Prasa

PREZYDENT RIVLIN ZAPRASZA NA MIESIĄC MIODOWY W IZRAELU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 01 grudnia 2017

Po ogłoszeniu przez Pałac Buckingham zaręczyn wnuka królowej z amerykańską aktorką prezydent Reuven Rivlin zaprosił młodą parę na miesiąc miodowy w Izraelu:

„Nechama, ja sam i wszyscy Izraelczycy przesyłają najserdeczniejsze pozdrowienia Jej Wysokości Królowej, Księciu Edynburga, całej Rodzinie Królewskiej oraz narodowi brytyjskiemu” – napisał prezydent na Twitterze. „Zapraszamy na miesiąc miodowy w Izraelu!”

IZRAEL I MEDYCYNA (3)

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 01 grudnia 2017

IZRAELSKI LEKARZ NA CZELE PRESTIŻOWEJ ORGANIZACJI

Pomimo powtarzających się apeli o usuwanie Izraela z międzynarodowych organizacji w październiku br. Światowe Towarzystwo Medyczne [World Medical Association] (Wikipedia - Światowe Towarzystwo Medyczne) wybrało Izraelczyka na swojego przewodniczącego. Jest nim 65-letni prof. Leonid Eidelman, autorytet w dziedzinie etyki medycznej, a także profesor anestezjologii i intensywnej opieki medycznej. W 1997 r. przeprowadził się on do Izraela z Rygi.

ODKRYCIE BRAM PUSTYNNEJ FORTECY SALOMONA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 listopada 2017

„Salomon zaś odbudował Gezer i Dolne Bet-Choron, i Baalat, i Tamar na pustyni w ziemi judzkiej, także wszystkie miasta ze spichlerzami, jakie Salomon posiadał, i miasta dla wozów, i miasta dla konnicy, i to, co Salomon pragnął zbudować w Jeruzalemie i w Libanie, i w całej krainie, w której panował” – 1 Król. 9:17-19

W początkach listopada ogłoszono, że podczas wykopalisk w Parku Biblijnym Tamar na południu Izraela odkryto ruiny, które mogą być bramami Salomona. Paul Lagno, badacz Pisma Świętego i uczestnik pięciodniowych wykopalisk w Tamar, powiedział, że znalezisko to dostarcza dowodów biblijnego zapisu o władzy Judejczyków w Tamar.

DROGA PIELGRZYMEK W JEROZOLIMIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 listopada 2017

Nachszon Zanton, archeolog uczestniczący w wykopaliskach na Drodze Pielgrzymek:

Pielgrzymi zmierzający do Jerozolimy i Świątyni rozpoczynali ostatni etap swojej drogi przy bramach miasta na południu i wędrowali następnie tą właśnie ulicą, kończącą się przy bramach Świątyni. Każdy krok zbliżał ich do Świątyni; wyobraźcie sobie tę radość, pieśni, modlitwy, tę duchową podróż, jakiej doświadczali ci ludzie, wiedząc, że znajdują się zaledwie kilka metrów od świątynnych bram.

NOWE LOTNISKO NA POŁUDNIU IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 listopada 2017

W początkach przyszłego roku ma zostać otwarte nowe lotnisko 18 km na północ od Ejlatu. Jego oficjalna nazwa to Ilan and Asaf Ramon International Airport. Będzie to pierwsze lotnisko cywilne zbudowane w Izraelu od założenia państwa.

Oto dziesięć punktów wyjaśniających dlaczego to nowe lotnisko jest powodem do radości:

REKORDOWA LICZBA IZRAELSKICH ZAWODNIKÓW NA ZIMOWEJ OLIMPIADZIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 listopada 2017

Chociaż Izrael uczestniczy w każdych zimowych igrzyskach od 1994 roku, wiele osób zaskoczy zapewne fakt, że w Korei Południowej znów pojawi się reprezentacja biało-niebieskich. Właściwie nie ma się co dziwić, biorąc pod uwagę, że to kraj, w którym jeden dzień ulewy wstrzymuje ruch, a każdy opad śniegu to powód do radości na skalę ogólnonarodową.

ODKRYCIE WINNICY NABOTA W TEL JEZREEL?

| Opublikowane w piątek, 17 listopada 2017

{W najnowszym numerze czasopisma Biblical Archeology Review znalazł się artykuł o wykopaliskach w Tel Jezreel i ich możliwym związku z winnicą Nabota.}

„(1) Po tych wydarzeniach miała miejsce następująca sprawa: Jezreelczyk Nabot miał w Jezreel winnicę tuż obok pałacu Achaba króla Samarii.

(2) I rzekł Achab do Nabota: Odstąp mi swoją winnicę, a ja urządzę sobie tam ogród warzywny, gdyż jest ona tuż obok mojego pałacu; ja zaś dam ci za nią winnicę lepszą od niej albo - jeśli wolisz - zapłacę ci za nią cenę kupna w srebrze.

SZEKIEL JEDNĄ Z NAJMOCNIEJSZYCH WALUT NA ŚWIECIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 listopada 2017

9 listopada poinformowano, że według nowego raportu Deutsche Bank szekiel jest obecnie drugą najmocniejszą walutą na świecie, po chińskim jenie. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy szekiel wzmocnił się w stosunku do walut głównych partnerów handlowych Izraela, tj. dolara amerykańskiego, funta, euro i jena.

PIECZĘĆ KRÓLA HISKIASZA NA WZGÓRZU OFEL

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 listopada 2017

W grudniu 2015 r. ogłoszono znalezienie odcisku pieczęci judzkiego króla Hiskiasza/ Ezechiasza podczas wykopalisk odbywających się w sąsiedztwie Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Pieczęć ta ma około 2700 lat; prawdopodobnie osadzona była w pierścieniu. Napis na niej głosi: „Własność Hiskiasza [syna] Achaza króla Judy”. Towarzyszy jej wizerunek słońca ze skrzydłami oraz dwa symbole ankh (Wikipedia - Anch) – ważne w kulturze asyryjskiej wizerunki, oznaczające odpowiednio ochronę Bożą oraz życie.

HISTORYCZNY MOMENT W BIBLIOTECE NARODOWEJ: UDOSTĘPNIENIE KOLEKCJI GÜNZBURGA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 10 listopada 2017

Dzisiaj (7 listopada) to dzień podpisania w Jerozolimie historycznego porozumienia między Izraelską Biblioteką Narodową, Państwową Biblioteką Rosji w Moskwie oraz zlokalizowaną w Moskwie Fundacją Peri. Porozumienie to dotyczy przyszłości Kolekcji Günzburga, zawierającej niektóre spośród najważniejszych hebrajskich manuskryptów i książek na świecie.

SPECJALNY PRZEWODNIK DLA TRZYMILIONOWEJ TURYSTKI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 10 listopada 2017

Ioana Isac, która przybyła wczoraj (7 listopada) do Izraela wraz ze swoim przyjacielem, była trzymilionową turystką w bieżącym roku (nie licząc tzw. „day-trippers”, czyli osób, które zeszły na kilka godzin ze statków wycieczkowych lub przybyły z Jordanii na jednodniowe wypady). Jest to rekord wszech czasów i oznaka, że turystyka w Izraelu ma się dobrze pomimo zagrożenia wojną i przemocą.

Szabat Szalom - komentarze

dak

dak

13. grudnia, 2017 |

Można na przykład błogosławić Boga za dar ducha i wynikającego z niego duchowego światła (oświecenia), za ducha poświęcenia...

Romek

Romek

13. grudnia, 2017 |

A co się życzy w odpowiedzi na te pozdrowienia?

dak

dak

12. grudnia, 2017 |

Pozdrawiam wszystkich przyjaciół na pierwszy dzień Poświęcenia Swiątyni. Moja malutka channukia też zapłonęła:...

Erast Czekalski

Erast Czekalski

11. grudnia, 2017 |

@Romek: "Twój post z deklaracją pojawił się w komentarzu na apel Dak'a a on z kolei na artykuł mówiący o oświadczeniu Trampa....