HISTORIA OŻYWA DZIĘKI SPECJALNYM OKULAROM

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 29 grudnia 2017

Portal nocamels.com opublikował wczoraj informacje o nowym sposobie zwiedzania Cezarei Nadmorskiej – przy pomocy nowoczesnej technologii i specjalnych okularów można zobaczyć, jak dzisiejsze ruiny wyglądały w czasach splendoru miasta.

Vortex, izraelska firma specjalizująca się w rzeczywistości wirtualnej, opracowała technologię wirtualnej rekonstrukcji, która umożliwia zwiedzającym „przeżycie” znaczących wydarzeń historycznych podczas oglądania starożytnych ruin, wykopalisk archeologicznych i miejsc o szczególnym znaczeniu historycznym. Turyści w takich miejscach jak Cezarea, Akko czy plac przy Zachodniej Ścianie w Jerozolimie mogą się całkowicie zanurzyć w takim otoczeniu, jakie znajdowało się tam w czasach Rzymian czy krucjat.

Vortex zebrał zespół historyków, archeologów i historyków sztuki, by przeprowadzić dogłębne badania okresów historycznych pokazanych podczas zwiedzania, aby wirtualna rzeczywistość była tak autentyczna, jak to tylko możliwe: od marmuru, z którego zrobiono podłogę, po szczegóły pałacu Heroda w Starej Cezarei. Twórcy programu starali się stworzyć zaawansowaną wizualizację, skupiając się na wyglądzie lokalnych mieszkańców, trójwymiarowych struktur, a także na kolorach, dźwiękach i wydarzeniach.

Zwiedzający mogą oglądać statki przybijające do słynnego portu w Cezarei albo – wraz z tysiącami innych widzów – obejrzeć wyścigi konne na pobliskim hipodromie. Można podziwiać wyglądające jak żywe rekonstrucje łaźni, wrócić do pałacu Heroda i wędrować po mieście, „spotykając” kupców i mieszkańców okolicy.

Ci, którzy wybiorą się do Cytadeli w Akko, będą mogli zobaczyć miasto z okresu średniowieczna, kiedy było ono centrum bliskowschodniego handlu. Choć ruiny zabudowań krzyżowców zachowały się wyjątkowo dobze, oglądanie miasta w technologii Vortexu umożliwia spotkanie z dawnymi rycerzami, lokalnymi kupcami i ówczesną architekturą.


Na podstawie:
nocamels.com -
Time Travel: See Ancient Israel As It Was With ‘Vortex’ Virtual Reality Tours

Następny | Poprzedni