IZRAELSCY NAUKOWCY ZAMIENIAJĄ JABŁKA Z ODRZUTU W SUPERŻYWNOŚĆ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 23 marca 2018

Dr Ofir Benjamin i profesor Raffi Stern opracowali technologię wytwarzania proszku z jabłek drugiego i trzeciego gatunku; jest on liofilizowany z dodatkiem niewielkiej ilości mleka w proszku, by zapobiec krystalizacji.

Dr Benjamin, wykładowca uniwersytecki i badacz w Tel Chai Academic College, opowiada, że wraz z profesorem zajęli się tymi badaniami, by znaleźć zastosowanie dla ogromnej ilości jabłek, które co roku są w Izraelu wyrzucane, bo nie spełniają wymagań pierwszego gatunku ze względu na wygląd albo dlatego, że spadły z drzew, zanim dojrzały. Ocenia się, że tych wyrzucanych jabłek jest okolo 15 000 ton, co stanowi około 10% krajowych zbiorów i ponad 25 milionów szekli utraconego dochodu.

100 gramów jabłkowego proszku zawiera 600 mg witaminy C. Nie ma w nim barwników ani konserwantów, a jest za to bogaty w antyutleniacze i błonnik. Może być używany jako zdrowy słodzik do napojów oraz jako suplement.

„Proszek można dokładać do różnych produktów spożywczych, wzbogacając w ten sposób ich wartość odżywczą, a zarazem dodając orzeźwiający smak jabłek” – mówi dr Benjamin.

„Pojechaliśmy do Bereshit, jednego z największych producentów jabłek w kraju, i pobraliśmy próbki różnego rodzaju owoców: drugiego i trzeciego gatunku, a także tych, które są przeznaczone na sprzedaż. Okazało się, że nie ma żadnej różnicy między proszkiem produkowanym z jabłek pierwszego, drugiego czy trzeciego gatunku.

Dzięki nowemu odkryciu hodowcy jabłek będą teraz mogli wykorzystać owoce, które do tej pory wyrzucali.”


Na podstawie:
nocamels.com - Looking For Love: Israeli Researchers Turn Unwanted Apples Into ‘Superfood’

Następny | Poprzedni