LATAWCE ZE STREFY GAZY PODPALAJĄ IZRAELSKIE POLA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 27 kwietnia 2018

23 marca Gazańczycy wypuścili w stronę Izraela cztery latawce z płonącymi materiałami; podpalili w ten sposób pola pszenicy na południu kraju. Palestyńczycy obiecują, że będą korzystali z tej nowej taktyki, by wzbudzić „panikę i osłabienie sił wroga”.

Rolnicy w Shaar HaNegev wezwali straż pożarną, by ugasiła pożar, który nie spowodował ofiar w ludziach, ale zniszczył około 10 hektarów pszenicy.

Rolnik, który mieszka niedaleko granicy, powiedział: „Mamy do czynienia z nowym, niebezpiecznym i niszczącym zjawiskiem, które nabiera rozpędu. Niemal każdego dnia widzimy lecące w naszą stronę latawce.”

Płonące latawce to część nowej strategii Gazańczyków protestujących przeciwko Izraelowi i są zwiążane z cotygodniowymi demonstracjami “Marszu Powrotu”; do protestów na granicy zachęca Hamas, który stara się o zniszczenie Izraela i którego przywódcy twierdzą, że celem demonstracji jest likwidacja granicy i wyzwolenie Palestyny.

Al-Jazeera podała, że samozwańcza grupa „Synowie Zouariego” w Strefie Gazy ogłosiła, iż jest odpowiedzialna za płonące latawce. Grupa stwierdziła, że będzie paliła izraelskie pola, żeby Izraelczycy nie mogli pracować na ziemi, którą Gazańczycy uważają za swoją.

Jeden z zamaskowanych mężczyzn w obozie uchodźców w Bureij w środkowej Gazie powiedział w wywiadzie: „To nasze ziemie i mamy prawo do nich powrócić. Mówimy w ten sposób, że nie pozwolimy im obsiewać naszych ziem i cieszyć się nimi. Spalimy wasze pola, z których zbieracie plony, by zapłacić za kule, którymi strzelacie do dzieci i do pokojowych, nieuzbrojonych demonstrantów.”


Palestyńscy demonstranci wypuszczają latawiec z płonącą szmatą podczas protestu na granicy między Strefą Gazy a Izraelem. (timesofisrael.com)


Dym i płomienie na polach niedaleko kibucu Be’eri po izraelskiej stronie granicy z Gazą – po tym, jak Palestyńczycy wypuścili latawiec z koktajlem Mołotowa, po czym przecięli sznurek, by płonący material spadł na terytorium Izraela (17 kwietnia 2018 r.) (timesofisrael.com)


Latawiec z koktajlem Mołotowa wypuszczony niedaleko granicy z Gazą. (haaretz.com)


Na podstawie:
timesofisrael.com - Blazing kites from Gaza set fire to Israeli wheat field

Następny | Poprzedni