Prasa

ŻYDZI I CHRZEŚCIJANIE STUDIUJĄ TORĘ W KNESECIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 23 lutego 2018

Wczoraj (20 lutego) w Knesecie zebrało się blisko 200 Żydów i chrześcijan, by wspólnie badać Torę. W spotkaniu brali udział członkowie Knesetu – Yehuda Glick (Likud), Robert Ilatov (Yisrael Beiteinu) i Sharren Haskel (Likud).

Rabin Tuly Weisz poprowadził lekcję z 2 rodziału Księgi Izajasza, wskazując, że Tora należy do narodu żydowskiego, a także do całego świata. „Tora połączy Żydów i nie-Żydów i stanie się źródłem jedności dla wszystkich ludzi” – powiedział.

INTEL ZAINWESTUJE W IZRAELU 5 MILIARDÓW DOLARÓW

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 23 lutego 2018

Według informacji podanych przez ministerstwo gospodarki, dyrektor izraelskiego Intela Yaniv Garty oraz dyrektor fabryki procesorów w Kiryat Gat Daniel Ben Atar przedstawili wczoraj rano (20 lutego) plany zainwestowania około 5 mld dolarów w rozwój produkcji w fabryce procesorów w Kiryat Gat. Inwestycje mają się rozpocząć pod koniec bieżącego roku i zakończyć w roku 2020.

NETANJAHU W MONACHIUM

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 23 lutego 2018

Premier Netanjahu upamiętnił jedenastu izraelskich olimpijczyków zamordowanych w Monachium w 1972 r. – przez odwiedzenie miejsca ich pamięci, przypomnienie w skrócie historii i zaśpiewanie Hatikwy.

Podczas niedzielnej przemowy zaprezentował fragment drona, który niedawno naruszył przestrzeń powietrzną Izraela.

ŚLADAMI JEZUSA – TUNELE POD ZACHODNIĄ ŚCIANĄ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 23 lutego 2018

ŚLADAMI JEZUSA – TUNELE POD ZACHODNIĄ ŚCIANĄ

Zachodnia Ściana ma 457 metrów długości. Dzisiaj widzimy jedynie niewielką jej część – około 55 metrów, widoczną na sąsiadującym z nią placu. Gdzie jest reszta?

0:30 Większość Zachodniej Ściany jest obecnie zakryta budynkami dzielnicy muzułmańskiej. Za chwilę wejdziemy do tuneli pod Zachodnią Ścianą i odkryjemy resztę muru.

ZAWILCE – NARODOWE KWIATY IZRAELA

| Opublikowane w piątek, 23 lutego 2018

Anemon czy też zawilec wieńcowy (Anemone coronaria) to roślina występująca w basenie Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie. Ma około 20-40 centymetrów wysokości; kwiaty – czerwone, białe lub fioletowe – mają 3-8 centymetrów średnicy.

REKORDOWA LICZBA IZRAELSKICH ZAWODNIKÓW NA ZIMOWEJ OLIMPIADZIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 16 lutego 2018

Chociaż Izrael uczestniczy w każdych zimowych igrzyskach od 1994 roku, wiele osób zaskoczy zapewne fakt, że w Korei Południowej znów pojawi się reprezentacja biało-niebieskich. Właściwie nie ma się co dziwić, biorąc pod uwagę, że to kraj, w którym jeden dzień ulewy wstrzymuje ruch, a każdy opad śniegu to powód do radości na skalę ogólnonarodową.

IZRAELSKIE SAMOLOTY W SYRII

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 16 lutego 2018

Po tym, jak irański dron 10 lutego wleciał z Syrii nad terytorium Izraela, Izrael dokonał nalotu na Syrię, na miejsce wysłania drona. Syria odpowiedziała ogniem; jeden z uczestniczących w akcji F-16 został zestrzelony. Piloci się katapultowali; jeden pilot odniósł lekkie obrażenia, drugi znalazł się w szpitalu. Jego stan jest stabilny, ale pilot jest nieprzytomny i pod respiratorem.

ECONCRETE – BETON, NA KTÓRYM ROSNĄ KORALOWCE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 09 lutego 2018

Izraelska firma ECOnrete (www.econcretetech.com) ożywia betonowe struktury na miejskich wybrzeżach korzystając ze swojego własnego, biologicznie wzbogaconego betonu.

Przyspieszanie zagospodarowywania wybrzeży jest nieuniknione i wywiera ogromny wpływ na morskie ekosystemy. 70% brzegowej infrastruktury opiera się na betonie. Naukowo opracowana receptura ECOncrete, jak również faktura i kształt betonu, poprawiają rezultaty stosowania i wartość ekologiczną odlanych z niego struktur. Wydłużają jednocześnie jego trwałość.

MARSJAŃSKIE TESTY NA NEGEWIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 09 lutego 2018

Sześcioro izraelskich astronautów będzie poznawało warunki panujące na Marsie – bez podejmowania trzystudniowej podróży na czerwoną planetę.

Niedaleko Mitzpe Ramon, w sercu izraelskiej pustyni, powstaje właśnie struktura, w której zamieszkają specjalnie przygotowani astronauci. Celem jest zajęcie przez Izrael wiodącej pozycji w badaniach przestrzeni kosmicznej.

„STOLICA MOJŻESZOWA” W MIASTECZKU Z BAZALTU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 02 lutego 2018

Niedaleko na północ of Kafarnaum, na północym brzegU Jeziora Galilejskiego, znajdują się pokryte łąkami wzgórza zbudowane z czarnej skały – bazaltu. Tu właśnie rośnie pszenica, która słynna była w całej Galilei.

W I w. n.e. powstała tu wioska rolników – Chorazyn, gdzie przetwarzano tę właśnie pszenicę. Połączone było z Kafarnaum znaną drogą, z której korzystało wielu Żydów.

Szabat Szalom - komentarze

Romek

Romek

28. kwietnia, 2018 |

No cóż. Historia lubi się powtarzać. Tym razem to zadziałało w drugą stronę. Prekursorem tej metody, w trochę zmienionej formie,...

Pawel

Pawel

25. marca, 2018 |

Ja również dziękuję za konsekwencję w prowadzeniu działu "szabat szalom". Wiele z tych informacji potwierdza mi, że Bóg sprawuje...

Romek

Romek

23. marca, 2018 |

Kasia, ponieważ od dłuuuugiego czasu oprócz Ciebie ( i strony technicznej za co również wyrażam uznanie) nie ma żadnych oznak...

dak

dak

13. grudnia, 2017 |

Można na przykład błogosławić Boga za dar ducha i wynikającego z niego duchowego światła (oświecenia), za ducha poświęcenia...

Romek

Romek

13. grudnia, 2017 |

A co się życzy w odpowiedzi na te pozdrowienia?