IZRAELSKA TECHNOLOGIA: WODA Z POWIETRZA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 27 kwietnia 2018

Premier Netanjahu pochwalił opracowaną w Izraelu, niezwykłą technologię wytwarzania wody z powietrza, która jego zdaniem „może zmienić świat”. W przemowie na zjeździe AIPAC opowiedział historię afrykańskiej kobiety, która codziennie chodziła osiem godzin po to, by zapewnić wodę swoim dzieciom: cztery godziny do źródła i cztery z powrotem.

Teraz izraelska firma zaprojektowała urządzenie, które wytwarza czystą wodę pitną z powietrza – i w ten sposób zmieniła życie tej kobiety. Netanjahu stwierdził, że ta technologia to „aktualizacja Mojżesza”.

„Pamiętacie Mojżesza?” – zapytał premier. “Mojżesz wyprowadził wodę ze skały. Ta technologia wyprowadza wodę z powietrza. Daje wodę milionom ludzi w Afryce.”

Nowiny o pozornie cudownym urządzeniu nie były niespodzianką dla Yehudy Kaplouna i Eda Russo z Miami, ze zlokalizowanej na Florydzie firmy WaterGen USA. Kierują oni amerykańską filią izraelskiej firmy i właśnie mieli okazję na własne oczy zobaczyć, jakie znaczenie miała ta technologia wśród zniszczeń spowodowanych przez huragany Harvey i Irma.

W sierpniu Ed Russo kierował karawaną WaterGen z pomocą humanitarną dla upalnego, zniszczonego Port Arthur w Teksasie. Pod niektórymi względami było to jak wyjazd do mało rozwiniętego kraju.

„W rezerwuarach pływały samochody” – opowiada Russo. „Zbiorniki nieczystości na tym terenie były zalane, oczyszczalnie ścieków były zalane... totalna katastrofa.”
Wydano nakaz gotowania wody, ale wielu spośród 43,000 mieszkańców miasta nie korzystało z wody butelkowanej do mycia zębów, płukania warzyw czy przygotowywania jedzenia. Mnóstwo ludzi zachorowało.

Wśród tego chaosu koordynator działań Czerwonego Krzyża otrzymał telefon, by spotkać się z firmą, która właśnie przybyła do miasta i jest w stanie wycisnąć wodę z powietrza, najlepiej wilgotnego.

Niedługo potem był świadkiem technologii WaterGen, którą chwalił Netanjahu. Wyobraźcie sobie supernowoczesny klimatyzator, który wyciąga wodę z powietrza i produkuje czyściusieńki płyn nadający się do picia – a skutkiem ubocznym jest czyściejsze powietrze, którym łatwiej oddychać.

„Woda smakuje jak prosto z lodowca” – powiedział koordynator Czerwonego Krzyża. „To niemal najlepsza woda, jaką w życiu piłem – lepsza była tylko ta lodowcowa.”

Ile wody może w ten sposób powstać? Od 40 do 4200 litrów dziennie, zależnie od skali urządzenia. Ceny wahają się od 1000$ dla jednostki domowej, wytwarzającej 30 litrów na dzień, do 100 000 $ za jednostkę w dużej skali, instalowaną przykładowo na dachu biurowca. Mniejsze firmy mogą korzystać z urządzeń na zasadzie leasingu.

Nic dziwnego, że koordynator Czerwonego Krzyża w Port Arthur stwierdził, że trzeba taką jednostkę zakupić.
„Same się utrzymują, same działają, nic nie trzeba robić” – mówi. „Nie musimy teraz przywozić palety wody do każdego schroniska. Będzie można zostawić tam po prostu te urządzenia, które dadzą kilkaset litrów wody dziennie, co będzie dla nas wielkim ułatwieniem.”

Yehuda Kaploun z WaterGen USA wyjaśnia, że firma powstała, gdy izraelskie wojsko potrzebowało zdobyć wodę dla żołnierzy i personelu bez narażania się na ostrzał przez wroga poprzez opuszczanie pojazdu czy obozu. Teraz urządzenie zaprojektowane dla wojska jest wykorzystywane w działaniach humanitarnych.

Spory o wodę są na całym świecie źródłem konfliktów, a WaterGen ma nadzieję, że przyczyni się do ich rozwiązania.
Yehuda Kaploun mówi, że na firmie spoczywa moralny obowiązek wykorzystywania tej technologii do ratowania życia, szczególnie w krajach Trzeciego Świata.

„Co roku umiera 1,700,000 tysięcy dzieci zarażonych chorobami z powodu brudnej wody. Ludzie piją taką wodę, nie zdając sobie z tego sprawy. Jesteśmy biznesem, ale mamy również strategię humanitarną i staramy się, aby jak najszybciej dotarła do jak największej liczby ludzi.”

Stany Zjednoczone mają swoje własne kłopoty związane z wodą: katastrofy, walki prawne między stanami o źródła wody, poważny problem skażenia metalami ciężkimi i innymi zanieczyszczeniami w wodociągach, jak np. we Flint w stanie Michigan. W wodzie w całym kraju zaczynają się też pojawiać ślady farmaceutyków.

Kaploun i Russo mają wizję „zdecentralizowanego dostarczania wody” w USA – każdy dom, biuro czy biznes mogłyby wytwarzać swoją własną wodę do picia i gotowania. Zasoby miejskie byłyby jedynie wykorzystywane do mycia, w toaletach i do podlewania. Zdecentralizowane źródła wody utrudniłyby również zatruwanie miejskich rezerwuarów.

Zdaniem inżyniera z WaterGen, Aviego Peretza, osuszanie powietrza w celu wytworzenia wody nie stanowi problemu. Ważne jest, by robić to przy niskim zużyciu energii i niskim kosztem.

Wykorzystując prawa fizyki ioraz niewielki plastikowy ewaporator WaterGen był w stanie zaprojektować system, który produkuje wodę przy użyciu jedynie 300 watów – to tyle mocy, ile zużywa mocna żarówka i jedna trzecia energii, jakiej wymagają najlepsze sysyemy klimatyzacyjne.

Jednym z najmocniejszych punktów WaterGen jest czystość wody pozyskanej z powietrza.

„Mamy tu ogromną przewagę nad wodą z ziemi” – mówi Peretz. „Woda z powietrza, same molekuły, będą praktycznie bez zanieczyszczeń.”

„Wody gruntowe bywają skażone przez ścieki, chemikalia, metale ciężkie. Ludzie nieustannie tę wodę zanieczyszczają. Woda z powietrza jest jednak całkowicie czysta – same jej cząsteczki. Taka jest więc największa korzyść z naszych urządzeń: źródło wody jest czyściejsze i sama woda jest czyściejsza.”

Firma ocenia, że wyprodukowanie litra wody kosztuje około dwóch centów. To dość niska cena za obfitość czystej wody – a dla ludzi w coraz większej liczbie krajów, gdzie woda staje się bardzo cennym towarem, technologia ta może oznaczać uratowanie życia.

„Jesteśmy w stanie zlikwidować ogromne ilości cierpienia” – mówi Yehuda Kaploun.


Źródło: Water-Gen


Źródło: Water-Gen


Urządzenie w skali gospodarstwa domowego. Źródło: Water-Gen


Urządzenie średniej skali. Źródło: Water-Gen


Urządzenie największej skali. Źródło: Water-Gen


Na podstawie:
newsmax.com - Israeli Technology Able to Make Water From Thin Air

Następny | Poprzedni