E-DRZEWA ZAPUSZCZAJĄ KORZENIE W RÓŻNYCH KRAJACH

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 16 czerwca 2017

E-drzewa to przestrzenie publiczne wykonane w stu procentach z odnawialnych materiałów; zapewniają one możliwość odpoczynku, cień, darmowe wifi oraz miejsce, gdzie można schłodzić wodę.

„E-drzewo jest jak otwarty ze wszystkich stron namiot, który daje, o nic nie prosząc. Zaprasza, by usiąść w jego cieniu i dostarcza energię słoneczną do ochłodzenia wody i naładowania baterii, a także łączy ze światem za pośrednictwem wifi” – opowiada izraelski przedsiębiorca Michael Lasry. Dodaje, że kształt e-drzewa naśladuje południowoizraelską akację, pustynne drzewo, które rośnie w pobliżu podziemnych złóż wody i zapewnia obfitość cienia.

Związek akacji z wodą odzwierciedlony jest w jednej z głównych funkcji e-drzewa – posiada ono kran, w którym woda chłodzona jest za pomocą energii słonecznej. Rosa i zbędna woda z kranu zbierają się z kolei w korytku, z której mogą pić zwierzęta.

Koncepcję e-drzewa zapoczątkowała praca Michaela nad panelami słonecznymi dla indywidualnych gospodarstw domowych. Koszty takich drzew były jednak bardzo wysokie, więc Michael szybko zdał sobie sprawę, że o wiele więcej korzyści dawałoby umieszczanie ich w przestrzeniach publicznych takich jak parki czy muzea. Rzeźby zaprojektowane są tak, że mogą działać na całym świecie, dostarczając energię nawet w ekstremalnych warunkach, od wiatrów wiejących z prędkościa 150 km/h do kilkunastu centymetrów śniegu. Jedyny warunek to umieszczenie ich w pobliżu terenu miejskiego, gdzie będzie wodociąg z wodą nadającą się do picia.

„Zastanawialiśmy się nad pozyskiwaniem wody z powietrza, ale zdalismy sobie sprawę, że cała energia zostałaby zużyta przez ten właśnie proces, a otrzymalibyśmy tylko 20 litrów dziennie. Jak na razie drzewa muszą być umieszczane na terenach miejskich z dostępem do wody, ale gdybyśmy w przyszłości chcieli brać wodę z powietrza, to takie technologie istnieją” – dodaje Lasry.

Ponieważ darmowy prąd i woda przyciągają ludzi, jedną z misji e-drzew jest połączenie ich za pomocą specjalnego monitoringu. Plan polega na zainstalowaniu pod każdym drzewem kamery i mikrofonu, które podawałyby informacje historyczne i geograficzne o danej lokalizacji, a zarazem pozwalały ludziom z różnych stron świata rozmawiać ze sobą.

Jeśli chodzi o zasoby energii dostarczanej przez e-drzewa w różnych klimatach, wszystko sprowadza się do rezerw. E-drzewa zawsze będą miały wystarczającą ilość prądu do obsługi własnych aplikacji, bez względu na to, gdzie się znajdują. W cieplejszych klimatach rezerwy można przesłać do sieci w miejscach chłodniejszych, mniej słonecznych. Sologic pracuje też nad wykorzystaniem rezerw do innych celów, na przykład małych kompresorów do pompowania kół w rowerach.

Galeria zdjęć e-drzew w różnych krajach: solargiving.com


Na podstawie:
fromthegrapevine.com - Solar trees are taking root around the world

Następny | Poprzedni

Skomentuj

Zaloguj się aby skomentować Opcjonalny login poniżej.

Szabat Szalom - komentarze

Romek

Romek

03. listopada, 2017 |

Jak powszechnie wiadomo, Strażacy To fajne chłopaki.
Sam mam wielką przyjemność zaliczać się do tego grona.
Uważam, że to...

Romek

Romek

22. października, 2017 |

"Rabin Schmuel Rabinowitch, rabin Muru Zachodniego i Świętych miejsc Jerozolimy":.
Ciekawa sprawa.
Za chwilę może będzie;
"Rabin...

Romek

Romek

14. października, 2017 |

Hmm,
ja w tym roku mogę oddać kilka cm wody z poziomu gruntu. Tak z 1 metr. Nie wiem czy bedzie opłacało się przetransportować do...

ireneusz glab

ireneusz glab

19. czerwca, 2017 |

W polskich mediach nie natknąłem się na news'a opisującego to wydarzenie. Czesi zawsze byli inni względem pozostałych Słowian, ale...

dak

dak

06. maja, 2017 |

Trasa mykw już została otwarta. Przeszedłem ją w marcu :)...