KSIĄŻĘ WILLIAM MA LATEM ODWIEDZIĆ IZRAEL

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 09 marca 2018

„Lepiej późno niż wcale” – pisze „Jerusalem Post”; książę William planuje odwiedzić w lecie Izrael i będzie to pierwsza oficjalna wizyta członka brytyjskiej rodziny królewskiej od czasów zakończenia Mandatu Brytyjskiego 70 lat temu.

Pałac Kensington ogłosił, że „książę odwiedzi Izrael, Jordanię i okupowane terytoria palestyńskie; wizyta odbędzie się na prośbę rządu Jej Królewskiej Mości i jest z radością oczekiwana przez Izraelczyków, Jordańczyków i władze palestyńskie”.

Premier Netanjahu od razu zareagował na te informacje: „Cieszymy się z tej wiadomości; to historyczna i pierwsza tego rodzaju wizyta. Książę zostanie tu przyjęty z wielkim entuzjazmem.”

Choć członkowie rodziny królewskiej nigdy nie odbyli oficjalnej wizyty w Izraelu, wielokrotnie bywali w świecie arabskim. Książę Karol przybył do Izraela dwa razy, ale tylko na pogrzeby – Icchaka Rabima w 1995 r. i Szimona Peresa w 2016.

Podczas tej drugiej podróży książę odwiedził również grób swojej babci, księżnej Alicji Battenberg, matki księcia Filipa, na zboczach Góry Oliwnej. Księżna została uznana przez Jad WaSzem za „Sprawiedliwą wśród narodów świata” za ukrywanie podczas wojny pewnej Żydówki i dwójki jej dzieci w Atenach. Książę Filip był w Jerozolimie w 1994 r. na ceremonii w Jad WaSzem, ale Ministerstwo Spraw Zagranicznych starannie podkreślało, że wizyta ta była prywatna.

Netanjahu spotkał się z księciem Karolem w Paryżu na konferencji w sprawie klimatu w 2015 r. i zapraszał go do Izraela, co było jednym z bardzo wielu zaproszeń, jakie przedstawiciele Izraela wystosowali przez lata do rodziny królewskiej. „The Telegraph” zacytował wówczas Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zdaniem którego „dopóki nie będzie porozumienia między Izraelem a Autonomią Palestyńską, rodzina królewska tak naprawdę nie może się tam udać”.

W sytuacji, gdy Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską, niektórzy uważają, że ta wizyta – symbol większego zaangażowania kraju w kwestie Bliskiego Wschodu – to starania Londynu, by zachować pewną miarę znaczenia i wpływu na światowej scenie, jakie zostaną utracone przez wyjście z UE.

Prezydent Rivlin napisał na Twitterze, że William „będzie bardzo szczególnym gościem”, a sama wizyta to „niezwykły prezent na siedemdziesięciolecie niepodległości”.

Szczegóły wizyty nie są jeszcze znane – książę prawdopodobnie odbędzie ją sam, jako że jego żona ma urodzić w kwietniu trzecie dziecko.


Premier Netanjahu i książę Karol w 2015 r. - źródło: The Telegraph


Na podstawie:
jpost.com - PRINCE WILLIAM TO MAKE ROYAL HISTORY WITH VISIT TO ISRAEL IN SUMMER 2018

Następny | Poprzedni