Prasa

ADIEL KOLMAN – OFIARA ZAMACHU TERRORYSTYCZNEGO

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 23 marca 2018

Miasto Dawida wyraża współczucie i boleje nad morderstwem Adiela Kolmana, który zmarł od ran odniesionych 18 marca w zamachu dokonanym nożem przez palestyńskiego mieszkańca Zachodniego Brzegu, który otrzymał tygodniowe pozwolenie na wjazd do Izraela celem poszukiwania pracy.

Adiel od kilku lat pracował przy wykopaliskach archeologicznych w Mieście Dawida. Był oddanym i lojalnym pracownikiem, lubianym członkiem zespołu i wzorcowym ojcem rodziny.

REKORD ENERGETYCZNY – 13,4% ENERGII ZE SŁOŃCA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 23 marca 2018

W zeszłą sobotę (17 marca 2018 r.) padł w Izraelu rekord energetyczny – o 12:07 aż 13,4% energii zużywanej w całym kraju stanowiła energia słoneczna.

Przedstawiciele zakładu energetycznego podkreślają, że chociaż Izrael prowadzi intensywne badania nad odnawialnymi źródłami energii, to na ten rekord złożyły się szczególne okoliczności – bezchmurna pogoda i niskie zużycie prądu.

KRÓL DAWID – SPEKTAKL NA MURACH JEROZOLIMY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 16 marca 2018

W zeszłą niedzielę (11 marca) król Dawid powrócił do Jerozolimy – i to w bardzo widoczny sposób. Biblijny przywódca, który władał Izraelem i Judą trzy tysiące lat temu, ożywa na murach starożytnej cytadeli niedaleko Bramy Jafskiej, a to za sprawą najnowocześniejszej techniki laserowej i dźwiękowej. Zapowiada tym samym specjalne wydarzenia w muzeum Wieży Dawida.

PREZYDENT CZECH CHCE PRZYSPIESZYĆ PRZENIESIENIE AMBASADY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 16 marca 2018

Milos Zeman, niedawno wybrany na drugą kadencję prezydentury Czech, chciałby przyspieszyć proces przeniesienia czeskiej ambasady do Jerozolimy – podała w czwartek gazeta „Lidové noviny".

Amerykanie ogłosili w lutym, że w ramach wstępnych kroków przekształcą swój jerozolimski konsulat w ambasadę; zrobią to 14 maja, co zbiegnie się z 70-tą rocznicą Izraela. Daniel Meron, izraelski ambasador w Pradze, napisał na Twitterze, że zdaniem czeskiej gazety Zeman chciałby, by jego kraj przyłączył się w tym względzie do inicjatywy Trumpa.

PARAGWAJ I HONDURAS „GOTOWE” DO PRZENIESIENIA AMBASAD DO JEROZOLIMY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 16 marca 2018

Jak podało izraelskie radio, Paragwaj i Honduras idąc w ślady Stanów Zjednoczonych i Gwatemali ogłosiły, że są „w zasadzie” gotowe do przeniesienia ambasad z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Kraje te stawiają jednak warunek – wizytę premiera Netanjahu na ich terenie. Netanjahu był w Ameryce Łacińskiej we wrześniu, ale w Paragwaju się nie zatrzymał. Jego prezydent Horacio Cartes udał się na spotkanie z premierem Izraela do Buenos Aires.

STUDIUM BIBLII W KNESSECIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 09 marca 2018

Rabin i członek Knessetu Jehuda Glick był gospodarzem pierwszego studium Biblii.

JG:
„W namiocie jego będę składał ofiary przy okrzykach radości, Będę śpiewać i wysławiać Pana. W namiocie jego będę składał ofiary przy okrzykach radości, Będę śpiewać i wysławiać Pana.” [Psalm 27:6]
Alleluja!

RODZINA ZNALAZŁA NA SPACERZE DZBAN SPRZED PÓŁTORA TYSIĄCA LAT

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 09 marca 2018

Kiedy rodziny Avidor i Armon udały się pod koniec stycznia na przechadzkę korytem rzeki Nahal w parku narodowym Beit Sze’an, spodziewały się zapewne zieleni i kwiatów. Wycieczka okazała się jednak o wiele bardziej pamiętna, gdy dzieci – Nir i Matan – dostrzegły coś niezwykłego.

(Więcej o Beit Sze’an: Wikipedia)

NETANJAHU PORÓWNAŁ TRUMPA DO BIBLIJNEGO KRÓLA CYRUSA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 09 marca 2018

5 marca na spotkaniu w Białym Domu Benjamin Netanjahu pochwalił gospodarza odnosząc się do historii biblijnej – porównując go do perskiego króla Cyrusa.

„Chcę panu powiedzieć, że naród żydowski ma długą pamięć, więc pamiętamy proklamację Cyrusa Wielkiego – króla perskiego. Dwa i pół tysiąca lat temu ogłosił on, że żydowscy wygnańcy mogą powrócić z Babilonu i odbudować naszą świątynię w Jerozolimie.”

IZRAELSCY NAUKOWCY HODUJĄ PUSTYNNE TRUFLE DROŻSZE OD URANU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 09 marca 2018

Naukowcom udało się wyhodować na skalę komercyjną pustynne trufle, których cena dochodzi do 120$ za funt (ok. 250$ za kilogram). To nieco mniej niż cena srebra i cztery razy więcej niż cena uranu.

W Centrum Rolniczym na pustyni Negew zdołano połączyć w symbiozie trufle Terfezia leonis – rzadko występujące i nieprzewidywalne – z pospolitym pustynnym krzewem Helianthemum sessiliflorum (posłonek - Wikipedia). Krzew dostarcza truflom cukry, a one zapewniają z kolei składniki mineralne, przede wszystkim fosfor.

KSIĄŻĘ WILLIAM MA LATEM ODWIEDZIĆ IZRAEL

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 09 marca 2018

„Lepiej późno niż wcale” – pisze „Jerusalem Post”; książę William planuje odwiedzić w lecie Izrael i będzie to pierwsza oficjalna wizyta członka brytyjskiej rodziny królewskiej od czasów zakończenia Mandatu Brytyjskiego 70 lat temu.

Pałac Kensington ogłosił, że „książę odwiedzi Izrael, Jordanię i okupowane terytoria palestyńskie; wizyta odbędzie się na prośbę rządu Jej Królewskiej Mości i jest z radością oczekiwana przez Izraelczyków, Jordańczyków i władze palestyńskie”.

ODKRYCIE PODPISU (PROROKA?) IZAJASZA W JEROZOLIMIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 02 marca 2018

Podczas wykopalisk w Jerozolimie znaleziono przedmiot, który może być pierwszym pozabiblijnym dowodem istnienia proroka Izajasza. Na południe od Wzgórza Świątynnego, na wykopaliskach na Ofelu, archeolog Eilat Mazar z Uniwersytetu Hebrajskiego i jej zespół odkryli niewielki odcisk pieczęci z napisem „[należy] do Izajasza nvy”. Górnej części odcisku brakuje, a lewa krawędź jest uszkodzona. Rekonstruując kilka hebrajskich liter w tej brakującej części można by odczytać tekst „[należy] do Izajasza proroka”.

Szabat Szalom - komentarze

Pawel

Pawel

25. marca, 2018 |

Ja również dziękuję za konsekwencję w prowadzeniu działu "szabat szalom". Wiele z tych informacji potwierdza mi, że Bóg sprawuje...

Romek

Romek

23. marca, 2018 |

Kasia, ponieważ od dłuuuugiego czasu oprócz Ciebie ( i strony technicznej za co również wyrażam uznanie) nie ma żadnych oznak...

dak

dak

13. grudnia, 2017 |

Można na przykład błogosławić Boga za dar ducha i wynikającego z niego duchowego światła (oświecenia), za ducha poświęcenia...

Romek

Romek

13. grudnia, 2017 |

A co się życzy w odpowiedzi na te pozdrowienia?

dak

dak

12. grudnia, 2017 |

Pozdrawiam wszystkich przyjaciół na pierwszy dzień Poświęcenia Swiątyni. Moja malutka channukia też zapłonęła:...