KRÓL DAWID – SPEKTAKL NA MURACH JEROZOLIMY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 16 marca 2018

W zeszłą niedzielę (11 marca) król Dawid powrócił do Jerozolimy – i to w bardzo widoczny sposób. Biblijny przywódca, który władał Izraelem i Judą trzy tysiące lat temu, ożywa na murach starożytnej cytadeli niedaleko Bramy Jafskiej, a to za sprawą najnowocześniejszej techniki laserowej i dźwiękowej. Zapowiada tym samym specjalne wydarzenia w muzeum Wieży Dawida.

Chociaż wojownik-poeta żył tysiąc lat przed zbudowaniem cytadeli, jego imię wiąże się z tą budowlą od czasów Heroda, jak wynika z pism żydowskiego historyka Flawiusza. Dowody archeologiczne wskazują, że Dawid rzeczywiście założył Miasto Dawida w Dolinie Cedronu, na obszarze poza murami Starego Miasta i na południe od Wzgórza Świątynnego. Dziś jest to wschodniojerozolimska dzielnica Silwan.

45-minutowa opowieść o Dawidzie rozpoczyna się od przybycia jego prababki Rut Moabitki do Betlejem i opisuje jego dzieje aż do szczytowego okresu panowania, zatrzymując się w kluczowych scenach znanych czytelnikom Biblii.

Dawid, młody pasterz, zabija za pomocą procy filistyńskiego wodza Goliata; zostaje pomazany na króla przez proroka Samuela; gra na harfie królowi Saulowi; wśród tańców i muzyki sprowadza do Jerozolimy Arkę Przymierza; komponuje Psalmy. Na koniec przygląda się Batszebie, a następnie ogląda z Jerozolimy całe swoje królestwo.

Podczas przygotowań spektaklu wykorzystano wiedzę archeologiczną – na przykład o roślinach z czasów Dawida, o tkaninach czy pigmentach używanych wtedy do ich farbowania.

Efekty na murach powstają dzięki 18 laserowym projektorom, 20 głośnikom i 10 kilometrom rozmaitych kabli. Wszystko to oświetla fortecę 250 000 lumenami i 35 milionami pikseli w żywych kolorach i wysokiej rozdzielczości. Każdy projektor ma własny serwer. Całość urządzeń jest odporna na zmiany pogody – ma działać w najgorętsze dni lata i najbardziej deszczowe dni zimy. Wszystko jest klimatyzowane i hermetycznie zamknięte.

Dyrektor muzeum Eilat Lieber nie ma wątpliwości, że wystawa i spektakl przyciągną turystów: „Król Dawid jest ważny w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie. Dla Żydów to ojciec dynastii, z której ma pochodzić Mesjasz. Ten pokaz to dar dla króla Dawida, który ustanowił to miasto.”


Prababcia Dawita – Rut – na polach Betlejemu. źródło: timesofisrael.com


Szczegół ze sceny spotkania Dawida z Goliatem. źródło: timesofisrael.com


Dawid gra królowi Saulowi. źródło: timesofisrael.com


Saul i Dawid. źródło: timesofisrael.com


Samuel namaszcza młodego Dawida. źródło: timesofisrael.com


Na podstawie:
timesofisrael.com - In Jerusalem’s Old City, futuristic hi-tech illuminates ancient biblical past

Następny | Poprzedni