Prasa

GIRO D’ITALIA W IZRAELU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 11 maja 2018

Pierwsze trzy etapy Giro d’Italia odbyły się w tym roku w Izraelu.Jak pisze Jerusalem Post, było to wydarzenie niezwykle ważne dla Izraela. Po raz pierwszy kraj był gospodarzem tak wielkiej imprezy tego rodzaju, po raz pierwszy też – w swojej 101-letniej historii – etapy wyścigu odbyły się poza Europą.

BENJAMIN NETANYAHU: IRAN SKŁAMAŁ W KWESTII BRONI NUKLEARNEJ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 04 maja 2018

Dziś wieczorem pokażemy wam coś, czego świat jeszcze nie widział. Pokażemy nowe i niezbite dowody tajnego programu broni nuklearnej, jaki Iran przez lata ukrywał przed społecznością międzynarodową w swoich tajnych Archiwach Atomowych. Pokażemy Wam irańską tajną dokumentację nuklearną.

Wiecie być może, że irańscy przywódcy wielokrotnie zaprzeczali, jakoby pracowali nad programem nuklearnym. Możecie usłyszeć, jak mówi o tym najwyższy przywódca Iranu, Ali Chamenei:

NOWA SUPERŻYWNOŚĆ Z FARMY SEAKURA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 04 maja 2018

Określa się je jako świeże, odżywcze, organiczne i jako nowy trend w superżywności – i nie chodzi o jarmuż, tylko o… wodorosty. Seakura, izraelska firma istniejąca od 2006 r., jest jednym z wiodących producentów liściastych alg – listownicy cukrowej, zwanej również sałatą morską. Wyróżnia się jednak tym, że nie hoduje ich w słonej wodzie morskiej i nie suszy, lecz rosną poza oceanem i są sprzedawane również w postaci świeżej.

SALA BANKIETOWA HERODA WIELKIEGO W JEROZOLIMIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 04 maja 2018

Archeolodzy sądzą, że odnaleźli kompleks sal bankietowych Heroda Wielkiego w Jerozolimie – według artykułu, jaki ukazał się w czasopiśmie „Biblical Archeology Review” (marzec/kwiecień 2017), „jest to najwspanialsza budowla herodiańska, jaka przetrwała zniszczenie Jerozolimy przez Rzymian”.

IZRAELSKA TECHNOLOGIA: WODA Z POWIETRZA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 27 kwietnia 2018

Premier Netanjahu pochwalił opracowaną w Izraelu, niezwykłą technologię wytwarzania wody z powietrza, która jego zdaniem „może zmienić świat”. W przemowie na zjeździe AIPAC opowiedział historię afrykańskiej kobiety, która codziennie chodziła osiem godzin po to, by zapewnić wodę swoim dzieciom: cztery godziny do źródła i cztery z powrotem.

Teraz izraelska firma zaprojektowała urządzenie, które wytwarza czystą wodę pitną z powietrza – i w ten sposób zmieniła życie tej kobiety. Netanjahu stwierdził, że ta technologia to „aktualizacja Mojżesza”.

W JEROZOLIMIE ODKRYTO MONETY SPRZED 2000 LAT – Z CZASÓW WIELKIEGO POWSTANIA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 27 kwietnia 2018

26 marca archeolodzy pod kierownictwem dr Eilat Mazar odkryli niedaleko południowego muru Wzgórza Świątynnego monety z czasów wojny rzymsko-żydowskiej (66-73 r. n.e.) Są ich dziesiątki – razem z nimi znaleziono fragmenty ceramiki, głównie dzbanów i naczyń kuchennych. Wszystko to było w jaskini mierzącej 7x14 metrów.

Odkrycie monet datowanych na czasy zburzenia drugiej świątyni akurat teraz ma szczególne znaczenie, jako że wydarzyło się tuż przed żydowskim świętem Paschy, upamiętniającym żydowską wolność i samookreślenie się.

LATAWCE ZE STREFY GAZY PODPALAJĄ IZRAELSKIE POLA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 27 kwietnia 2018

23 marca Gazańczycy wypuścili w stronę Izraela cztery latawce z płonącymi materiałami; podpalili w ten sposób pola pszenicy na południu kraju. Palestyńczycy obiecują, że będą korzystali z tej nowej taktyki, by wzbudzić „panikę i osłabienie sił wroga”.

Rolnicy w Shaar HaNegev wezwali straż pożarną, by ugasiła pożar, który nie spowodował ofiar w ludziach, ale zniszczył około 10 hektarów pszenicy.

LODY Z KAPSUŁEK

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 20 kwietnia 2018

Być może amatorzy lodów na całym świecie będą mogli wkrótce przygotowywać mrożone przysmaki w swoich kuchniach – bez siekania, mieszania, nieestetycznych urządzeń i długiego czekania, całkiem jak kawę.

Młoda izraelska firma Solo Gelato opracowała system kapsułkowy, dzięki któremu można szybko zrobić lody, naciskając guzik w maszynie przypominającej ekspres do kawy.

OLBRZYMIA FLAGA IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 20 kwietnia 2018

Nad rezydencją prezydenta Izraela po raz pierwszy powiewa ogromna flaga o powierzchni 1500 metrów kwadratowych.

Waży ona 270 kg; została specjalnie do tego celu przygotowana w Izraelu – zabrało to dziesięć dni. Przy pomocy specjalnych żurawi rozwieszono ją nad dachem rezydencji. Sfotografowały ją drony oraz izraelski satelita.

DZIEŃ PAMIĘCI O HOLOKAUŚCIE – PRZESŁANIE ZE STACJI KOSMICZNEJ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 20 kwietnia 2018

„Dzień dobry,
Jestem Andrew Feustel, astronauta NASA, znajduję się 250 mil nad powierzchnią Ziemi na międzynarodowej stacji kosmicznej. Chciałbym dziś przyłączyć się do milionów ludzi w Izraelu i na całym świecie, uczestniczących w Dniu Pamięci o Holokauście i upamiętniających osoby, które w tragiczny sposób zginęły w tym czarnym okresie naszej historii.

43% WSZYSTKICH ŻYDÓW MIESZKA W IZRAELU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 20 kwietnia 2018

Tuż przed 70 rocznicą ogłoszenia niepodległości izraelskie Centralne Biuro Statystyczne ogłosiło, że liczba ludności w kraju wynosi 8 842 000, z czego 74,5% to Żydzi.

Żydów jest około 6 589 000, a Arabów – około 1 849 000 (20,9% ludności). Około 404 000 obywateli to członkowie innych grup etnicznych i nie-arabscy chrześcijanie.

MEGIDDO: ODKRYCIE GROBOWCA KRÓLÓW KANANEJSKICH SPRZED 3700 LAT

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 13 kwietnia 2018

„Przyszli królowie i walczyli, Walczyli wówczas królowie kananejscy W Taanak, nad wodami Megiddo, Lecz łupu w srebrze nie wzięli” – Księga Sędziów 5:19.

W marcu archeolodzy ogłosili unikatowe odkrycie – komnatę grobową w Megiddo, która 3700 lat temu służyła kananejskiej rodzinie królewskiej. Co ciekawe, przetrwały aż do dzisiaj pozostałości pogrzebanych osób, a także towarzyszące im przedmioty.

WYCIECZKA DO PIEKARNI MACY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 13 kwietnia 2018

Biblia nazywa ją „chlebem utrapienia”, przaśnikami lub macą. Naród żydowski ma przykazanie, by co roku wspominać historię wyjścia z Egiptu i przez siedem dni jeść niekwaszony chleb.

Roy Wolf – wiceprezydent Matzot Aviv:

„Ponieważ Pan nakazał im bardzo szybkie wyjście, musieli zabrać ze sobą chleb, który nie miał czasu wyrosnąć i jedli macę – niewyrośnięte placki.”

Szabat Szalom - komentarze

Romek

Romek

28. kwietnia, 2018 |

No cóż. Historia lubi się powtarzać. Tym razem to zadziałało w drugą stronę. Prekursorem tej metody, w trochę zmienionej formie,...

Pawel

Pawel

25. marca, 2018 |

Ja również dziękuję za konsekwencję w prowadzeniu działu "szabat szalom". Wiele z tych informacji potwierdza mi, że Bóg sprawuje...

Romek

Romek

23. marca, 2018 |

Kasia, ponieważ od dłuuuugiego czasu oprócz Ciebie ( i strony technicznej za co również wyrażam uznanie) nie ma żadnych oznak...

dak

dak

13. grudnia, 2017 |

Można na przykład błogosławić Boga za dar ducha i wynikającego z niego duchowego światła (oświecenia), za ducha poświęcenia...

Romek

Romek

13. grudnia, 2017 |

A co się życzy w odpowiedzi na te pozdrowienia?