E-DRZEWA ZAPUSZCZAJĄ KORZENIE W RÓŻNYCH KRAJACH

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 16 czerwca 2017

E-drzewa to przestrzenie publiczne wykonane w stu procentach z odnawialnych materiałów; zapewniają one możliwość odpoczynku, cień, darmowe wifi oraz miejsce, gdzie można schłodzić wodę.

„E-drzewo jest jak otwarty ze wszystkich stron namiot, który daje, o nic nie prosząc. Zaprasza, by usiąść w jego cieniu i dostarcza energię słoneczną do ochłodzenia wody i naładowania baterii, a także łączy ze światem za pośrednictwem wifi” – opowiada izraelski przedsiębiorca Michael Lasry. Dodaje, że kształt e-drzewa naśladuje południowoizraelską akację, pustynne drzewo, które rośnie w pobliżu podziemnych złóż wody i zapewnia obfitość cienia.

Związek akacji z wodą odzwierciedlony jest w jednej z głównych funkcji e-drzewa – posiada ono kran, w którym woda chłodzona jest za pomocą energii słonecznej. Rosa i zbędna woda z kranu zbierają się z kolei w korytku, z której mogą pić zwierzęta.

Koncepcję e-drzewa zapoczątkowała praca Michaela nad panelami słonecznymi dla indywidualnych gospodarstw domowych. Koszty takich drzew były jednak bardzo wysokie, więc Michael szybko zdał sobie sprawę, że o wiele więcej korzyści dawałoby umieszczanie ich w przestrzeniach publicznych takich jak parki czy muzea. Rzeźby zaprojektowane są tak, że mogą działać na całym świecie, dostarczając energię nawet w ekstremalnych warunkach, od wiatrów wiejących z prędkościa 150 km/h do kilkunastu centymetrów śniegu. Jedyny warunek to umieszczenie ich w pobliżu terenu miejskiego, gdzie będzie wodociąg z wodą nadającą się do picia.

„Zastanawialiśmy się nad pozyskiwaniem wody z powietrza, ale zdalismy sobie sprawę, że cała energia zostałaby zużyta przez ten właśnie proces, a otrzymalibyśmy tylko 20 litrów dziennie. Jak na razie drzewa muszą być umieszczane na terenach miejskich z dostępem do wody, ale gdybyśmy w przyszłości chcieli brać wodę z powietrza, to takie technologie istnieją” – dodaje Lasry.

Ponieważ darmowy prąd i woda przyciągają ludzi, jedną z misji e-drzew jest połączenie ich za pomocą specjalnego monitoringu. Plan polega na zainstalowaniu pod każdym drzewem kamery i mikrofonu, które podawałyby informacje historyczne i geograficzne o danej lokalizacji, a zarazem pozwalały ludziom z różnych stron świata rozmawiać ze sobą.

Jeśli chodzi o zasoby energii dostarczanej przez e-drzewa w różnych klimatach, wszystko sprowadza się do rezerw. E-drzewa zawsze będą miały wystarczającą ilość prądu do obsługi własnych aplikacji, bez względu na to, gdzie się znajdują. W cieplejszych klimatach rezerwy można przesłać do sieci w miejscach chłodniejszych, mniej słonecznych. Sologic pracuje też nad wykorzystaniem rezerw do innych celów, na przykład małych kompresorów do pompowania kół w rowerach.

Galeria zdjęć e-drzew w różnych krajach: solargiving.com


Na podstawie:
fromthegrapevine.com - Solar trees are taking root around the world

Następny | Poprzedni