Prasa

ODCISK PIECZĘCI SPRZED 2700 LAT POTWIERDZA ISTNIENIE BIBLIJNEGO ZARZĄDCY JEROZOLIMY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 05 stycznia 2018

1 stycznia ogłoszono znalezienie w Jerozolimie pieczęci wskazującej na istnienie zarządcy czy też przełożonego miasta 2700 lat temu, co oznacza, że już wtedy Jerozolima, stolica Izraela, była mocnym miastem o centralnym znaczeniu. Potwierdza to również biblijne wzmianki o istnieniu takiego stanowiska.

DESZCZ I ŚNIEG W IZRAELU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 05 stycznia 2018

W poniedziałek 1 stycznia w Galilei i na Wzgórzach Golan spadło 30 mm deszczu; znaczne opady odnotowano też na równinach nadmorskich. Na zboczach Hermonu pojawiło się 15 cm śniegu, a w centralnym i południowym Izraelu oraz na Negewie ostrzegano o powodziach.

REKORDOWA LICZBA TURYSTÓW W IZRAELU W 2017 R.

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 05 stycznia 2018

W minionym roku liczba turystów w Izraelu wzrosła w porównaniu z rokiem 2016 o 25%.

Minister turystyki Yariv Levin powiedział: „Rekordowa liczba gości odwiedzających Izrael to nie przypadek, lecz rezultat przemyślanej polityki. Zastosowaliśmy kilka znaczących inicjatyw: sięgnięcie na nowe rynki, budowanie marek, nowe kampanie, współpraca z agentami turystycznymi w internecie, zachęty finansowe dla linii lotniczych, które otwierają połączenia z Izraelem, a także marketing na całym świecie.”

DLACZEGO MĘDRCY PRZYNIEŚLI ZŁOTO, KADZIDŁO I MIRRĘ?

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 29 grudnia 2017

„I wszedłszy do domu, ujrzeli dziecię z Marią, matką jego, i upadłszy, oddali mu pokłon, potem otworzywszy swoje skarby, złożyli mu w darze złoto, kadzidło i mirrę.”
Ew. Mateusza 2:11

Od początków chrześcijaństwa biblijni uczeni i teologowie podają rozmaite interpretacje znaczenia i ważności złota, kadzidła i mirry, jakie mędrcy podarowali Jezusowi, jak odnotowano w Ewangelii Mateusza.

ŻYCZENIA OD PREMIERA NETANJAHU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 29 grudnia 2017

„W dzień Wigilii z przyjemnością staję tutaj, w Jerozolimie, w świętym mieście.

Jestem niezwykle dumny z tego, że sprawuję funkcję premiera Izraela – państwa, które życzy „Wesołych Świąt” po pierwsze swoim obywatelom-chrześcijanom, a dalej – wszystkim naszym chrześcijańskim przyjaciołom na całym świecie!

OPERACJA DZIECKA SYRYJSKICH UCHODŹCÓW W IZRAELSKIM SZPITALU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 29 grudnia 2017

W piątek 22 grudnia specjalnie wyposażony samolot przywiózł z Cypru do izraelskiego szpitala dwudniowego noworodka – dziecko syryjskich uchodźców.

Cypryjskie Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do Izraela o pomoc po tym, jak dziecko urodziło się z poważną wadą serca, jako że Cypr nie dysponuje odpowiednim sprzętem ani środkami. Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z siłami bezpieczeństwa na lotnisku Ben Guriona zwróciło się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o specjalne pozwolenie na przylot dziecka i jego ojca.

10 POWODÓW, BY JEROZOLIMĘ UZNAĆ ZA STOLICĘ IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 15 grudnia 2017

  1. Jerozolima jest oficjalną stolicą Państwa Izrael i centrum jego rządu od 1950 r.; siedzibą prezydenta, Knesetu i Sądu Najwyższego, a także większości ministerstw oraz instytucji społecznych i kulturalnych. To starożytne duchowe centrum judaizmu, uważane za święte miasto również przez wyznawców innych religii. Izrael chroni święte miejsca wszystkich religii.

VAICA – INTELIGENTNY DOZOWNIK LEKÓW

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 15 grudnia 2017

Izraelska firma opracowała „inteligentny” dozownik, który pomaga pacjentom trzymać się skomplikowanych harmonogramów przez przypominanie im o wzięciu leków.

Urządzenie to pojemnik z cyfrowym wyświetlaczem, który wysyła przypomnienia – tak wizualne, jak i dźwiękowe. Jeśli pacjent je ignoruje, przypomnienia są coraz głośniejsze.

JAK ZAPALAĆ CHANUKOWĄ MENORĘ?

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 15 grudnia 2017

Według żydowskiej tradycji po zwycięstwie Machabeuszy nad Grekami było tylko tyle oliwy, ile wystarczyłoby na jeden dzień posługi świątynnej. Zdarzył się jednak cud i lampy paliły się przez osiem dni. Zapalanie chanukowej menory upamiętnia ten właśnie cud.

RZEŹBIONA LWICA Z GALILEI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 08 grudnia 2017

W listopadzie odnaleziono w Galilei bazaltowy relief przedstawiający lwicę. Przypuszcza się, że mogła ona stać przy wejściu do synagogi lub innego ważnego budynku w Julias, gdzie wcześniej być może znajdowała się wioska Betsaida, skąd pochodzili apostołowie Piotr, Andrzej i Filip. Wiek rzeźby ocenia się na 1400-2000 lat.

RECYKLING WODY W IZRAELU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 01 grudnia 2017

Oczyszczamy 85% ścieków – jesteśmy w tej dziedzinie liderem na światową skalę.

Jesteśmy w stanie tworzyć uprawy na południu naszego kraju dzięki wodzie, która pochodzi z tej oczyszczalni.

Recykling wody na potrzeby rolnictwa

Prof. Avi Shaviv, Wydział Budownictwa i Środowiska:

Szabat Szalom - komentarze

dak

dak

13. grudnia, 2017 |

Można na przykład błogosławić Boga za dar ducha i wynikającego z niego duchowego światła (oświecenia), za ducha poświęcenia...

Romek

Romek

13. grudnia, 2017 |

A co się życzy w odpowiedzi na te pozdrowienia?

dak

dak

12. grudnia, 2017 |

Pozdrawiam wszystkich przyjaciół na pierwszy dzień Poświęcenia Swiątyni. Moja malutka channukia też zapłonęła:...

Erast Czekalski

Erast Czekalski

11. grudnia, 2017 |

@Romek: "Twój post z deklaracją pojawił się w komentarzu na apel Dak'a a on z kolei na artykuł mówiący o oświadczeniu Trampa....