Prasa

LORD BALFOUR: „NASZA RODZINA JEST DUMNA Z DEKLARACJI O POWROCIE ŻYDÓW DO IZRAELA”

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 10 lutego 2017

Sto lat po tym, jak Wielka Brytania zadeklarowała poparcie dla ustanowienia narodowego domu dla Żydów w Izraelu, obecny lord Balfour wyraził dumę z „humanitarnego aktu” swojego pradziadka. Miało to miejsce w czasie, gdy w Windsor zebrało się około 700 rosyjskojęzycznych Żydów z osiemnastu krajów Europy, by uczestniczyć w pierwszej regionalnej konferencji Limmud FSU (byłego Związku Radzieckiego).

PALESTYŃCZYCY ŻĄDAJĄ PRZEPROSIN ZA UWAGI O JEROZOLIMIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 03 lutego 2017

António Guterres objął stanowisko sekretarza generalnego ONZ dopiero kilka tygodni temu, ale zdołał już rozgniewać Palestyńczyków, którzy żądają, by przeprosił za komentarz o związku Żydów z Jerozolimą.

Israel Radio podało w niedzielę, że Guterres stwierdził: „To jasne jak słońce, że świątynia zburzona przez Rzymian była żydowska”.

NOWY SEKRETARZ GENERALNY ONZ O HOLOKAUŚCIE I ANTYSEMITYZMIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 03 lutego 2017

António Guterres, 9-ty sekretarz generalny ONZ, powiedział w niedzielnej rozmowie z izraelskim radiem, iż jasne jest, że zburzona przez Rzymian świątynia w Jerozolimie była żydowska. Stwierdził tak ledwie kilka miesięcy po oświadczeniu UNESCO, które zignorowało wszelkie związki między narodem żydowskim a Jerozolimą.

ŚWIATOWY DZIEŃ PAMIĘCI O HOLOKAUŚCIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 27 stycznia 2017

Uczniowie ze szkoły Kfar Silver przyłączyli się do kampanii upamiętniającej Holokaust, prowadzonej przez Światowy Kongres Żydów. Około 300 młodych ludzi zebrało się na dziedzińcu i utworzyło słowa „We Remember” („Pamiętamy”) w ramach akcji, która ma podnieść świadomość młodzieży całego świata w związku z Dniem Pamięci o Holokauście obchodzonym w najbliższy piątek.

IZRAEL WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA (1)

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 20 stycznia 2017

Francja

Izrael odwiedziła delegacja francuskich lekarzy, by uczyć się sposobów działania w szpitalach w sytuacjach związanych z licznymi ofiarami i atakami terrorystycznymi. Lekarze odwiedzili podziemne piętro szpitala w Tel Awiwie, gdzie mieści się pogotowie w schronie. Izraelscy pracownicy wyjaśnili, że w ciągu niecałej godziny są w stanie przenieść do podziemnego schronu wszystkich 800 pacjentów szpitala wraz ze sprzętem medycznym.

POWRÓT DO WYKOPALISK W TEL DAN

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 20 stycznia 2017

Po czteroletniej przerwie naukowcy wracają do wykopalisk w Tel Dan w północnym Izraelu; tam właśnie odnaleziono pierwszą pozabiblijną wzmiankę o królu Dawidzie. Pismo Święte wspomina również, że istniało tam miasto Laisz zamieszkane przez beztroską ludność, żyjącą dostatnio, nieskonfliktowaną z sąsiadami. Danici nadali mu nazwę „Dan” (Sędz. 18). W czasach Jeroboama, który chciał uniezależnić swoje królestwo od Jerozolimy, powstała tu świątynia, gdzie oddawano bałwochwalczy kult złotemu cielcowi (1 Król. 12:26-30).

OTWARCIE AMBASADY PALESTYŃSKIEJ W WATYKANIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 20 stycznia 2017

14 stycznia na prywatnej audiencji u papieża Franciszka Mahmud Abbas, prezydent Autonomii Palestyńskiej, stwierdził, iż słyszał o zamiarach Donalda Trumpa co do przeniesienia ambasady USA do Jerozolimy, ale nie może tego oficjalnie skomentować, póki się to nie wydarzy. Dodał jednak: „Jeśli taka decyzja zostanie podjęta, nie przyczyni się to do procesu pokojowego i mamy nadzieję, że to nie nastąpi”.

KONFERENCJA W PARYŻU (15 STYCZNIA 2017 R.)

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 20 stycznia 2017

15 stycznia na początku cotygodniowego spotkania gabinetu premier Netanjahu wyraził następujące uwagi o konferencji na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego, zaplanowanej na ten dzień:

„Konferencja zbierająca się dziś w Paryżu jest bezużyteczna. Koordynują ją Francuzi i Palestyńczycy. Jej celem jest próba wymuszenia na Izraelu warunków sprzecznych z potrzebami naszego narodu. Rzecz jasna, oddala to pokój, bo usztywnia pozycje Palestyńczyków i odsuwa ich od bezpośrednich negocjacji bez warunków wstępnych. Muszę powiedzieć, że ta konferencja to jeden z podrygów wczorajszego świata. Jutrzejszy świat będzie inny – i jest to już bardzo blisko.”

PROPOZYCJA USTAWY O PRZENIESIENIU AMBASADY USA DO JEROZOLIMY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 13 stycznia 2017

Prezydent-elekt Trump okazał już wcześniej poparcie dla przeniesienia ambasady amerykańskiej z Tel Awiwu do Jerozolimy. Teraz trzech amerykańskich senatorów naciska na to jeszcze bardziej. Liderzy republikańscy zgłosili projekt ustawy, która nie tylko spowodowałaby przeniesienie ambasady Stanów Zjednoczonych, ale również uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę.

KADECI, KTÓRZY ZGINĘLI W ATAKU TERRORYSTYCZNYM 8 STYCZNIA 2017 R.

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 13 stycznia 2017

W poniedziałek 9 stycznia 2017 r. odbyły się pogrzeby czwórki kadetów, którzy zginęli w niedzielnym ataku terrorystycznym. Są to: Jael Jekutiel (20) z Giwataim, Szir Hajaj (22) z Ma’ale Adumim, Szira Tzur (20) z Hajfy i Erez Orbach (20) z Alon Szwut.

W ataku dokonanym przez terrorystę z Wschodniej Jerozolimy ucierpiało siedemnaście osób.

FLAGA IZRAELA W EUROPIE W ODPOWIEDZI NA NIEDZIELNY ZAMACH

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 13 stycznia 2017

Na słynnej Bramie Brandenburskiej w Berlinie wyświetlono w poniedziałek flagę Izraela jako symbol solidarności z ofiarami niedzielnego zamachu terrorystycznego w Jerozolimie, w którym zginęło czworo żołnierzy Izraelskich Sił Obronnych. Premier Netanyahu zamieścił na Twitterze zdjęcie budynku z podpisem: „Dziękujemy Niemcom za wspieranie nas we wspólnej walce z terroryzmem.” Ambasador Izraela w Niemczech, Awraham Nir-Feldklein, napisał na Facebooku, że był „poruszony gestem berlińskiego Senatu”.

Szabat Szalom - komentarze

Pawel

Pawel

25. marca, 2018 |

Ja również dziękuję za konsekwencję w prowadzeniu działu "szabat szalom". Wiele z tych informacji potwierdza mi, że Bóg sprawuje...

Romek

Romek

23. marca, 2018 |

Kasia, ponieważ od dłuuuugiego czasu oprócz Ciebie ( i strony technicznej za co również wyrażam uznanie) nie ma żadnych oznak...

dak

dak

13. grudnia, 2017 |

Można na przykład błogosławić Boga za dar ducha i wynikającego z niego duchowego światła (oświecenia), za ducha poświęcenia...

Romek

Romek

13. grudnia, 2017 |

A co się życzy w odpowiedzi na te pozdrowienia?

dak

dak

12. grudnia, 2017 |

Pozdrawiam wszystkich przyjaciół na pierwszy dzień Poświęcenia Swiątyni. Moja malutka channukia też zapłonęła:...