Prasa

IZRAEL OSTRZEGA GAZAŃCZYKÓW PRZED DEMONSTRACJAMI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 15 czerwca 2018

7 czerwca samoloty Sił Obronnych Izraela zrzuciły poniższe ulotki (w języku arabskim) na całym terytorium Gazy, po raz kolejny ostrzegając jej mieszkańców przed zbliżaniem się do płotu granicznego, niszczeniem go, podejmowaniem działań terrorystycznych, czy też służeniem jako narzędzie Hamasu. IDF jest przygotowany na różne scenariusze i będzie z całą mocą ochraniał Izraelczyków oraz suwerenność swojego państwa.

POŻARY W IZRAELU: DRONY PRZECIWKO LATAWCOM

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 15 czerwca 2018

W ponad 250 pożarach w ciągu dwóch ostatnich miesięcy spłonęło po izraelskiej stronie granicy z Gazą ponad 1750 hektarów. Ponad połowa tego terenu to rezerwaty przyrody. Ogień, szczególnie ten w rezerwatach, zabił również setki zwierząt.

„POKOJOWE” PROTESTY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 08 czerwca 2018

Hamas zorganizował „pokojowe” zamieszki. Na granicę między Strefą Gazy a Izraelem przyszły tysiące Palestyńczyków, spaliły około 10 000 opon, rzucały kamieniami i koktajlami Mołotowa. Media nazywają jednak te działania „pokojowymi”.

Hamas sprowadził na granicę malutkie dzieci, by wykorzystać je jako tarcze. Taka jest prawdziwa twarz tych zamieszek. Ich uczestnicy wzywali do unicestwienia Żydów, a potem udawali, że są ofiarami.

RELACJA Z PRZEDSZKOLA OSTRZELANEGO Z GAZY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 08 czerwca 2018

Witam was – jestem podpułkownik Jonathan Cornicus z Sił Obronnych Izraela i znajduję się w kibucu kilka kilometrów od Strefy Gazy, a dokładniej – w kibucowym przedszkolu.

Dziś [29 maja], kilka minut przed siódmą rano, zanim dzieci przyszły do przedszkola, na to właśnie przedszkole spadły pociski moździerzowe. Tu widzicie kawałki szrapneli, które znaleźliśmy na terenie tej placówki, a na tym pniu drzewa możecie zobaczyć, jakie są ich skutki.

ZAGRANICZNE INWESTYCJE W IZRAELU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 08 czerwca 2018

VOLKSWAGEN

Volkswagen otworzył właśnie w Tel Awiwie nowe centrum innowacyjne, które ma się skupiać na łączności, inteligentnej nawigacji, cyberbezpieczeństwie i e-mobilności. Centrum nazywa się „Konnect”.

CEZAREA FILIPOWA – GDZIE JEZUS ZAPYTAŁ: „ZA KOGO MNIE UWAŻACIE?”

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 01 czerwca 2018

Na dzisiejszej wycieczce udamy się na północ – około 40 kilometrów od Jeziora Galilejskiego, do Cezarei Filipowej, starożytnego rzymskiego miasta u stóp Góry Hermon. Ten region Izraela nazywany jest Wzgórzami Golan.

Od Jeziora Galilejskiego praktycznie cały czas jedziemy pod górę – od ok. 213 metrów poniżej poziomu morza aż do Cezarei leżącej 350 metrów nad poziomem morza. Krajobraz się zmienia: od suchego, złocistego, do bardziej bujnego, zielonego.

Świadomość, że Jezus przebywał tu ze swoimi uczniami, sprawiła, że podróż była jeszcze bardziej ekscytująca. Zdałem sobie sprawę, że po raz kolejny wędruję śladami najbardziej wpływowej postaci, jaka kiedykolwiek wędrowała po ziemi.

0:50. Dotarliśmy wreszcie na północ, w okolice Dan, w miejsce nazywane Cezareą Filipową. Znajdują się tu duże wykopaliska archeologiczne, obejmujące wiele skomplikowanych struktur zbudowanych przez Heroda Filipa oraz wnuka Heroda Wielkiego – Agryppę.

1:20: Oprócz obecności wspaniałych budowli rzymskich Cezarea Filipowa znana jest również z Banias – grupy źródeł oraz miejsca pogańskiego kultu bożka Pana. Ów Pan, nazywany również „kozim bożkiem”, był greko-rzymskim bogiem przyrody, trzód i polowania, co łączyło się z dzikością, świętowaniem, muzyką i, rzecz jasna, płodnością. Pan wyglądał dość dziwacznie – miał nogi i rogi kozła.

1:45: Centralnym punktem tego miejsca kultu było to wysokie urwisko oraz grota, gdzie znaleziono pozostałości wielu ołtarzy, jaskiń, świątyń i dziedzińców. Cały ten teren wręcz roił się od rzymskiej mitologii i bałwochwalstwa.

2:05: I właśnie tutaj Jezus, już pod koniec swojej misji, zadał uczniom głębokie pytanie: „A wy za kogo mnie macie?” Łuk. 9:20)

Więcej o Banias: Wikipedia - Banjas

ODKRYCIE MONET Z OKRESU PERSKIEGO

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 01 czerwca 2018

Pięć rzadkich monet zostało odkrytych jako część Projektu Przesiewu Świątynnego. Srebrne monety - trzy w nieskazitelnym stanie i dwie zużyte - z napisem "Yehud" w języku hebrajskim, są jednymi z pierwszych wybitych przez Żydów.

ODCZYTANO NIEZNANE WCZEŚNIEJ FRAGMENTY ZWOJÓW Z QUMRAN

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 18 maja 2018

Na konferencji pod koniec kwietnia br. zorganizowanej w ramach obchodów 70 rocznicy odnalezienia zwojów znad Morza Martwego pokazano fragmenty, które od lat 50 schowane były w pudełkach po cygarach i nigdy wcześniej ich nie zbadano.

Zdaniem ekspertów malutkie fragmenty, najprawdopodobniej zebrane w Qumran, w jaskini nr 11, to części układanki uzupełniające znane już zwoje, a jednocześnie zmieniające to, co do tej pory o nich wiedziano.

MODLITWA W ZWIĄZKU Z OTWARCIEM AMBASADY USA W JEROZOLIMIE (John Hagee)

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 18 maja 2018

„Nasz łaskawy Niebiański Ojcze, Boże Abrahama, Izaaka i Jakuba! Boże, który gwiazdy nazywasz po imieniu i mierzysz przestrzeń swoją dłonią; który jesteś Królem wszechświata!

Zebraliśmy się tu dzisiaj, by złożyć Ci dzięki za radość płynącą z tego, że żyjemy w czasie, gdy możemy oglądać ten chwalebny, historyczny dzień. Dziękujemy Ci za państwo Izrael – samotną pochodnię wolności na Bliskim Wschodzie, który żyje i któremu się powodzi dzięki Twojej wiecznotrwałej miłości wobec narodu żydowskiego.

LICZBA SIEDEM W BIBLII I JUDAIZMIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 11 maja 2018

Liczba siedem ma w Biblii i w judaizmie szczególne znaczenie. Nie tylko reprezentuje samo stworzenie świata („I ukończył Bóg w siódmym dniu dzieło swoje, które uczynił, i odpoczął dnia siódmego od wszelkiego dzieła, które uczynił.” - 1 Mojż. 2:2), ale również wiąże się ze świętami, błogosławieństwami, Ziemią Izraela i żydowskimi tradycjami, a nawet szczęściem – hebrajskie słowo „mazal” – szczęście – ma właśnie wartość liczbową 77!

GIRO D’ITALIA W IZRAELU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 11 maja 2018

Pierwsze trzy etapy Giro d’Italia odbyły się w tym roku w Izraelu.Jak pisze Jerusalem Post, było to wydarzenie niezwykle ważne dla Izraela. Po raz pierwszy kraj był gospodarzem tak wielkiej imprezy tego rodzaju, po raz pierwszy też – w swojej 101-letniej historii – etapy wyścigu odbyły się poza Europą.

BENJAMIN NETANYAHU: IRAN SKŁAMAŁ W KWESTII BRONI NUKLEARNEJ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 04 maja 2018

Dziś wieczorem pokażemy wam coś, czego świat jeszcze nie widział. Pokażemy nowe i niezbite dowody tajnego programu broni nuklearnej, jaki Iran przez lata ukrywał przed społecznością międzynarodową w swoich tajnych Archiwach Atomowych. Pokażemy Wam irańską tajną dokumentację nuklearną.

Wiecie być może, że irańscy przywódcy wielokrotnie zaprzeczali, jakoby pracowali nad programem nuklearnym. Możecie usłyszeć, jak mówi o tym najwyższy przywódca Iranu, Ali Chamenei: