DAN – PRZYRODA I HISTORIE BIBLIJNE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 23 marca 2018

Szalom, Szalom!

Witam z rezerwatu przyrody i miejsca wykopalisk archeologicznych, jakim jest Dan.

Według 18 rozdziału Księgi Sędziów Danici przenieśli się właśnie na te tereny. Podbili miasto Laisz i przeprowadzili się tu z obszaru dzisiejszego Tel Awiwu, z wybrzeża Morza Śródziemnego, ku granicy na północy. Biblia często używa wyrażenia „od Dan do Beer Szeby” jako określenia północnej i południowej granicy kraju.

1:00: Na podstawie obfitości wody możemy przypuszczać, że Danici przenieśli się właśnie ze względu na to niesamowite źródło wody. W porównaniu z innymi regionami kraju mieszkanie tutaj, w Dan, musiało być błogosławieństwem.

1:45: Dan to jedno ze źródeł rzeki Jordan – największe z trzech, pełne wody przez cały rok.

Ten rezerwat daje nam fantastyczną możliwość podziwiania piękna stworzenia Bożego.

Widoki przypominają nam słowa Psalmu 42: „Jak jeleń pragnie wód płynących, tak dusza moja pragnie ciebie, Boże!” Kiedy odczuwamy pragnienie Boga i Jego kierownictwa, On nas prowadzi – ścieżką doskonale dobraną do naszego życia.

3:35: Archeologiczna część parku Dan naprawdę robi wrażenie. Obejmuje między innymi miejsce kultu na wzgórzu, o którym wspomina 1 Księga Królewska 12:31. Na skutek nieposłuszeństwa, którego początki zanotowano w Księdze Sędziów, Danici przyszli tutaj z okolicy dzisiejszego Tel Awiwu.

W 1 Król. 12 czytamy o królu Jeroboamie, władcy północnego królestwa Izraela. Zbudował tu świątynkę na wzgórzu; jedną ustanowił w Betel, a drugą w Dan. Odkryto tu fundamenty ołtarza.

4:30: Znaleziono też stopnie, które prowadziły na to wzniesienie. Jeroboam wprowadził tu bałwochwalstwo i prawdopodobnie ustawił złotego cielca – właśnie tu, na wyżynie w Dan. Bóg ostatecznie osądził północne królestwo; przy braku jakichkolwiek sprawiedliwych władców nieposłuszeństwo trwało aż do zniszczenia przez Asyryjczyków w VIII wieku p.n.e. Bałwochwalstwo doprowadziło do upadku północnego królestwa.

5:45: Tu, na granicy z Libanem, rozważamy tę życiową lekcję: i nam zdarza się postępować nieposłusznie, a Bóg zaprasza nas, byśmy naprawdę starali się być świętą ofiarą dla Boga. Wymaga to starannego zastanowienia się nad nieposłuszeństwem, jakie może pojawić się w naszym życiu – tak jak to, co zdarzyło się tutaj, gdy Jeroboam ustanowił świątynię na wyżynie.

Obyśmy byli żywą i świętą ofiarą dla Boga.

6:30: Tu również znaleziono słynny napis wspominający o domu czyli rodzie Dawida; odkryto go w części miasta pochodzącej z epoki żelaza.

6:50: Tutaj mamy strukturę podwójnej bramy. Tędy właśnie, przez bramę, wchodziło się do miasta, a potem trzeba jeszcze było przejść przez bramę wewnętrzną. Składała się ona z sześciu pomieszczeń, jak wiele bram tego rodzaju z epoki żelaza czyli czasów Starego Testamentu. Brama w Dan była imponująca.

W czasach starotestamentowych bramy były miejscem podejmowania decyzji, handlu i zbierania się. W Księdze Rut czytamy na przykład, że Boaz udał się do bramy, wziął ze sobą dziesięciu starszych spośród mieszkańców miasta i kazał im zasiąść właśnie w bramie.

8:10: To tu siedział król bądź sędzia – na zewnątrz miasta, gdzie pozdrawiali go ludzie, i tu podejmował ważne decyzje w imieniu całej społeczności.

DAN - Biblical Israel Ministries & Tours

Następny | Poprzedni

Komentarze (1)

 • Romek

  Romek

  23 marca 2018 o 22:53 |
  Kasia, ponieważ od dłuuuugiego czasu oprócz Ciebie ( i strony technicznej za co również wyrażam uznanie) nie ma żadnych oznak jakiejkolwiek aktywności (również w komentarzach, że to ktokolwiek czyta)
  chciałbym Ci wyrazić moje podziekowanie.
  Dziekuję Ci i administratorowi za (teoretycznie) małe zainteresowanie uzytkowników. Nie jest to prawda. Czytam ja i pewnie wiele innych osób. Nie zniechęcajcie się. Nie ze wszystkimi treściami dotyczącymi Izraela zgadzam się, ale to odrebny temat, nie na ten post.
  Cieszę się, że ten portal istnieje, że publikujesz ciekawe tematy a mam nadzieję, że ePatmos jeszcze zmartwychwstanie :)
  Pozdrawiam

Skomentuj

Zaloguj się aby skomentować Opcjonalny login poniżej.

Szabat Szalom - komentarze

Romek

Romek

28. kwietnia, 2018 |

No cóż. Historia lubi się powtarzać. Tym razem to zadziałało w drugą stronę. Prekursorem tej metody, w trochę zmienionej formie,...

Pawel

Pawel

25. marca, 2018 |

Ja również dziękuję za konsekwencję w prowadzeniu działu "szabat szalom". Wiele z tych informacji potwierdza mi, że Bóg sprawuje...

Romek

Romek

23. marca, 2018 |

Kasia, ponieważ od dłuuuugiego czasu oprócz Ciebie ( i strony technicznej za co również wyrażam uznanie) nie ma żadnych oznak...

dak

dak

13. grudnia, 2017 |

Można na przykład błogosławić Boga za dar ducha i wynikającego z niego duchowego światła (oświecenia), za ducha poświęcenia...

Romek

Romek

13. grudnia, 2017 |

A co się życzy w odpowiedzi na te pozdrowienia?