ECONCRETE – BETON, NA KTÓRYM ROSNĄ KORALOWCE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 09 lutego 2018

Izraelska firma ECOnrete (www.econcretetech.com) ożywia betonowe struktury na miejskich wybrzeżach korzystając ze swojego własnego, biologicznie wzbogaconego betonu.

Przyspieszanie zagospodarowywania wybrzeży jest nieuniknione i wywiera ogromny wpływ na morskie ekosystemy. 70% brzegowej infrastruktury opiera się na betonie. Naukowo opracowana receptura ECOncrete, jak również faktura i kształt betonu, poprawiają rezultaty stosowania i wartość ekologiczną odlanych z niego struktur. Wydłużają jednocześnie jego trwałość.

ECOncrete zapewnia usługi od a do zet: analizuje lokalizację, projektuje kształt, dostarcza produkt i monitoruje go po zainstalowaniu. Technologia ta może być stosowana w różny sposób: jako gotowe prefabrykaty albo jako dostosowane do potrzeb klienta odlewy o określonym kształcie. Obecnie firma proponuje elementy wzmacniające, ścianki, baseny pływowe, a także betonowe morskie „materace”.

Nowe elementy można odlewać na miejscu; mieszankę można też wykorzystać do modernizacji istniejących budowli, jak np. filarów mostów.

Wszystkie produkty ECOncrete są zaprojektowane w taki sposób, żeby zagnieżdżało się na nich jak najwięcej roślin i zwierząt, jak choćby ostryg i koralowców, które budują swoje wapienne szkieleciki na betonie. Warstwa ta pokrywa beton i wzmacnia jego stabilność.

Opatentowana mieszanko ECOncrete została gruntownie przetestowana w różnych ekosystemach na całym globie (w Nowym Jorku, przy ujściu Savannah, na Florydzie, na Karaibach i nad Morzem Czerwonym) i przyniosła znakomite rezultaty.

W ten sposób wygrywają obie strony – tak ekosystemy, jak i betonowe struktury.

Następny | Poprzedni