CEZAREA FILIPOWA – GDZIE JEZUS ZAPYTAŁ: „ZA KOGO MNIE UWAŻACIE?”

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 01 czerwca 2018

Na dzisiejszej wycieczce udamy się na północ – około 40 kilometrów od Jeziora Galilejskiego, do Cezarei Filipowej, starożytnego rzymskiego miasta u stóp Góry Hermon. Ten region Izraela nazywany jest Wzgórzami Golan.

Od Jeziora Galilejskiego praktycznie cały czas jedziemy pod górę – od ok. 213 metrów poniżej poziomu morza aż do Cezarei leżącej 350 metrów nad poziomem morza. Krajobraz się zmienia: od suchego, złocistego, do bardziej bujnego, zielonego.

Świadomość, że Jezus przebywał tu ze swoimi uczniami, sprawiła, że podróż była jeszcze bardziej ekscytująca. Zdałem sobie sprawę, że po raz kolejny wędruję śladami najbardziej wpływowej postaci, jaka kiedykolwiek wędrowała po ziemi.

0:50. Dotarliśmy wreszcie na północ, w okolice Dan, w miejsce nazywane Cezareą Filipową. Znajdują się tu duże wykopaliska archeologiczne, obejmujące wiele skomplikowanych struktur zbudowanych przez Heroda Filipa oraz wnuka Heroda Wielkiego – Agryppę.

1:20: Oprócz obecności wspaniałych budowli rzymskich Cezarea Filipowa znana jest również z Banias – grupy źródeł oraz miejsca pogańskiego kultu bożka Pana. Ów Pan, nazywany również „kozim bożkiem”, był greko-rzymskim bogiem przyrody, trzód i polowania, co łączyło się z dzikością, świętowaniem, muzyką i, rzecz jasna, płodnością. Pan wyglądał dość dziwacznie – miał nogi i rogi kozła.

1:45: Centralnym punktem tego miejsca kultu było to wysokie urwisko oraz grota, gdzie znaleziono pozostałości wielu ołtarzy, jaskiń, świątyń i dziedzińców. Cały ten teren wręcz roił się od rzymskiej mitologii i bałwochwalstwa.

2:05: I właśnie tutaj Jezus, już pod koniec swojej misji, zadał uczniom głębokie pytanie: „A wy za kogo mnie macie?” Łuk. 9:20)

Więcej o Banias: Wikipedia - Banjas

Następny | Poprzedni