IZRAELSKA APLIKACJA POMAGA ROLNIKOM W WALCE Z CHOROBAMI I SZKODNIKAMI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 13 kwietnia 2018

Głownia, śniedź, Phytophthora, mączniak – to przykłady chorób, jakie są zagrożeniem dla zbiorów. Powodują znacznenie szkody w rolnictwie i potrafią pozostawać w glebie przez kilka lat.

Saillog, zlokalizowany w Tel Awiwie startup założony w zeszłym roku, opracował innowacyjną metodę, która pozwala rolnikom działać z wyprzedzeniem i ograniczać skutki podobnych chorób.

Firma udostępniła darmową aplikację Agrio, opartą na sztucznej inteligencji i algorytmach, które umożliwiają identyfikację chorób roślin i innych niedoborów. Użytkownicy robią smartfonem zdjęcia roślin wyglądających na chore, ładują je do systemy i po kilku chwilach otrzymują diagnozę oraz zalecenia.

Algorytmy zostały „przeszkolone” i przetestowane na całym świecie, w tym w Izraelu, Indiach i Stanach Zjednoczonych. Jeśli jednak okazałoby się, że system nie jest w stanie dać odpowiedzi, można zwrócić się do ekspertów, co również pomaga ulepszać algorytmy.

W zeszłym tygodniu Saillog ogłosił udostępnienie nowego programu – AgrioShield – pierwszej aplikacji tego rodzaju: jest to system alertów, który ostrzega rolników, że w okolicy ich pól wykryto choroby i szkodniki. Dzięki temu rolnicy mogą zawczasu ograniczyć wywołane przez nie szkody.

„Niejeden raz widzieliśmy na podstawie zdjęć [dostarczanych przez rolników], że jest już za późno, że dany problem ogarnął już całość ich pól. Pomyśleliśmy, że potrzebny jest system ostrzegania [o zagrożeniach], który pomógłby im zmniejszać straty” – mówi przedstawiciel Saillog.

Zdaniem firmy Saillog aplikację Agrio ściągnęło już tysiące rolników na całym świecie i aktywnie z niej korzystają. Jest szczególnie popularna w Ameryce Północnej i Południowej, Wietnamie i Indiach. W pięciu krajach program jest wśród pięciu najpopularniejszych aplikacji edukacyjnych w Google Play. Aplikacja jest dostępna w jedenastu językach; w Google Play ściągnięto ją ponad 10,000 razy i oceniania jest na niemal pięć gwiazdek.

Aplikacja jest szczególnie doceniana w Indiach, gdzie istnieją szczególne wyzwania wynikające z rozmiaru kraju i liczby ludności. W styczniu przedstawiciele Saillog uczestniczyli w delegacji towarzyszącej premierowi Netanjahu podczas wizyty w tym kraju.


Na podstawie:
nocamels.com - Israeli Startup Launches AI-Powered Alert App To Help Farmers Save Crops From Disease, Pests

Następny | Poprzedni