IZRAELSCY NAUKOWCY HODUJĄ PUSTYNNE TRUFLE DROŻSZE OD URANU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 09 marca 2018

Naukowcom udało się wyhodować na skalę komercyjną pustynne trufle, których cena dochodzi do 120$ za funt (ok. 250$ za kilogram). To nieco mniej niż cena srebra i cztery razy więcej niż cena uranu.

W Centrum Rolniczym na pustyni Negew zdołano połączyć w symbiozie trufle Terfezia leonis – rzadko występujące i nieprzewidywalne – z pospolitym pustynnym krzewem Helianthemum sessiliflorum (posłonek - Wikipedia). Krzew dostarcza truflom cukry, a one zapewniają z kolei składniki mineralne, przede wszystkim fosfor.

To pierwszy raz w historii, kiedy ten ceniony na Bliskim Wschodzie i poza nim smakołyk, wyrósł w hodowli. Zdaniem naukowców trufle będzie można teraz zbierać na niewielkim terenie i w bezprecedensowych ilościach.

Tak grzyb, jak i krzew wymagają niewiele wody i nawożenia, więc potencjalnie hodowla ta może stać się najbardziej efektywną z finansowego punktu widzenia uprawą Izraela. Istnieje możliwość rozpoczęcia jej już w przyszłym roku.

Beduinom na Negewie udaje się czasem znaleźć nieco trufli, ale jest ich niewiele i zdobycie ich wymaga wiele pracy.

W 2015 r. na północy Izraela, w Galilei, dokonano przełomu w hodowli czarnych trufli (Tuber melanosporum). Dzięki temu Izrael stał się najbardziej wysuniętym na południem miejscem uprawy tych grzybów – drogiego składnika potraw kuchni francuskiej i włoskiej.


Trufla Terfezia leonis By user:katpatuka - Own work, FAL; źródło: Wikimedia


Zbieranie trufli; źródło: TomVolkFungi.net


Helianthemum sessiliflorum - posłonek; źródło: Wildflowers of Israel


Na podstawie:
timesofisrael.com - Israeli researchers cultivate desert truffles worth more than uranium

Następny | Poprzedni