Prasa

ODKRYCIE TEATRU I MURÓW NIEWIDOCZNYCH OD 1700 LAT

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 27 października 2017

{W nawiązaniu do video o znalezieniu niewielkiego rzymskiego teatru koło Wzgórza Świątynnego}

//Struktura, której szukano od 150 lat, zmienia wyobrażenie archeologów o Jerozolimie po zburzeniu drugiej świątyni//

Archeolodzy są obecnie o krok bliżej do rozwiązania zagadki, co działo się w Jerozolimie po zburzeniu jej przez Rzymian w 70 r. n.e. W poniedziałek 16 października Urząd ds. Zabytków ogłosił, że od dwóch lat prowadzi wykopaliska, które odsłaniają duży odcinek murów, mający osiem metrów wysokości.

SENSACYJNE ODKRYCIE PRZY MURZE ZACHODNIM

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 20 października 2017

Dr Joe Uziel, dyrektor wykopalisk (Urząd ds. Zabytków)

Za plecami mam Mur Zachodni. Podczas wykopalisk pod Łukiem Wilsona odsłoniliśmy osiem warstw jednego z najważniejszych murów w historii Jerozolimy: kamienie, które przez 1700 lat nie oglądały światła dziennego.

USA: JEŚLI RADA PRAW CZŁOWIEKA NIE ZMIENI NASTAWIENIA DO IZRAELA, ROZWAŻYMY JEJ OPUSZCZENIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 20 października 2017

Kilka godzin po ogłoszeniu, że USA wycofują się z UNESCO, amerykańska ambasador przy ONZ Nikki Haley ostrzegła, że jej kraj przygląda się w podobny sposób innym agencjom tej organizacji. 31 grudnia 2018 r. USA opuszczają UNESCO z przyczyn finansowych, z powodu konieczności reformy tej agencji oraz na skutek jej ciągłych działań skierowanych przeciwko Izraelowi.

JEZIORO GALILEJSKIE ZBLIŻA SIĘ DO NAJNIŻSZEGO POZIOMU WODY W HISTORII

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 13 października 2017

W Izraelu ma miejsce jedna z najgorszych susz w minionym stuleciu, na skutek której w poziomie wód gruntowych zaistniał deficyt 2,5 miliarda litrów, jak powiedział w poniedziałek 9 października Uri Schor z Zarządu Wód. Deficyt ów to równowartość miliona basenów olimpijskich – to woda, która normalnie powinna płynąć izraelskimi strumieniami i podziemnymi ciekami w stronę Jeziora Galilejskiego i innych zbiorników czy źródeł.

RENOWACJA SADZAWEK Z CZASÓW DRUGIEJ ŚWIĄTYNI

| Opublikowane w piątek, 13 października 2017

We wtorek 10 października ogłoszono, że planuje się sponsorowaną przez USA renowację basenów nazywanych Stawami Salomona, które zapewniały wodę dla Jerozolimy w czasach drugiej świątyni. Znajdujące się obecnie na terenie Zachodniego Brzegu baseny zostały zbudowane przez Heroda Wielkiego około 2000 lat temu i zdaniem archeologów stanowiły kluczowe źródło wody tak dla świątyni, jak i całego miasta.

ETROGOWY SAD W KALIFORNII

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 13 października 2017

Uprawa etrogów to trudne zadanie. Za dużo słońca i żółta skórka owoców ulegnie poparzeniu; za mało słońca – kwiaty nie rozkwitną. Jest też zagrożenie plagą szkodliwych muszek. Istnieją również ograniczenia religijne; plamy sprawiają, że etrog nie nadaje się na Sukkot, więc jeśli gałąź lub liść przebije skórę cytrusa, pojawia się problem.

John Kirkpatrick, farmer, który zajmuje się uprawą etrogów w dolinie San Joaquin w Kalifornii, pokonał wszystkie te przeszkody, a nawet więcej. Jest on jedynym amerykańskim hodowcą tych owoców na większą skalę.

GALILEA OGLĄDANA Z DRONA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 13 października 2017

„Razem z synem odwiedziliśmy niedawno Galileę. Robiliśmy zdjęcia i kręciliśmy video z perspektywy drona. Chcieliśmy się tutaj kilkoma nich zwami podzielić.

Tutaj mamy Górę Tabor, która dominuje nad Doliną Jezreel. Debora i Barak zebrali w tym miejscu 10 000 Izraelitów do bitwy z Kanaanitami i pokonali przeciwnika. W Dolinie Jezreel odbyła się bitwa o to, kto panuje nad wodą i opadami deszczu – Bóg czy Baal.

AMBASADOR USA W IZRAELU SPOWODOWAŁ ZAMIESZANIE WYPOWIEDZIĄ, ŻE JUDEA I SAMARIA TO CZĘŚĆ IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 13 października 2017

David Friedman, ambasador USA w Izraelu, wywołał spore zamieszanie, kiedy 28 września powiedział w wywiadzie, że intencją ONZ-owskiej Rezolucji 242 z 1967 r. było, by Izrael zatrzymał większość terytoriów zdobytych podczas wojny sześciodniowej.

„Chodziło o to, by Izrael mógł mieć bezpieczne granice” – powiedziałambasador. „Istniejące granice, granice z 1967 r., nie były bezpieczne, więc Izrael miał zatrzymać znaczącą część Zachodniego Brzegu, a oddać to, czego nie potrzebował dla zachowania pokoju i bezpieczeństwa”.

NETANJAHU WYRAZIŁ POPARCIE PRZYŁĄCZENIA DO JEROZOLIMY OSIEDLI W JEJ OKOLICY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 06 października 2017

We wtorek 3 października Benjamin Netanjahu ponownie wyraził poparcie dla ustawy, która przyłączyłaby osiedla w okolicy Jerozolimy do stolicy. Podczas wizyty w Ma’ale Adumim, które również zostałoby objęte tą ustawą, premier zapowiedział wielki projekt budowlany, dzięki któremu powstaną tysiące mieszkań w Jerozolimie, oraz nawiązał do kwestii przyłączania osiedli.

IZRAEL WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA (3)

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 29 września 2017

WOJSKO I ODDZIAŁY RATOWNICZE Z IZRAELA PO TRZĘSIENIU ZIEMI W MEXICO CITY (wrzesień 2017)

22 września Izrael wysłał pomoc do Mexico City, w którym miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1. Wśród 71 osób z Izraelskich Sił Obronnych znajdował się niewielki oddział ratowniczy, a także inżynierowie, którzy pomagają ocenić stan budynków w samym mieście i na innych terenach, gdzie wystąpiła katastrofa.

SKĄD BIORĄ SIĘ SZOFARY?

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 29 września 2017

Najwięcej baranich rogów na żydowski nowy rok pochodzi z maleńkiego warsztatu w Tel Awiwie. Jednym z największych konkurentów w dziedzinie szofarów są Chiny.

Jeśli jakikolwiek biznes można nazwać sezonowym, na pewno kwalifikuje się do tego sprzedaż szofarów. Wystarczy zapytać Eliego Ribaka, którego rodzina od trzech pokoleń zajmuje się wytwarzaniem i sprzedażą tych tradycyjnych instrumentów. „W tej chwili mamy tu istne szaleństwo” – mówi Eli, ocierając pot z czoła.

Szabat Szalom - komentarze

Romek

Romek

03. listopada, 2017 |

Jak powszechnie wiadomo, Strażacy To fajne chłopaki.
Sam mam wielką przyjemność zaliczać się do tego grona.
Uważam, że to...

Romek

Romek

22. października, 2017 |

"Rabin Schmuel Rabinowitch, rabin Muru Zachodniego i Świętych miejsc Jerozolimy":.
Ciekawa sprawa.
Za chwilę może będzie;
"Rabin...

Romek

Romek

14. października, 2017 |

Hmm,
ja w tym roku mogę oddać kilka cm wody z poziomu gruntu. Tak z 1 metr. Nie wiem czy bedzie opłacało się przetransportować do...

ireneusz glab

ireneusz glab

19. czerwca, 2017 |

W polskich mediach nie natknąłem się na news'a opisującego to wydarzenie. Czesi zawsze byli inni względem pozostałych Słowian, ale...

dak

dak

06. maja, 2017 |

Trasa mykw już została otwarta. Przeszedłem ją w marcu :)...