Prasa

SZEKIEL JEDNĄ Z NAJMOCNIEJSZYCH WALUT NA ŚWIECIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 listopada 2017

9 listopada poinformowano, że według nowego raportu Deutsche Bank szekiel jest obecnie drugą najmocniejszą walutą na świecie, po chińskim jenie. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy szekiel wzmocnił się w stosunku do walut głównych partnerów handlowych Izraela, tj. dolara amerykańskiego, funta, euro i jena.

PIECZĘĆ KRÓLA HISKIASZA NA WZGÓRZU OFEL

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 listopada 2017

W grudniu 2015 r. ogłoszono znalezienie odcisku pieczęci judzkiego króla Hiskiasza/ Ezechiasza podczas wykopalisk odbywających się w sąsiedztwie Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Pieczęć ta ma około 2700 lat; prawdopodobnie osadzona była w pierścieniu. Napis na niej głosi: „Własność Hiskiasza [syna] Achaza króla Judy”. Towarzyszy jej wizerunek słońca ze skrzydłami oraz dwa symbole ankh (Wikipedia - Anch) – ważne w kulturze asyryjskiej wizerunki, oznaczające odpowiednio ochronę Bożą oraz życie.

HISTORYCZNY MOMENT W BIBLIOTECE NARODOWEJ: UDOSTĘPNIENIE KOLEKCJI GÜNZBURGA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 10 listopada 2017

Dzisiaj (7 listopada) to dzień podpisania w Jerozolimie historycznego porozumienia między Izraelską Biblioteką Narodową, Państwową Biblioteką Rosji w Moskwie oraz zlokalizowaną w Moskwie Fundacją Peri. Porozumienie to dotyczy przyszłości Kolekcji Günzburga, zawierającej niektóre spośród najważniejszych hebrajskich manuskryptów i książek na świecie.

SPECJALNY PRZEWODNIK DLA TRZYMILIONOWEJ TURYSTKI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 10 listopada 2017

Ioana Isac, która przybyła wczoraj (7 listopada) do Izraela wraz ze swoim przyjacielem, była trzymilionową turystką w bieżącym roku (nie licząc tzw. „day-trippers”, czyli osób, które zeszły na kilka godzin ze statków wycieczkowych lub przybyły z Jordanii na jednodniowe wypady). Jest to rekord wszech czasów i oznaka, że turystyka w Izraelu ma się dobrze pomimo zagrożenia wojną i przemocą.

ZABYTEK ZNALEZIONY W GENEZARET

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 10 listopada 2017

Tal Fastman, mieszkanka Jerozolimy, spędzała urlop z rodziną nad jeziorem Genezaret; brodząc w płytkiej wodzie zauważyła, że coś zabłysło jej pod nogami. Przyjrzała się bliżej – nie był to kamyk ani kawałek szkła. Otarła znalezisko z błota i zobaczyła przedmiot w kształcie kury, wyglądający na stary.

PREMIER AUSTRALII W IZRAELU – STULECIE BITWY O BEER SZEWĘ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 03 listopada 2017

Benjamin Netanjahu:
Witamy prawdziwego przyjaciela Izraela; Australia jako kraj jest prawdziwym przyjacielem Izraela. Jest to całkowicie jasne i docenia to każdy obywatel Izraela. Chcę Ci podziękować za niezachwiane poparcie dla Izraela, za chwilę będziemy rozmawiać na górze, jak wzmocnić ten sojusz jeszcze bardziej, by był głębszy, silniejszy, jeszcze szerszy.

TRUMP SPRZECIWIA SIĘ POWIĘKSZENIU JEROZOLIMY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 03 listopada 2017

Niedawno zaproponowany projekt ustawy o przyłączeniu społeczności w Judei i Samarii do okręgu jerozolimskiego napotkał najwyraźniej sprzeciw ze strony administracji Donalda Trumpa. Krok ten jest odmienny od informacji z Departamentu Stanu z zeszłego tygodnia, według których USA nie wystąpi przeciwko tej nowej legislacji. Nie jest to pierwszy raz, kiedy przedstawiciele Trumpa i Departamentu Stanu nie są zgodni co do spraw związanych z Izraelem.

WSPÓLNE ĆWICZENIA STRAŻAKÓW IZRAELSKICH, ARABSKICH I EUROPEJSKICH

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 03 listopada 2017

24 i 25 października Komisja Europejska wraz z rządem Izraela zogranizowała międzynarodowe ćwiczenia strażaków z Jordanii, Izraela, Autonomii Palestyńskiej, Włoch, Francji i Hiszpanii. 250 uczestników dzieliło się umiejętnościami w zakresie zarządzania walką z dużymi pożarami, ewakuacji mieszkańców, pomocy humanitarnej i ochrony przyrody.

IZRAELSKI MEDALISTA BEZ HYMNU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 03 listopada 2017

Izraelski dżudoka Tal Flicker zdobył złoty medal na turnieju w Abu Dhabi. Emirat odmówił jednak wywieszenia izraelskiej flagi, zastępując ją flagą Międzynarodowej Federacji Dżudo. Nie zagrano również hymnu Izraela, lecz hymn Federacji... więc Tal Flicker zaśpiewał Hatikwę sam.

PISANIE ZWOJU TORY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 27 października 2017

Żydzi często nazywani są am ha-sefer – lud księgi. Stwierdzenie to podkreśla ważność tekstu w judaiźmie oraz wiarę, że Bóg komunikuje się z nami za pośrednictwem słowa pisanego. Centralnym tekstem judaizmu jest Tora. Znaczenie zawartej w niej nauki uwydatnione jest przez to, że pisana jest ona w szczególny sposób.

ODKRYCIE TEATRU I MURÓW NIEWIDOCZNYCH OD 1700 LAT

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 27 października 2017

{W nawiązaniu do video o znalezieniu niewielkiego rzymskiego teatru koło Wzgórza Świątynnego}

//Struktura, której szukano od 150 lat, zmienia wyobrażenie archeologów o Jerozolimie po zburzeniu drugiej świątyni//

Archeolodzy są obecnie o krok bliżej do rozwiązania zagadki, co działo się w Jerozolimie po zburzeniu jej przez Rzymian w 70 r. n.e. W poniedziałek 16 października Urząd ds. Zabytków ogłosił, że od dwóch lat prowadzi wykopaliska, które odsłaniają duży odcinek murów, mający osiem metrów wysokości.

SENSACYJNE ODKRYCIE PRZY MURZE ZACHODNIM

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 20 października 2017

Dr Joe Uziel, dyrektor wykopalisk (Urząd ds. Zabytków)

Za plecami mam Mur Zachodni. Podczas wykopalisk pod Łukiem Wilsona odsłoniliśmy osiem warstw jednego z najważniejszych murów w historii Jerozolimy: kamienie, które przez 1700 lat nie oglądały światła dziennego.

USA: JEŚLI RADA PRAW CZŁOWIEKA NIE ZMIENI NASTAWIENIA DO IZRAELA, ROZWAŻYMY JEJ OPUSZCZENIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 20 października 2017

Kilka godzin po ogłoszeniu, że USA wycofują się z UNESCO, amerykańska ambasador przy ONZ Nikki Haley ostrzegła, że jej kraj przygląda się w podobny sposób innym agencjom tej organizacji. 31 grudnia 2018 r. USA opuszczają UNESCO z przyczyn finansowych, z powodu konieczności reformy tej agencji oraz na skutek jej ciągłych działań skierowanych przeciwko Izraelowi.

Szabat Szalom - komentarze

dak

dak

13. grudnia, 2017 |

Można na przykład błogosławić Boga za dar ducha i wynikającego z niego duchowego światła (oświecenia), za ducha poświęcenia...

Romek

Romek

13. grudnia, 2017 |

A co się życzy w odpowiedzi na te pozdrowienia?

dak

dak

12. grudnia, 2017 |

Pozdrawiam wszystkich przyjaciół na pierwszy dzień Poświęcenia Swiątyni. Moja malutka channukia też zapłonęła:...

Erast Czekalski

Erast Czekalski

11. grudnia, 2017 |

@Romek: "Twój post z deklaracją pojawił się w komentarzu na apel Dak'a a on z kolei na artykuł mówiący o oświadczeniu Trampa....