Prasa

WYKOPALISKA W MAGDALI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 31 marca 2017

Najwcześniejsze wzmianki o Magdali, mieście leżącym na zachodnim brzegu Jeziora Galilejskiego, znajdują się w pismach Strabo, greckiego geografa, historyka i podróżnika, który wspomniał grecką nazwę tego miejsca – Tarichae („solone ryby”) i napisał tak: „W miejscu zwanym Tarichae jezioro dostarcza wspaniałych ryb do solenia, a na jego brzegach rosną drzewa owocowe.” Hebrajska nazwa Magdali – Migdal Nunia („rybna wieża”) również odnosi się do ryb, które stanowiły podstawę gospodarki tego miasteczka. Babiloński Talmud oraz Flawiusz wspominają o tym, że Magdala znajdowała się niedaleko Tyberiady.

NETAFIM – SYSTEM NAWADNIANIA KROPELKOWEGO

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 31 marca 2017

Jak mówi popularne powiedzonko, potrzeba jest matką wynalazku. Potrzeba pozyskania wody w suchym kraju, jakim jest Izrael, była motywacją do znalezienia rozwiązania, które umożliwiałoby jak najlepsze wykorzystanie tego rzadkiego i drogiego surowca naturalnego.

JAK BRZMIAŁY DZWONECZKI SZATY KAPŁANA?

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 31 marca 2017

Eli Szukron, archeolog, który odkrył złoty dzwoneczek:

Mam w ręce złoty dzwoneczek, który znaleziono tutaj, w kanale odwadniającym. Jest to bardzo szczególny dzwoneczek: wykonany w całości ze złota, a na krawędzi ma pętelkę, za pomocą której przymocowywany był do ubioru.

GUBERNATOR NOWEGO JORKU POTWIERDZA PRZYJAŹŃ WOBEZ IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 marca 2017

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew M. Cuomo odwiedził w tym miesiącu Izrael, by wzmocnić stosunki gospodarcze  i potwierdzić przyjaźń i poparcie dla społeczności żydowskiej w świetle niedawnych ataków.

Zwiedził Muzeum Holokaustu Jad Waszem i gdzie towarzyszył prezydentowi Riwlinowi w ceremonii upamiętnienia, a następnie spotkał się z przedstawicielami mediów.

NAJDŁUŻSZY KAMIEŃ NA WZGÓRZU ŚWIĄTYNNYM

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 marca 2017

Osoby interesujące się Wzgórzem Świątynnym wiedzą być może, że największy kamień można zobaczyć podczas zwiedzania Tunelu Rabinackiego, zwanego też Tunelem pod Zachodnią Ścianą. Monolit ów znajduje się tuż za Bramą Warrena i ma 13,55 m długości. Niedawno odkryto jednak jeszcze dłuższy kamień.

IZRAEL – ŚWIATOWY EKSPERT W DZIEDZINIE WODY. 10 PRZYKŁADÓW

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 marca 2017

Wykorzystując swoją pomysłowość, by pokonać poważne niedobory wody, Izrael stał się ekspertem, do którego udają się inne kraje w obliczu kryzysu. We wrześniu w Tel Awiwie ma odbyć się konferencja, w której udział zgłosiło 10 000 osób z 90 krajów, starających się skorzystać z izraelskich rozwiązań w tej dziedzinie.

IZRAEL PRZYGOTOWUJE SIĘ DO EWAKUACJI 250 000 OSÓB

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 marca 2017

Izrael przygotowuje plany ewakuacyjne dla ćwierci miliona cywilów mieszkających w społecznościach przygranicznych, na wypadek gdyby wybuchła wojna z sąsiadującymi z nim bojownikami islamskimi i grupami terrorystycznymi.

Masowe ewakuacje określone kryptonimem „Bezpieczna Odległość” byłyby największymi tego typu działaniami w historii Izraela; ich zastosowanie to, zdaniem dowództwa wojskowego, całkiem realna możliwość.

DOLMENY – GROBOWCE SPRZED 4000 LAT W GALILEI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 marca 2017

W północnym Izraelu archeolodzy badają największy dolmen Lewantu zbudowany z 50-tonowych głazów, które mogą rywalizować rozmiarami z tymi w Stonehenge.

Około 4000 lat temu mężczyzna, kobieta i dziecko zostali pogrzebani w kurhanie pod ogromną płytą bazaltu na zboczu wzgórza w Dolinie Hula. Obok nich pozostawiono ofiary w ceramicznych naczyniach, a ponad ich głowami wyryto w kamieniu tajemnicze symbole.

INTEL KUPUJE MOBILEYE ZA 15,3 MLD DOLARÓW

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 marca 2017

Intel Corp. potwierdził w poniedziałek 13 marca, że zgodził się na zakup Mobileye, zlokalizowanego w Jerozolimie producenta zaawansowanych systemów wspomagania wizji i kierowcy. Jest to największa w historii Izraela transakcja w sektorze hi-tech.

DLACZEGO NIEKTÓRE LINIE LOTNICZE USUWAJĄ IZRAEL ZE SWOICH MAP

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 marca 2017

Wiele linii pokazuje na swoich mapach wszystkie kraje świata; inne – tylko te, które obsługują. Niektóre podchodzą do sprawy bardziej wybiórczo.

Artykuł autorstwa naukowców z uniwersytetu w Minnesocie analizuje 111 międzynarodowych linii lotniczych pod kątem uwzględniania na ich mapach Izraela. Poza Bliskim Wschodem mapy są konsekwentne: Izrael jest na nich zawarty jako jeden ze wszystkich krajów, bądź jest pominięty razem z innymi krajami, w których dane linie nie są obecne.

GRÓB ESTERY I MORDOCHAJA W IRANIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 marca 2017

Miejsce pochówku Purimowych bohaterów – Mordochaja i Estery – znajduje się w samym sercu Iranu, ogłaszając biblijne zwycięstwo Żydów ze środka ich największego współczesnego wroga. Ten paradoks, oparty na niezwykłej części Biblii, symbolizuje szczególną rzeczywistość największej i najstarszej bliskowschodniej społeczności żydowskiej poza Ziemią Świętą.

KORALIKI I PERŁY Z WZGÓRZA ŚWIĄTYNNEGO

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 10 marca 2017

W trakcie przesiewania gruzu z Wzgórza Świątynnego (Temple Mount Sifting Project) znaleziono około 700 koralików. 60% to koraliki szklane; pozostałe zrobiono z kości, kości słoniowej, gliny, metalu, macicy perłowej, muszelek, drewna i kamieni. Te ostatnie występują w przeróżnych kolorach: czerwonopomarańczowy karneol, zielony awenturyn i amazonit, niebieski sodalit i chalcedon, fioletowy ametyst, żółty bursztyn, srebrzysty hematyt, bezbarwny kwarc i pasiasty agat.

RZYMSKA DROGA SPRZED DWÓCH TYSIĘCY LAT

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 10 marca 2017

Izraelscy archeolodzy odkryli niedawno starą drogę, która służyła jako ważny szlak w czasach, gdy nad Izraelem panowali Rzymianie.

Droga jest szeroka i bardzo dobrze zachowana; odnaleziono ją w lutym b.r. w okolicy Bet Szemesz, w centralnej części Izraela.