Prasa

JEZIORO GALILEJSKIE ZBLIŻA SIĘ DO NAJNIŻSZEGO POZIOMU WODY W HISTORII

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 13 października 2017

W Izraelu ma miejsce jedna z najgorszych susz w minionym stuleciu, na skutek której w poziomie wód gruntowych zaistniał deficyt 2,5 miliarda litrów, jak powiedział w poniedziałek 9 października Uri Schor z Zarządu Wód. Deficyt ów to równowartość miliona basenów olimpijskich – to woda, która normalnie powinna płynąć izraelskimi strumieniami i podziemnymi ciekami w stronę Jeziora Galilejskiego i innych zbiorników czy źródeł.

RENOWACJA SADZAWEK Z CZASÓW DRUGIEJ ŚWIĄTYNI

| Opublikowane w piątek, 13 października 2017

We wtorek 10 października ogłoszono, że planuje się sponsorowaną przez USA renowację basenów nazywanych Stawami Salomona, które zapewniały wodę dla Jerozolimy w czasach drugiej świątyni. Znajdujące się obecnie na terenie Zachodniego Brzegu baseny zostały zbudowane przez Heroda Wielkiego około 2000 lat temu i zdaniem archeologów stanowiły kluczowe źródło wody tak dla świątyni, jak i całego miasta.

ETROGOWY SAD W KALIFORNII

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 13 października 2017

Uprawa etrogów to trudne zadanie. Za dużo słońca i żółta skórka owoców ulegnie poparzeniu; za mało słońca – kwiaty nie rozkwitną. Jest też zagrożenie plagą szkodliwych muszek. Istnieją również ograniczenia religijne; plamy sprawiają, że etrog nie nadaje się na Sukkot, więc jeśli gałąź lub liść przebije skórę cytrusa, pojawia się problem.

John Kirkpatrick, farmer, który zajmuje się uprawą etrogów w dolinie San Joaquin w Kalifornii, pokonał wszystkie te przeszkody, a nawet więcej. Jest on jedynym amerykańskim hodowcą tych owoców na większą skalę.

GALILEA OGLĄDANA Z DRONA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 13 października 2017

„Razem z synem odwiedziliśmy niedawno Galileę. Robiliśmy zdjęcia i kręciliśmy video z perspektywy drona. Chcieliśmy się tutaj kilkoma nich zwami podzielić.

Tutaj mamy Górę Tabor, która dominuje nad Doliną Jezreel. Debora i Barak zebrali w tym miejscu 10 000 Izraelitów do bitwy z Kanaanitami i pokonali przeciwnika. W Dolinie Jezreel odbyła się bitwa o to, kto panuje nad wodą i opadami deszczu – Bóg czy Baal.

AMBASADOR USA W IZRAELU SPOWODOWAŁ ZAMIESZANIE WYPOWIEDZIĄ, ŻE JUDEA I SAMARIA TO CZĘŚĆ IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 13 października 2017

David Friedman, ambasador USA w Izraelu, wywołał spore zamieszanie, kiedy 28 września powiedział w wywiadzie, że intencją ONZ-owskiej Rezolucji 242 z 1967 r. było, by Izrael zatrzymał większość terytoriów zdobytych podczas wojny sześciodniowej.

„Chodziło o to, by Izrael mógł mieć bezpieczne granice” – powiedziałambasador. „Istniejące granice, granice z 1967 r., nie były bezpieczne, więc Izrael miał zatrzymać znaczącą część Zachodniego Brzegu, a oddać to, czego nie potrzebował dla zachowania pokoju i bezpieczeństwa”.

NETANJAHU WYRAZIŁ POPARCIE PRZYŁĄCZENIA DO JEROZOLIMY OSIEDLI W JEJ OKOLICY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 06 października 2017

We wtorek 3 października Benjamin Netanjahu ponownie wyraził poparcie dla ustawy, która przyłączyłaby osiedla w okolicy Jerozolimy do stolicy. Podczas wizyty w Ma’ale Adumim, które również zostałoby objęte tą ustawą, premier zapowiedział wielki projekt budowlany, dzięki któremu powstaną tysiące mieszkań w Jerozolimie, oraz nawiązał do kwestii przyłączania osiedli.

IZRAEL WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA (3)

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 29 września 2017

WOJSKO I ODDZIAŁY RATOWNICZE Z IZRAELA PO TRZĘSIENIU ZIEMI W MEXICO CITY (wrzesień 2017)

22 września Izrael wysłał pomoc do Mexico City, w którym miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1. Wśród 71 osób z Izraelskich Sił Obronnych znajdował się niewielki oddział ratowniczy, a także inżynierowie, którzy pomagają ocenić stan budynków w samym mieście i na innych terenach, gdzie wystąpiła katastrofa.

SKĄD BIORĄ SIĘ SZOFARY?

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 29 września 2017

Najwięcej baranich rogów na żydowski nowy rok pochodzi z maleńkiego warsztatu w Tel Awiwie. Jednym z największych konkurentów w dziedzinie szofarów są Chiny.

Jeśli jakikolwiek biznes można nazwać sezonowym, na pewno kwalifikuje się do tego sprzedaż szofarów. Wystarczy zapytać Eliego Ribaka, którego rodzina od trzech pokoleń zajmuje się wytwarzaniem i sprzedażą tych tradycyjnych instrumentów. „W tej chwili mamy tu istne szaleństwo” – mówi Eli, ocierając pot z czoła.

FRAGMENT PRZEMOWY B. NETANJAHU W ONZ (19.09.2017)

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 29 września 2017

Jeśli chodzi o decyzje ONZ w sprawie Izraela, zbyt często brakuje w nich jego uznania.

Nie było go w grudniu zeszłego roku, kiedy Rada Bezpieczeństwa uchwaliła antyizraelską rezolucję, która opóźniła proces pokojowy. Brakowało go w maju, gdy Światowa Organizacja Zdrowia – musicie to usłyszeć – Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła sponsorowaną przez Syrię rezolucję – krytykę Izraela za stan opieki zdrowotnej na Wzgórzach Golan. Jak powiedziałby wielki John McEnroe – chyba żartujesz! Toż to niedorzeczne!

ODKRYCIE STAROŻYTNEJ GRECKIEJ INSKRYPCJI W JEROZOLIMIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 29 września 2017

W połowie sierpnia br. ogłoszono, że kilometr na północ od Starego Miasta w Jerozolimie odkryto niezwykle rzadką wczesnochrześcijańską inskrypcję w języku greckim. To „odkrycie marzeń”, które może zdarzyć się archeologowi raz w życiu, dokonane zostało przez przypadek, podczas przygotowwywania infrastruktury pod kabel telefoniczny.

Szabat Szalom - komentarze

dak

dak

13. grudnia, 2017 |

Można na przykład błogosławić Boga za dar ducha i wynikającego z niego duchowego światła (oświecenia), za ducha poświęcenia...

Romek

Romek

13. grudnia, 2017 |

A co się życzy w odpowiedzi na te pozdrowienia?

dak

dak

12. grudnia, 2017 |

Pozdrawiam wszystkich przyjaciół na pierwszy dzień Poświęcenia Swiątyni. Moja malutka channukia też zapłonęła:...

Erast Czekalski

Erast Czekalski

11. grudnia, 2017 |

@Romek: "Twój post z deklaracją pojawił się w komentarzu na apel Dak'a a on z kolei na artykuł mówiący o oświadczeniu Trampa....