IZRAEL Z POMOCĄ W GWATEMALI PO WYBUCHU WULKANU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 15 czerwca 2018

Kiedy w zeszły czwartek [7 czerwca] izraelski zespół medyczny przybył do Gwatemali, nadal było widać dymy z dwóch erupcji wulkanu.

Paramedyk Tal Rabin powiedziała, że toksyczne gazy wypuszczone przez wulkan Fuego spowodowały, że oddychanie było trudne nawet przez maskę. O wiele bardziej przygnębiający był jednak widok części ciał wydobytych z lawy otaczającej samochody i domy nawet do wysokości siedmiu metrów w dwóch wioskach, które najbardziej ucierpiały w katastrofie.

„To okropność. Ludzie zostali spaleni żywcem” – mówiła Tal Rabin 10 czerwca.

„Wiele osób nadal jest zaginionych. Słuszałam, że już 20 osób ze służb przeszkolonych do pierwszego kontaktu podczas wypadków poniosło śmierć, kiedy starały się udzielać pomocy. Ziemia jest tak gorąca, że parzy przez buty. Wulkan, niestety, nadal jest aktywny, to jeszcze nie koniec.”

Tal przyjechała do Gwatemali z pielęgniarką i sześciorgiem lekarzy z centrów medycznych Rambam i Sheba w Izraelu. Wyjazd sponsoruje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z gwatemalskim Ministerstwem Zdrowia. Zespół ma wspomóc dwa szpitale w Gwatemala City, jeden szpital bliżej terenów, które ucierpiały w katastrofie oraz szpital polowy urządzony w kościele.

„Lokalni lekarze wykonują fantastyczną pracę. My tylko pomagamy i konsultujemy” – mówi Tal.

Do 11 czerwca na skutek erupcji śmierć poniosło co najmniej 100 osób; setki nadal są zaginione, a tysiące straciły dach nad głową. Kiedy tylko informacje o katastrofie dotarły do Izraela, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przesłało 10 000 $ do swojej ambasady w Guatemala City z przeznaczeniem na zakup leków, żywności i koców dla ofiar.

IZRAELSKI ŻEL POMAGA POPARZONYM

Dr Josef Haik, dyrektor oddziału poparzeń w Sheba Medical Center i uczestnik wielu misji humanitarnych, przywiózł żel NexoBrid, enzym oparty na ananasie, produkowany przez izraelską firmę MediWound. Żel umożliwia nieoperacyjne, nie powodujące urazu usuwanie martwych tkanek po oparzeniach drugiego i trzeciego stopnia.

Tal Rabin wyjaśnia, że NexoBrid usuwa martwą skórę, a żywą pozostawia nienaruszoną – co pomaga lekarzom w nieinwazyjny sposób ocenić głębokość ran po oparzeniach. Przyglądała się, jak izraelski zespół korzystał z żelu w przypadku poparzonych ofiar w szpitalu w Guatemala City.

„Jedna z ofiar, 42-letni mężczyzna, to głowa jednej z wiosek. Jego syn powiedział nam, że wszyscy uciekali, ale jego ojciec nie wyjechał, dopóki nie skończył pomagać wszystkim innym. Dlatego odniósł poważne szkody. Mam nadzieję, że wraz z zespołem gwatemalskim pomogliśmy uratować mu życie.”

ISRAAID ROZDAJE ZAOPATRZENIE, OCENIA POTRZEBY

Ośmioosobowy zespół, którego członkiem jest Tal Rabin, to nie jedyna izraelska delegacja w Gwatemali.

5 czerwca humanitarna organizacja pozarządowa IsraAID wysłała zespół interwencji kryzysowej do regionu Escuintla, wyjątkowo ciężko dotkniętego przez katastrofę.

Dzięki pieniądzom z fundacji ochotnicy IsraeAID rozdali setkom ewakuowanych rodzin środki czystości, a także dokonali oceny potrzeb w zakresie wody, ścieków i higieny, jak również koniecznej pomocy psychologicznej.

Jaime Rhemrev z IsraAID opisał zastane sceny w takich słowach: „Jest wiele smutku i wiele niepewności. Ludzie nie wiedzą, czy ich domy jeszcze istnieją, a nawet jeśli nie zostały zniszczone, mieszkańcy obawiają się, że nie będą mogli do nich wrócić. Wielu straciło członków rodziny, domy i środki do życia.”

Oprócz tego, że Izraelczycy przyjechali z pomocą, Izrael przeszkolił w tym roku 45 gwatemalskich członków służb pierwszego kontaktu; osoby te natychmiast podjęły działania wspomagające oddziały poszukiwawczo-ratownicze na terenach dotkniętych katastrofą, udzielając pomocy osobom, które ucierpiały podczas wybuchu wulkanu.


Izraelski zespół medyczny udziela pomocy ofierze wybuchu wulkanu w szpitalu w Guatemala City. Źródło: israel21c.org


Izraelscy medycy w maskach chroniących ich przed toksycznymi gazami z wulkanu. Źródło: israel21c.org


Izraelski ambasador i jego żona dostarczają leki, żywność i koce poszkodowanym w wybuchu wulkanu. Źródło: israel21c.org


Izraelscy eksperci udzielają pomocy osobie poparzonej podczas wybuchu. Źródło: israel21c.org


Tal Rabin z gwatemalskim dzieckiem w schronisku. Źródło: israel21c.org


Pomoc IsraAid w Escuintla. Źródło: israel21c.org


Na podstawie:
israel21c.org - ‘The ground is so hot it burns through their shoes’

Następny | Poprzedni