Prasa

FRAGMENT PRZEMOWY B. NETANJAHU W ONZ (19.09.2017)

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 29 września 2017

Jeśli chodzi o decyzje ONZ w sprawie Izraela, zbyt często brakuje w nich jego uznania.

Nie było go w grudniu zeszłego roku, kiedy Rada Bezpieczeństwa uchwaliła antyizraelską rezolucję, która opóźniła proces pokojowy. Brakowało go w maju, gdy Światowa Organizacja Zdrowia – musicie to usłyszeć – Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła sponsorowaną przez Syrię rezolucję – krytykę Izraela za stan opieki zdrowotnej na Wzgórzach Golan. Jak powiedziałby wielki John McEnroe – chyba żartujesz! Toż to niedorzeczne!

ODKRYCIE STAROŻYTNEJ GRECKIEJ INSKRYPCJI W JEROZOLIMIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 29 września 2017

W połowie sierpnia br. ogłoszono, że kilometr na północ od Starego Miasta w Jerozolimie odkryto niezwykle rzadką wczesnochrześcijańską inskrypcję w języku greckim. To „odkrycie marzeń”, które może zdarzyć się archeologowi raz w życiu, dokonane zostało przez przypadek, podczas przygotowwywania infrastruktury pod kabel telefoniczny.

BEZZAŁOGOWY POJAZD KSIĘŻYCOWY – WSPÓŁPRACA IZRAELSKO-HISZPAŃSKA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 22 września 2017

IberEspacio, hiszpańska firma zajmująca się inżynierią związaną z przestrzenią kosmiczną i satelitami, dostarczyła w tym tygodniu szkielet pojazdu, który izraelski zespół SpaceIL przygotowuje do wystrzelenia na Księżyc; uczestniczy w ten sposób w konkursie Google’s Lunar na pierwszy księżycowy pojazd bezzałogowy zbudowany bez finansowania przez rząd.

ODKRYTO DOWODY ZBURZENIA JEROZOLIMY PRZEZ BABILOŃCZYKÓW

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 22 września 2017

26 lipca, ogłoszono odnalezienie dowodów zniszczenia świątyni Salomona przez Babilończyków. Miało to miejsce w Mieście Dawida (Ir Dawid), nieco na południe od Starego Miasta w Jerozolimie.

Podczas wykopalisk zorganizowanych przez Izraelski Urząd ds. Zabytków, a finansowany przez Fundację Miasto Dawida, na wschodnich zboczach Miasta Dawida znaleziono struktury sprzed ponad 2600 lat; odsłonięto je po zdjęciu warstw kamieni.

JAK KRÓL DAWID ZDOBYŁ JEROZOLIMĘ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 15 września 2017

Około 3000 lat temu Dawid, syn Jessego, został koronowany na króla Izraela. Był to początek nowej dynastii.

Dawid zadecydował, że zlokalizowane w sercu Izraela Jeruzalem będzie stolicą jego królestwa. Było to jednak silne miasto Kananejczyków i aż do czasów Dawida żadne z plemion nie było w stanie go podbić.

ŻYDOWSKA PARA OBCHODZI 83 ROCZNICĘ ŚLUBU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 15 września 2017

Para żydowskich stulatków w Wielkiej Brytanii obchodziła niedawno 83 rocznicę ślubu; uważa się, że to małżeństwo o najdłuższym stażu w kraju.

Helen i Maurice Kaye mają odpowiednio 104 i 105 lat. Spotkali się, kiedy Maurice był komiwojażerem pracującym dla ojca w jego firmie odzieżowej. Są razem od 87 lat.

ORTODOKSYJNI ŻYDZI W CHRZEŚCIJAŃSKIM KOŚCIELE W HOUSTON

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 15 września 2017

Zespół ortodoksyjnych wolontariuszy wykonał bezprecedensowy krok, rezygnując z długoletniego zakazu wchodzenia do chrześcijańskich domów modlitwy; członkowie izraelskiej organizacji ZAKA, wspomagającej ludzi podczas rozmaitych katastrof, udali się do Teksasu, by pomagać powodzianom w odbudowie miejsc związanych z religią, w tym kościołów.

PIECZĘCIE Z KRÓLESTWA JUDEI RZUCAJĄ ŚWIATŁO NA STAROŻYTNĄ JEROZOLIMĘ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 08 września 2017

Kilka dni temu ogłoszono odkrycie w okolicy murów Starej Jerozolimy rzadkiej kolekcji starożytnych pieczęci z imionami urzędników datowanych na czasy Królestwa Judzkiego przed zniszczeniem przez Babilończyków. Podczas wykopalisk prowadzonych przez Urząd ds. Zabytków odnaleziono dziesiątki pieczęci sporządzonych z małych kawałków gliny; służyły one do oficjalnego zamykania listów. Obecnie stanowią dowód istnienia swoich właścicieli.

WZROST LICZBY TURYSTÓW Z INDII W IZRAELU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 08 września 2017

Po historycznej wizycie premiera Indii, jaka miała miejsce w lipcu br., znacznie wzrosła liczba turystów z Indii w Izraelu – w ciągu ostatnich miesięcy przybyło ich około 34 000, co oznacza 36-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku. Ministerstwo Turystyki spodziewa się, że do końca roku liczba ta wzrośnie do około 55 000.

SEKRETARZ ONZ ZWIEDZA STREFĘ GAZY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 08 września 2017

W środę 30 sierpnia sekretarz generalny Antonio Guterres zwiedzał granicę z Gazą w towarzystwie ambasadora Izraela przy ONZ Danny’ego Danona oraz dowódcy IDF Awiwa Kochawiego. Gospodarze z pokazali z lotu ptaka i z podziemia zagrożenia, z jakimi zmaga się Izrael ze stony kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy.

NETANJAHU: JUDEA I SAMARIA NA ZAWSZE BĘDĄ NALEŻEĆ DO IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 01 września 2017

Zwracając się do kilkutysięcznego tłumu w poniedziałek 28 sierpnia Netanjahu obiecał, że Judea i Samaria, serce biblijnej krainy narodu żydowskiego, wyzwolone podczas wojny sześciodniowej, na zawsze należeć będą do Państwa Izrael.

Na ceremonii upamiętniającej 50-lecie żydowskiego osadnictwa w Samarii premier powiedział, że Izrael nigdy nie wycofa się z któregokolwiek z żydowskich osiedli w Judei i Samarii: „To ziemia naszych ojców, to nasza ziemia. Pozostaniemy tu na zawsze. Przesiedlanie społeczności w Ziemi Izraela nie będzie miało miejsca.”

120 ROCZNICA PIERWSZEGO KONGRESU SYJONISTYCZNEGO

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 01 września 2017

W tym tygodniu minęła 120 rocznica Pierwszego Kongresu Syjonistycznego w Bazylei. Rozpoczęto na nim działania w kierunku ustanowienia Państwa Izrael. Oprócz około 200 delegatów żydowskich brało w nim udział dziesięciu chrześcijan zaproszonych przez Teodora Herzla.

Zdaniem rabina Tuly Weisza, choć ci chrześcijanie nie głosowali, to jednak wywarli wpływ na założenie Państwa Izrael, co miało miejsce niecałe 50 lat później.

Szabat Szalom - komentarze

Romek

Romek

03. listopada, 2017 |

Jak powszechnie wiadomo, Strażacy To fajne chłopaki.
Sam mam wielką przyjemność zaliczać się do tego grona.
Uważam, że to...

Romek

Romek

22. października, 2017 |

"Rabin Schmuel Rabinowitch, rabin Muru Zachodniego i Świętych miejsc Jerozolimy":.
Ciekawa sprawa.
Za chwilę może będzie;
"Rabin...

Romek

Romek

14. października, 2017 |

Hmm,
ja w tym roku mogę oddać kilka cm wody z poziomu gruntu. Tak z 1 metr. Nie wiem czy bedzie opłacało się przetransportować do...

ireneusz glab

ireneusz glab

19. czerwca, 2017 |

W polskich mediach nie natknąłem się na news'a opisującego to wydarzenie. Czesi zawsze byli inni względem pozostałych Słowian, ale...

dak

dak

06. maja, 2017 |

Trasa mykw już została otwarta. Przeszedłem ją w marcu :)...