Prasa

PRZYPOWIEŚĆ O DRZEWACH NA TU BISZWAT

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 02 lutego 2018

Tu Biszwat to Nowy Rok Drzew (rosz haszana la’llanot -  לאילנותראש השנה), bo do tej pory spadła już większość deszczów. Minęła pełnia zimy, czas na pojawienie się nowej roślinności.

Tu B’Szewat, piętnasty dzień miesiąca Szewat, po raz pierwszy wspomniany jest w Misznie (I-II wiek) jako jeden z czterech nowych roków w żydowskim kalendarzu. Tora o tym święcie nie mówiła.

IZRAEL WŚRÓD 10 NAJSILNIEJSZYCH KRAJÓW

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 02 lutego 2018

28 stycznia opublikowano informacje, że US News oraz World Report uznały Izrael na ósme najsilniejsze państwo na świecie. Z kolei Bloomberg News umieszcza go na dziesiątym miejscu najbardziej nowatorskich krajów – tym sposobem spychając USA poza pierwszą dziesiątkę, na miejsce jedenaste.

JAK RODZI SIĘ SŁOWO

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 26 stycznia 2018

Jeden z lepiej znanych komitetów Akademii Języka Hebrajskiego zajmuje się tworzeniem nowych słów do ogólnego użytku. W odróżnieniu od wyrazów wiążących się z poszczególnymi profesjami, propozycje słów codziennych przychodzą od ogółu społeczeństwa – od osób, które słowa obce zastąpić chcą hebrajskimi.

ZŁOTO W WALCE Z RAKIEM

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 26 stycznia 2018

Złoto od wieków wykorzystywane jest do bicia monet, wypełniania dziur w zębach czy ozdabiania deserów. Izraelscy naukowcy sprawdzają obecnie, jak ten cenny metal można wykorzystać w walce z rakiem, jako że wzmacnia on intensywność naświetlania przyjmowanego przez guzy.

WICEPREZYDENT PENCE: PRZENIESIENIE AMBASADY USA DO KOŃCA 2019 R.

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 26 stycznia 2018

Amerykański wiceprezydent Mike Pence powiedział 22 stycznia, że do końca 2019 r. USA przeniosą swoją ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy. Wezwał również Palestyńczyków do powrotu do negocjacji i obiecał, że Waszyngton wycofa się z „katastrofalnego” układu nuklearnego z Iranem, dopóki nie zostanie „poprawiony”.

IZRAEL JAKO PIERWSZY POMAGA ZAMBII PODCZAS EPIDEMII CHOLERY

| Opublikowane w piątek, 19 stycznia 2018

W początkach stycznia poinformowano, że nowo ustanowione Centrum Medycyny Katastrof i Pomocy Humanitarnej w centralnym Izraelu jako pierwsze wysłało zespół, który ma pomóc w opanowaniu epidemii cholery w położonej we wschodniej Afryce Zambii. W skład zespołu wchodzą inżynierowie – specjaliści do spraw wody, eksperci medycyny tropikalnej, epidemiolodzy i lekarze ogólni.

SERDECZNE POWITANIE NETANJAHU W INDIACH

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 19 stycznia 2018

Biuro premiera podało, że Netanjahu spodziewał się powitania w Delhi przez ministra spraw zagranicznych, a tymczasem został zaskoczony przez samego premiera Modi, który pojawił się na płycie lotniska.

Na swoim oficjalnym koncie na Twitterze Modi napisał po hebrajsku: „Witaj w Indiach, mój przyjacielu, premierze Netanjahu. Twoja wizyta jest szczególna i ma historyczne znaczenie. Wzmocni bliskie więzi między naszymi krajami.”

HUTA SZKŁA SPRZED 1600 LAT

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 19 stycznia 2018

W północnym Izraelu znajdują się ciekawe wykopaliska – pozostałości huty szkła sprzed 1600 lat. Zdaniem Yael Gorin-Rosen, stojącej na czele Działu Szkła w izraelskim Urzędzie ds. Zabytków, „jest to bardzo ważne odkrycie, oddziaływujące na historię przemysłu szklanego tak w Izraelu, jak i w całym starożytnym świecie. Wiemy ze źródeł historycznych datowanych na okres rzymski, że Dolina Akko znana była z piasku bardzo wysokiej jakości, nadającego się do produkcji szkła.

MALEŃKIE POMIDORY Z IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 12 stycznia 2018

W ubiegłym tygodniu izraelscy farmerzy ogłosili, że wyhodowali maleńkie pomidorki o rozmiarze czarnej jagody – najmniejsze w Izraelu, a być może nawet na całym świecie. Występują w dwóch kolorach –czerwonym i żółtym – i są mniejsze od monety jednoszeklowej. „Tipa Tomato” – „pomidor-kropelka” – zostanie zaprezentowany na międzynarodowych targach rolniczych, jakie wkrótce odbędą się w Izraelu.

ELIEZER BEN YEHUDA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 12 stycznia 2018

7 stycznia minęła 160-ta rocznica urodzin Eliezera Ben Yehudy – fascynującej postaci, a zarazem ojca współczesnej hebrajszczyzny oraz autora niemal całego szesnastotomowego słownika hebrajskiego. Oto piosenka nawiązująca do jego życia:

AKCJA RATUNKOWA W ZALANYM WADI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 12 stycznia 2018

W miniony szabat (6 stycznia) Megilot Search and Rescue Unit uratowały chłopca i jego ojca z okolicy kanionu niedaleko Morza Martwego, który na skutek opadów napełnił się nagle wodą.

Jedenastolatka wyciągnięto z wąwozu po tym, jak przez dwie godziny uwięziony był w zimnej wodzie. Ratownicy zeszli na linach na dno i zdołali wynieść chłopca na powierzchnię. Ponieważ nastąpiło wychłodzenie organizmu, dziecko przewieziono helikopterem do szpitala.

Szabat Szalom - komentarze

Romek

Romek

28. kwietnia, 2018 |

No cóż. Historia lubi się powtarzać. Tym razem to zadziałało w drugą stronę. Prekursorem tej metody, w trochę zmienionej formie,...

Pawel

Pawel

25. marca, 2018 |

Ja również dziękuję za konsekwencję w prowadzeniu działu "szabat szalom". Wiele z tych informacji potwierdza mi, że Bóg sprawuje...

Romek

Romek

23. marca, 2018 |

Kasia, ponieważ od dłuuuugiego czasu oprócz Ciebie ( i strony technicznej za co również wyrażam uznanie) nie ma żadnych oznak...

dak

dak

13. grudnia, 2017 |

Można na przykład błogosławić Boga za dar ducha i wynikającego z niego duchowego światła (oświecenia), za ducha poświęcenia...

Romek

Romek

13. grudnia, 2017 |

A co się życzy w odpowiedzi na te pozdrowienia?