Prasa

IRAŃSKI GŁÓWNODOWODZĄCY: „W CIĄGU NASTĘPNYCH 25 LAT IZRAEL PRZESTANIE ISTNIEĆ”

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 01 września 2017

24 sierpnia, po tym, jak Netanjahu oskarżył Iran o to, że zagraża stabilności w regionie, nowy głównodowodzący irańskich sił zbrojnych wydał oświadczenie dla Izraela i społeczności międzynarodowej. Stwierdził, że Iran będzie miał pod kontrolą wynik wszelkich wojen, w jakich weźmie udział.

PIERWSZY IZRAELSKI MINI-SATELITA BADAWCZY PRZESYŁA DANE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 01 września 2017

Kilka dni temu (24 sierpnia) poinformowano, że satelita badawczy Venus wystrzelony na początku miesiąca przesyła już dane, m.in. zdjęcia okolic Jerozolimy.

Fotografie wykonane przez nowoczesne wyposażenie satelity pozwalają oglądać szczegóły terenu z niespotykaną dokładnością. Będą one pomagały w badaniach środowiska, Ziemi, wody i żywności, a także globalnego ocieplenia.

SEKRETARZ ONZ W IZRAELU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 01 września 2017

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres odbył trzydniową wizytę w Izraelu. Rozmawiał z prezydentem Riwlinem i premierem Netanjahu, a także odwiedził Jad waSzem. Udał się również do Ramallah na rozmowy z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem.

GŁÓWNY RABIN PO ATAKU W BARCELONIE: LOS NASZEJ SPOŁECZNOŚCI JEST PRZESĄDZONY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 25 sierpnia 2017

Główny rabin Barcelony ostrzegł dzisiaj, że los jego społecznościwBarcelonie jest „przesądzony”, bo władze Hiszpanii nie chcą konfrontacji z radykalnym islamem.

Rabin Meir Bar-Hen zachęca swoje kongregacje do opuszczenia Hiszpanii, którą w wywiadzie z JTA określił jako „ośrodek islamskiego terroru na całą Europę” już na wiele lat przed ostatnimi atakami. W zamachach zginęło co najmniej 14 osób oraz pięciu podejrzanych terrorystów.

PANDORA: PIERWSZY KOŃ - PRZEWODNIK DLA NIEWIDOMYCH

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 25 sierpnia 2017

Izraelczycy badają, czy miniaturowe koniki sprawdzą się w roli przewodników dla niewidomych - jeśli tak, rozwiązałoby to dwie kwestie: psy po 8 latach odchodza na emeryturę, a konie mogłyby towarzyszyć swoim opiekunom 25-30 lat. Po drugie - niektórzy mają alergię na psią sierść, a końska nie powoduje u nich problemów, więc czuliby się lepiej.

NOWE ODKRYCIE W TIMNIE – FRAGMENTY TKANIN SPRZED 3000 LAT

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 25 sierpnia 2017

Pod koniec czerwca br. ogłoszono, że naukowcy odkryli, czym farbowano tkaniny w rejonie kopalni miedzi wTimnie.

Podczas wykopalisk prowadzonych od 2013 r. pod kierownictwem dra Ben-Yosefa z uniwersytetu w Tel Awiwie znaleziono dziesiątki fragmentów tkanin sprzed 3000 lat, które zachowały się dzięki niezwykle suchemu klimatowi, jaki panuje w tej okolicy. Tkaniny datuje się na czasy panowania Salomona czyli epokę żelaza (X-XI w. p.n.e.); niektóre z nich ozdobione są wzorem z czerwonych i niebieskich pasków.

ODKRYCIE MIASTA, GDZIE MOGLI MIESZKAĆ APOSTOŁOWIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 18 sierpnia 2017

Archeolodzy sądzą, że być może odnaleźli zaginione rzymskie miasto Julias, miejsce zamieszkania trzech apostołów: Piotra, Andrzeja i Filipa (Jan 1:44; 12:21). Wielowarstwową lokalizację odkryto na północnym brzegu Jeziora Galilejskiego, w rezerwacie Doliny Betsaidy.

Kluczowym znaleziskiem jest nowoczesna (jak na tamte czasy) łaźnia w stylu rzymskim. Samo to wskazuje, że istniało tam miasto, a nie prosta wioska rybacka.

ZIEMIA MLEKA I MIODU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 18 sierpnia 2017

W Biblii Bóg obiecał narodowi żydowskiemu ziemię płynącą mlekiem i miodem. Jest to określenie obfitości – ale można je również zrozumieć literalnie.

Kiedy jednak naród żydowski powrócił po dwóch tysiącach lat wygnania, znalazł się w ziemi pustynnej i jałowej. Ortodoksyjny żydowski pisarz Mosze Kempinski mówi, że wszystko to było w Boskim planie:

ALIJA Z USA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 18 sierpnia 2017

W wtorek 15 sierpnia przyleciało do Tel Awiwu lotem czarterowym Nefesz b'Nefesz 233 imigrantów z 19 stanów USA i 2 prowincji w Kanadzie. 68 z nich po otrzymaniu obywatelstwa wstąpi do Sił Obronnych Izraela. Oprócz tego na pokładzie miało być m.in. 26 osób z wykształceniem medycznym, 75 dzieci, sześć par bliźniaków.

REKORDOWA TRANSAKCJA – ZAKUP IZRAELSKIEJ FIRMY PRZEZ MITSUBISHI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 04 sierpnia 2017

Mitsubishi kupuje izraelską firmę farmaceutyczną NeuroDerm za 1,1 miliarda dolarów. Jest to największa w historii Izraela transakcja w kategorii firm związanych z opieką zdrowotną oraz jedna z największych transakcji w historii kraju (największej dokonał kilka miesięcy temu Intel, nabywając za 15,3 miliarda dolarów Mobileye, firmę zajmującą się samochodami bezzałogowymi).

ZABEZPIECZENIA NA WZGÓRZU ŚWIĄTYNNYM PO USUNIĘCIU BRAMEK

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 04 sierpnia 2017

Zamach terrorystyczny 14 lipca, w którym dwóch policjantów zostało zastrzelonych przez Arabów z broni przemyconej do świętego miejsca, pokazał wyraźną potrzebę poprawienia zabezpieczeń w tej części Starego Miasta.

Po ataku Wzgórze na dwa dni zamknięto. Po jego otwarciu pojawiły się nowe środki bezpieczeństwa w postaci wykrywaczy metalu i nowoczesnych kamer.

ODKRYCIE SETEK NIEZNANYCH CZŁONKÓW RODZINY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 04 sierpnia 2017

Alex Kafri wychował się w Izraelu i sądził, że cała jego rodzina to ojciec, matka i siostra – wszyscy pozostali zginęli w Holokauście. 10 lat temu zaczął poszukiwania krewnych, ale bez rezultatów; głównym problemem było to, że nazwisko jego ojca – Kukla - pisano i wymawiano na różne sposoby.

W kwietniu 2017 r., w Dzień Pamięci o Holokauście, córka Alexa natknęła się na Facebooku na listę członków czyjejś rodziny, gdzie pojawiło sięrównież nazwisko Kukla. Alex napisał w komentarzu, że jest właśnie z tej rodziny.

IZRAEL WYSTRZELIŁ DWA SATELITY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 04 sierpnia 2017

W środę rano (2 sierpnia) Izraelska Agencja Kosmiczna wystrzeliła z francuskiego ośrodka w Gwinei Francuskiej dwa satelity – OptSat 3000, satelitę wojskowego zakupionego przez włoskie ministerstwo obrony, oraz Venµs – satelitę badawczego. To pierwsze w historii wystrzelenie przez Izrael dwóch satelitów jednocześnie (z wyjątkiem mikroskopijnych nanosatelitów.)

Artykuł w ynetnews.com komentuje to wydarzenie w serii pytań i odpowiedzi.

Szabat Szalom - komentarze

Romek

Romek

03. listopada, 2017 |

Jak powszechnie wiadomo, Strażacy To fajne chłopaki.
Sam mam wielką przyjemność zaliczać się do tego grona.
Uważam, że to...

Romek

Romek

22. października, 2017 |

"Rabin Schmuel Rabinowitch, rabin Muru Zachodniego i Świętych miejsc Jerozolimy":.
Ciekawa sprawa.
Za chwilę może będzie;
"Rabin...

Romek

Romek

14. października, 2017 |

Hmm,
ja w tym roku mogę oddać kilka cm wody z poziomu gruntu. Tak z 1 metr. Nie wiem czy bedzie opłacało się przetransportować do...

ireneusz glab

ireneusz glab

19. czerwca, 2017 |

W polskich mediach nie natknąłem się na news'a opisującego to wydarzenie. Czesi zawsze byli inni względem pozostałych Słowian, ale...

dak

dak

06. maja, 2017 |

Trasa mykw już została otwarta. Przeszedłem ją w marcu :)...