Prasa

SERDECZNE POWITANIE NETANJAHU W INDIACH

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 19 stycznia 2018

Biuro premiera podało, że Netanjahu spodziewał się powitania w Delhi przez ministra spraw zagranicznych, a tymczasem został zaskoczony przez samego premiera Modi, który pojawił się na płycie lotniska.

Na swoim oficjalnym koncie na Twitterze Modi napisał po hebrajsku: „Witaj w Indiach, mój przyjacielu, premierze Netanjahu. Twoja wizyta jest szczególna i ma historyczne znaczenie. Wzmocni bliskie więzi między naszymi krajami.”

HUTA SZKŁA SPRZED 1600 LAT

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 19 stycznia 2018

W północnym Izraelu znajdują się ciekawe wykopaliska – pozostałości huty szkła sprzed 1600 lat. Zdaniem Yael Gorin-Rosen, stojącej na czele Działu Szkła w izraelskim Urzędzie ds. Zabytków, „jest to bardzo ważne odkrycie, oddziaływujące na historię przemysłu szklanego tak w Izraelu, jak i w całym starożytnym świecie. Wiemy ze źródeł historycznych datowanych na okres rzymski, że Dolina Akko znana była z piasku bardzo wysokiej jakości, nadającego się do produkcji szkła.

MALEŃKIE POMIDORY Z IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 12 stycznia 2018

W ubiegłym tygodniu izraelscy farmerzy ogłosili, że wyhodowali maleńkie pomidorki o rozmiarze czarnej jagody – najmniejsze w Izraelu, a być może nawet na całym świecie. Występują w dwóch kolorach –czerwonym i żółtym – i są mniejsze od monety jednoszeklowej. „Tipa Tomato” – „pomidor-kropelka” – zostanie zaprezentowany na międzynarodowych targach rolniczych, jakie wkrótce odbędą się w Izraelu.

ELIEZER BEN YEHUDA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 12 stycznia 2018

7 stycznia minęła 160-ta rocznica urodzin Eliezera Ben Yehudy – fascynującej postaci, a zarazem ojca współczesnej hebrajszczyzny oraz autora niemal całego szesnastotomowego słownika hebrajskiego. Oto piosenka nawiązująca do jego życia:

AKCJA RATUNKOWA W ZALANYM WADI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 12 stycznia 2018

W miniony szabat (6 stycznia) Megilot Search and Rescue Unit uratowały chłopca i jego ojca z okolicy kanionu niedaleko Morza Martwego, który na skutek opadów napełnił się nagle wodą.

Jedenastolatka wyciągnięto z wąwozu po tym, jak przez dwie godziny uwięziony był w zimnej wodzie. Ratownicy zeszli na linach na dno i zdołali wynieść chłopca na powierzchnię. Ponieważ nastąpiło wychłodzenie organizmu, dziecko przewieziono helikopterem do szpitala.

ODCISK PIECZĘCI SPRZED 2700 LAT POTWIERDZA ISTNIENIE BIBLIJNEGO ZARZĄDCY JEROZOLIMY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 05 stycznia 2018

1 stycznia ogłoszono znalezienie w Jerozolimie pieczęci wskazującej na istnienie zarządcy czy też przełożonego miasta 2700 lat temu, co oznacza, że już wtedy Jerozolima, stolica Izraela, była mocnym miastem o centralnym znaczeniu. Potwierdza to również biblijne wzmianki o istnieniu takiego stanowiska.

DESZCZ I ŚNIEG W IZRAELU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 05 stycznia 2018

W poniedziałek 1 stycznia w Galilei i na Wzgórzach Golan spadło 30 mm deszczu; znaczne opady odnotowano też na równinach nadmorskich. Na zboczach Hermonu pojawiło się 15 cm śniegu, a w centralnym i południowym Izraelu oraz na Negewie ostrzegano o powodziach.

REKORDOWA LICZBA TURYSTÓW W IZRAELU W 2017 R.

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 05 stycznia 2018

W minionym roku liczba turystów w Izraelu wzrosła w porównaniu z rokiem 2016 o 25%.

Minister turystyki Yariv Levin powiedział: „Rekordowa liczba gości odwiedzających Izrael to nie przypadek, lecz rezultat przemyślanej polityki. Zastosowaliśmy kilka znaczących inicjatyw: sięgnięcie na nowe rynki, budowanie marek, nowe kampanie, współpraca z agentami turystycznymi w internecie, zachęty finansowe dla linii lotniczych, które otwierają połączenia z Izraelem, a także marketing na całym świecie.”

DLACZEGO MĘDRCY PRZYNIEŚLI ZŁOTO, KADZIDŁO I MIRRĘ?

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 29 grudnia 2017

„I wszedłszy do domu, ujrzeli dziecię z Marią, matką jego, i upadłszy, oddali mu pokłon, potem otworzywszy swoje skarby, złożyli mu w darze złoto, kadzidło i mirrę.”
Ew. Mateusza 2:11

Od początków chrześcijaństwa biblijni uczeni i teologowie podają rozmaite interpretacje znaczenia i ważności złota, kadzidła i mirry, jakie mędrcy podarowali Jezusowi, jak odnotowano w Ewangelii Mateusza.

ŻYCZENIA OD PREMIERA NETANJAHU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 29 grudnia 2017

„W dzień Wigilii z przyjemnością staję tutaj, w Jerozolimie, w świętym mieście.

Jestem niezwykle dumny z tego, że sprawuję funkcję premiera Izraela – państwa, które życzy „Wesołych Świąt” po pierwsze swoim obywatelom-chrześcijanom, a dalej – wszystkim naszym chrześcijańskim przyjaciołom na całym świecie!

OPERACJA DZIECKA SYRYJSKICH UCHODŹCÓW W IZRAELSKIM SZPITALU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 29 grudnia 2017

W piątek 22 grudnia specjalnie wyposażony samolot przywiózł z Cypru do izraelskiego szpitala dwudniowego noworodka – dziecko syryjskich uchodźców.

Cypryjskie Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do Izraela o pomoc po tym, jak dziecko urodziło się z poważną wadą serca, jako że Cypr nie dysponuje odpowiednim sprzętem ani środkami. Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z siłami bezpieczeństwa na lotnisku Ben Guriona zwróciło się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o specjalne pozwolenie na przylot dziecka i jego ojca.

Szabat Szalom - komentarze

dak

dak

13. grudnia, 2017 |

Można na przykład błogosławić Boga za dar ducha i wynikającego z niego duchowego światła (oświecenia), za ducha poświęcenia...

Romek

Romek

13. grudnia, 2017 |

A co się życzy w odpowiedzi na te pozdrowienia?

dak

dak

12. grudnia, 2017 |

Pozdrawiam wszystkich przyjaciół na pierwszy dzień Poświęcenia Swiątyni. Moja malutka channukia też zapłonęła:...

Erast Czekalski

Erast Czekalski

11. grudnia, 2017 |

@Romek: "Twój post z deklaracją pojawił się w komentarzu na apel Dak'a a on z kolei na artykuł mówiący o oświadczeniu Trampa....