. grudnia, 2017 |

Pozdrawiam wszystkich przyjaciół na pierwszy dzień Poświęcenia Swiątyni. Moja malutka channukia też zapłonęła:...

Erast Czekalski

Erast Czekalski

11. grudnia, 2017 |

@Romek: "Twój post z deklaracją pojawił się w komentarzu na apel Dak'a a on z kolei na artykuł mówiący o oświadczeniu Trampa....