IZRAEL JAKO PIERWSZY POMAGA ZAMBII PODCZAS EPIDEMII CHOLERY

| Opublikowane w piątek, 19 stycznia 2018

W początkach stycznia poinformowano, że nowo ustanowione Centrum Medycyny Katastrof i Pomocy Humanitarnej w centralnym Izraelu jako pierwsze wysłało zespół, który ma pomóc w opanowaniu epidemii cholery w położonej we wschodniej Afryce Zambii. W skład zespołu wchodzą inżynierowie – specjaliści do spraw wody, eksperci medycyny tropikalnej, epidemiolodzy i lekarze ogólni.

Na tę zakaźną chorobę, która nieleczona może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku godzin, od września zmarły 62 osoby, a zarażonych jest około trzech tysięcy. Izraelscy lekarze będą się zajmowali pacjentami na stadionie, który został przekształcony w centrum leczenia cholery.

Rząd Zambii początkowo sądził, że źródłem epidemii była zakażona woda, ale potem okazało się, że choroba mogła roznieść się za pośrednictwem żywności. Izraelscy lekarze martwią się o 500 000 mieszkańców Lusaki korzystających z wody, która może również być zakażona, ponieważ studnie są w pobliżu gleby przesiąkniętej ściekami. Izraelczycy proszą rząd od zamknięcie studzien i rozdawanie wody butelkowanej.

Rzecznik prezydenta Zambii powiedział, że izraelscy eksperci udzielą doraźnej pomocy medycznej, ale także wesprą kraj ze strony technicznej, doradzając rządowi, jak rozwiązać ten problem, na przykład pod względem higieny i warunków sanitarnych.

Izrael często wysyła pomoc i grupy humanitarne na tereny dotknięte katastrofami na całym świecie – nieraz jako pierwszy lub jeden z pierwszych.

Przykładami mogą być: trzęsienie ziemi w Meksyku we wrześniu 2017 r., Portoryko zniszczone w tym samym czasie przez huragan, trzęsienie ziemi w Nepalu w 2015 r., Filipiny po tajfunie w 2013 r., czy Haiti po trzęsieniu ziemi, w którym zginęło ponad 100 000 osób.


Pacjenci w Lusace czekają na spotkanie z izraelskim lekarzem, źródło: nocamels.com


Na podstawie:
nocamels.com - Israeli Medical Team First To Respond To Deadly Cholera Outbreak In Zambia

Następny | Poprzedni