KAMIENNE ZNALEZISKA Z CZASÓW DRUGIEJ ŚWIĄTYNI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 18 sierpnia 2017

Archeolodzy w Reina w Dolnej Galilei ogłosili na początku sierpnia, że odkryli kamieniołom z epoki rzymskiej, w którym wykonywano przedmioty do użytku domowego; odkrycie to rzuca światło no normy społeczne w czasach drugiej świątyni.

„W starożytności większość zastawy, garnków do gotowania i naczyń do przechowywania żywności zrobiona była z gliny” – mówi dr Jonatan Adler, wykładowca Uniwersytetu Ariel dyrektor wykopalisk z ramienia Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków. „W I wieku n.e. Żydzi w całej Judei i Galilei korzystali jednak również z zastawy i dzbanów sporządzonych z miękkiej, lokalnej odmiany wapienia – prawdopodobnie z powodów religijnych.”

Jonatan Adler wyjaśnia, że według starożytnego żydowskiego prawa rytualnego naczynia gliniane łatwo mogły stać się nieczyste i musiały być rozbite. W odróżnieniu od nich kamień uważano za materiał, który nigdy nie może stać się rytualnie nieczysty.

„W rezultacie starożytni Żydzi zaczęli produkować naczynia codziennego użytku z kamienia. Chociaż przedmioty takie znane są z wielu wykopalisk w całym kraju, odkrycie miejsca, gdzie je wytwarzano, jest niezwykle rzadkie.

Do tej pory prowadzono wykopaliska w jedynie dwóch takich miejscach i oba znajdują się w okolicy Jerozolimy. Nasze wykopaliska podkreślają zasadniczą rolę stosowania się do rytualnej czystości nie tylko w Jerozolimie, ale także w odległej Galilei” – dodał dr Adler.

Urząd ds. Zabytków wydał oświadczenie, według którego kamieniołom został odkryty przez robotników budowlanych pracujących przy centrum sportowym i był yo drugi warsztat znaleziony w regionie Reina. Wykopaliska odsłoniły wykutą przez ludzi jaskinię ze śladami narzędzi na ścianach, suficie i podłodze, zasypaną tysiącami kamiennych rdzeni – starożytnymi odpadami przemysłowymi, powstającymi przy produkcji kubków i misek.

Starożytni robotnicy wydobywali materiał na kamienne naczynia – zdaniem dra Adlera były to najprawdopodobniej właśnie kubki i misy różnych rozmiarów.

Zdaniem władz odkrycie to ma wielkie znaczenie tak dla chrześcijańskich, jak i żydowskich badaczy tej epoki: dla Żydów jest to dowód na stosowanie się do praw czystości rytualnej nie tylko w Jerozolimie, przynajmniej do czasów powstania Bar Kochby, które zakończyło się w 135 r. Obecne wykopaliska mają dać odpowiedzi co do tego, jak długo te prawa były szanowane przez Żydów w Galilei za czasów rzymskich.

Dla naukowców chrześcijańskich odkrycie to dostarcza informacji o życiu w Galilei za czasów Jezusa.

„To, że Żydzi w tamtych czasach używali kamiennych naczyń z przyczyn religijnych, jest dobrze udokumentowane w źródłach talmudycznych, a także w Nowym Testamencie” – mówi Yardenna Alexandre, archeolog z Urzędu ds. Zabytków, specjalista w dziedzinie Galilei z czasów rzymskich. Wspomina o historii, w której Jezus i Jego matka uczestniczyli w weselu, na którym korzystano z kamiennych stągwi.

Y. Alexandre dodaje, że Reina zlokalizowana jest niedaleko Kfar Kana, które wielu uczonych uważa za miejsce biblijnej wioski.

„Istnieje możliwość, że duże kamienne pojemniki – takie, jakie wspomniano przy okazji wesela w Kanie Galilejskiej – wykonywano lokalnie, w Galilei” – mówi Y. Alexandre.


Źródło: breakingisraelnews.com


Źródło: breakingisraelnews.com


Źródło: Arutz Sheva


Źródło: Arutz Sheva


Źródło: Arutz Sheva


Na podstawie:
breakingisraelnews.com - Galilee Discovery of Ancient Quarry Reveals Second-Temple Jews Rigorously Observed Purity Laws

Następny | Poprzedni