IRAŃCZYCY PROSZĄ IZRAEL O POMOC, M.IN. W SPRAWIE IMIGRACJI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 22 maja 2020

We wtorek 19 maja Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Jerozolimie poinformowało, że podczas pandemii znacznie zwiększyła się liczba Irańczyków, którzy chcieliby przeprowadzić się do Izraela.

Jeszcze przed obecnym kryzysem, który w Republice Islamskiej jest szczególnie poważny, tysiące Irańczyków kontaktowały się każdego miesiąca z rządem Izraela za pośrednictwem mediów społecznościowych. Yiftah Curiel, stojący na czele ministerialnego Departamentu ds. Dyplomacji Cyfrowej, powiedział: „Proszą o wszelkiego rodzaju pomoc: porady medyczne, informacje o imigracji do Izraela bądź innych krajów; chcą wiedzieć, jak prowadzić interesy albo po prostu piszą nam, że mają nadzieję, iż pewnego dnia ich kraj ustanowi z nami relacje dyplomatyczne. Odkąd rozpoczęła się pandemia, liczba kontaktujących się z nami Irańczyków dramatycznie wzrosła”.

Osoby te to niekoniecznie Żydzi, którzy mogliby przeprowadzić się do Izraela na podstawie Prawa powrotu; są wśród nich również dysydenci, osoby szukające pracy i próbujące uciec spod reżimu.

„Odpowiadałam osobiście na każdą wiadomość, ale ostatnio nie jestem w stanie tego robić. Nie możemy nijak tym ludziom pomóc” – mówi Sharona Avginsaz, zajmująca się perskojęzycznymi mediami społecznościowymi ministerstwa. Ciągle rośnie liczba próśb od Irańczyków, którzy chcieliby się przenieść do Izraela.

Ministerstwo chętnie odpowiada na wiadomości, ale nie oferuje żadnej konkretnej pomocy w zakresie przenosin do innego kraju. „Podajemy informacje, ale nic ponad to nie jesteśmy w stanie zrobić”.

Ministerstwo posiada konta w mediach społecznościowych w sześciu językach (angielskim, hebrajskim, hiszpańskim, rosyjskim, arabskim, perskim) na pięciu platformach (Twitter, Facebook, Instagram, Telegram, YouTube). Perski Twitter ministerstwa ma 220 000 obserwujących; na Instagramie – prawie pół miliona.


Na podstawie: The Times of Israel - Israel sees ‘dramatic’ increase in Iranians asking for help emigrating

Następny | Poprzedni