IDF ODKRYŁO BOMBĘ PODŁOŻONĄ PRZY GROBIE JÓZEFA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 19 stycznia 2018

Rano 16 stycznia omal nie doszło do tragedii – siły bezpieczeństwa towarzyszące około tysiącu pielgrzymów przy Grobie Józefa w Nablus (Sychem) odkryły bombę. Została ona zneutralizowana przez izraelskich saperów.

Eksplozja nie spowodowała znaczących szkód, a pielgrzymka odbywa się zgodnie z planem. Autobusy zabierające pielgrzymów opuszczających grób zostały obrzucone przez Arabów kamieniami. Jeden z pojazdów został uszkodzony, ale nie ma rannych.

Budynek, w którym znajduje się grób, był kilkakrotnie przez Arabów podpalany, a odwiedzający go Żydzi są regularnie atakowani. W 1996 r. Arabowie dokonali napadu na kompleks wokół grobu, w którym zginęło sześciu żołnierzy Izraelskich Sił Obronnych. W roku 2000 miejsce to przekazano policji palestyńskiej; zostało ono wtedy obrabowane i spalone; jeden rabin poniósł śmierć. Zakazano wtedy Żydom odwiedzania grobu. W 2002 r. palestyńska policja otwarła ogień na Żydów, którzy udawali się tam z nieautoryzowaną wizytą. Zginął jeden młody Żyd.

Żydzi mogą obecnie odwiedzać grób raz dziennie i muszą im towarzyszyć żołnierze IDF.


Lokalizacja grobu na mapie Izraela, źródło: Wikipedia - Joseph's Tomb


Mapka okolicy – położenie grobu oznaczone jest numerem 1,By John Mills - Three months' residence at Nablus, and an account of the modern Samaritans, Public Domain - Wikimedia


Grobowiec na początku XX wieku, By Unknown, Public Domain, Wikipedia


Obecny widok grobowca, By עדירל - Own work, CC BY-SA 4.0, Wikipedia


Nocna wizyta pod opieką żołnierzy, listopad 2009 r., By Shuki - Own work, CC BY-SA 3.0, Wikipedia


Na podstawie:
breakingisraelnews.com - IDF Discovers Bomb Planted At Joseph’s Tomb

Następny | Poprzedni