DZIEŃ PAMIĘCI O HOLOKAUŚCIE – PRZESŁANIE ZE STACJI KOSMICZNEJ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 20 kwietnia 2018

„Dzień dobry,
Jestem Andrew Feustel, astronauta NASA, znajduję się 250 mil nad powierzchnią Ziemi na międzynarodowej stacji kosmicznej. Chciałbym dziś przyłączyć się do milionów ludzi w Izraelu i na całym świecie, uczestniczących w Dniu Pamięci o Holokauście i upamiętniających osoby, które w tragiczny sposób zginęły w tym czarnym okresie naszej historii.

75 po tych wydarzeniach musimy dbać o to, by Holokaust nigdy nie został zapomniany. Na czele tych wysiłków stoi Jad WaSzem, gromadzący największe na świecie archiwum dokumentów, fotografii i przedmiotów z czasów Holokaustu. Działalność tej instytucji w zakresie dokumentowania Holokaustu i związanej z tym edukacji będzie gwarancją, że ci, którzy zginęli, nigdy nie zostaną zapomniani.

Miałem przywilej zabrać ze sobą w przestrzeń kosmiczną kopię jednego z takich przedmiotów. Petr Ginz, czeski chłopiec z Pragi, był utalentowanym pisarzem i rysownikiem. Jad WaSzem udostępniło mi kopię jego rysunku „Księżycowy krajobraz”, który z wielką dokładnością pokazuje, jak Ziemia wyglądałaby z powierzchni Księżyca. Podobne do niego zdjęcie zrobił 15 lat temu inny astronauta – Ilan Ramon*, którego rodzice ocaleli z Holokaustu.

Młodsza siostra Petra również przetrwała Holokaust i mieszka obecnie w Izraelu. Chcę, aby wiedziała, że pamięć o jej ukochanym bracie będzie na zawsze trwała w sercach i umysłach ludzi na całym świecie.

Niechaj pamięć o Petrze Ginzu, astronaucie Ilanie Ramonie i o sześciu milionach ofiar Holokaustu na zawsze pozostanie w naszych myślach.”

* Ilan Ramon również zabrał kopię tego rysunku na swój lot promem Columbia w 2003 roku; izraelski astronauta zginął wraz z całą załogą Columbii podczas powrotu promu na Ziemię.

Rysunek Petra: Wikimedia - Earth seen from the Moon

Więcej o Andrew Feustelu: Wikipedia - Andrew Feustel

Więcej o Ilanie Ramonie: Wikipedia - Ilan Ramon

Następny | Poprzedni