Prasa

ZASKAKUJĄCO ŻYDOWSKA HISTORIA BAJGLI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 07 kwietnia 2017

Ponieważ bajgle najpierw się gotuje, a potem piecze, mają dzięki temu specyficzną strukturę – ciągnącą się część zewnętrzną i miękkie ciasto wewnątrz.

Historia bajgli to okno na minione 800 lat historii Żydów. W początkach średniowiecza okrągłe pieczywo stało się popularne wśród niemieckich przybyszów do Polski – przypominało ono niemieckie precle (od nich też wzięły się obwarzanki). W średniowiecznej Europie przedstawiciele kościoła oraz lokalni oficjele często zakazywali Żydom piec chleb; uważali go za święte pożywienie, a co za tym idzie, Żydzi byli niegodni jego spożywania.

MACA „STRZEŻONA”

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 07 kwietnia 2017

 „Szmura” oznacza „strzeżony” i znakomicie nadaje się na określenie tego rodzaju macy, której składniki (mąka i woda) są obserwowane od samego momentu pozyskania. Na zbieranie pszenicy wybiera się dzień suchy i pogodny. Tuż po ścięciu sprawdza się, czy w pszenicy nie ma ani odrobiny wilgoci. Następnie pilnuje się ziarna podczas transportu do młyna.

MACA Z CZASÓW WYJŚCIA Z EGIPTU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 07 kwietnia 2017

Większość macy powstaje dzisiaj w fabryce – są to kruche, chrupkie prostokąty o charakterystycznym wyglądzie. Setki lat temu maca była jednak grubsza i dziś niewiele osób by ją nawet rozpoznało. Niektórzy sefardyjscy Żydzi nadal jednak robią ją w taki sposób.

OPOWIEM WAM O ŻYDACH

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 31 marca 2017

Autor: Justin Amler

Ach, Żydzi… lud Księgi, Hebrajczycy, Izraelici. Posłuchajcie, opowiem wam o Żydach, tym starożytnym narodzie, który jakimś cudem wisi na włosku historii, gdy przewracają się kolejne karty czasu.

Potrafimy być nieźle wkurzający – zapytajcie tylko Obamę. Albo Ban Ki Moona. Albo Brytyjczyków. Francuzów. Arabów. Albo kelnera w restauracji, który musi przenieść przez całą salę trzy stoły, dołożyć sześć krzeseł i zmienić składniki w potrawie, którą właśnie zamówiliśmy.

WYKOPALISKA W MAGDALI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 31 marca 2017

Najwcześniejsze wzmianki o Magdali, mieście leżącym na zachodnim brzegu Jeziora Galilejskiego, znajdują się w pismach Strabo, greckiego geografa, historyka i podróżnika, który wspomniał grecką nazwę tego miejsca – Tarichae („solone ryby”) i napisał tak: „W miejscu zwanym Tarichae jezioro dostarcza wspaniałych ryb do solenia, a na jego brzegach rosną drzewa owocowe.” Hebrajska nazwa Magdali – Migdal Nunia („rybna wieża”) również odnosi się do ryb, które stanowiły podstawę gospodarki tego miasteczka. Babiloński Talmud oraz Flawiusz wspominają o tym, że Magdala znajdowała się niedaleko Tyberiady.

JAK BRZMIAŁY DZWONECZKI SZATY KAPŁANA?

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 31 marca 2017

Eli Szukron, archeolog, który odkrył złoty dzwoneczek:

Mam w ręce złoty dzwoneczek, który znaleziono tutaj, w kanale odwadniającym. Jest to bardzo szczególny dzwoneczek: wykonany w całości ze złota, a na krawędzi ma pętelkę, za pomocą której przymocowywany był do ubioru.

GUBERNATOR NOWEGO JORKU POTWIERDZA PRZYJAŹŃ WOBEZ IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 marca 2017

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew M. Cuomo odwiedził w tym miesiącu Izrael, by wzmocnić stosunki gospodarcze  i potwierdzić przyjaźń i poparcie dla społeczności żydowskiej w świetle niedawnych ataków.

Zwiedził Muzeum Holokaustu Jad Waszem i gdzie towarzyszył prezydentowi Riwlinowi w ceremonii upamiętnienia, a następnie spotkał się z przedstawicielami mediów.

NAJDŁUŻSZY KAMIEŃ NA WZGÓRZU ŚWIĄTYNNYM

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 marca 2017

Osoby interesujące się Wzgórzem Świątynnym wiedzą być może, że największy kamień można zobaczyć podczas zwiedzania Tunelu Rabinackiego, zwanego też Tunelem pod Zachodnią Ścianą. Monolit ów znajduje się tuż za Bramą Warrena i ma 13,55 m długości. Niedawno odkryto jednak jeszcze dłuższy kamień.

IZRAEL – ŚWIATOWY EKSPERT W DZIEDZINIE WODY. 10 PRZYKŁADÓW

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 marca 2017

Wykorzystując swoją pomysłowość, by pokonać poważne niedobory wody, Izrael stał się ekspertem, do którego udają się inne kraje w obliczu kryzysu. We wrześniu w Tel Awiwie ma odbyć się konferencja, w której udział zgłosiło 10 000 osób z 90 krajów, starających się skorzystać z izraelskich rozwiązań w tej dziedzinie.

IZRAEL PRZYGOTOWUJE SIĘ DO EWAKUACJI 250 000 OSÓB

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 marca 2017

Izrael przygotowuje plany ewakuacyjne dla ćwierci miliona cywilów mieszkających w społecznościach przygranicznych, na wypadek gdyby wybuchła wojna z sąsiadującymi z nim bojownikami islamskimi i grupami terrorystycznymi.

Masowe ewakuacje określone kryptonimem „Bezpieczna Odległość” byłyby największymi tego typu działaniami w historii Izraela; ich zastosowanie to, zdaniem dowództwa wojskowego, całkiem realna możliwość.

Szabat Szalom - komentarze

Romek

Romek

28. kwietnia, 2018 |

No cóż. Historia lubi się powtarzać. Tym razem to zadziałało w drugą stronę. Prekursorem tej metody, w trochę zmienionej formie,...

Pawel

Pawel

25. marca, 2018 |

Ja również dziękuję za konsekwencję w prowadzeniu działu "szabat szalom". Wiele z tych informacji potwierdza mi, że Bóg sprawuje...

Romek

Romek

23. marca, 2018 |

Kasia, ponieważ od dłuuuugiego czasu oprócz Ciebie ( i strony technicznej za co również wyrażam uznanie) nie ma żadnych oznak...

dak

dak

13. grudnia, 2017 |

Można na przykład błogosławić Boga za dar ducha i wynikającego z niego duchowego światła (oświecenia), za ducha poświęcenia...

Romek

Romek

13. grudnia, 2017 |

A co się życzy w odpowiedzi na te pozdrowienia?