MARSJAŃSKIE TESTY NA NEGEWIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 09 lutego 2018

Sześcioro izraelskich astronautów będzie poznawało warunki panujące na Marsie – bez podejmowania trzystudniowej podróży na czerwoną planetę.

Niedaleko Mitzpe Ramon, w sercu izraelskiej pustyni, powstaje właśnie struktura, w której zamieszkają specjalnie przygotowani astronauci. Celem jest zajęcie przez Izrael wiodącej pozycji w badaniach przestrzeni kosmicznej.

Astronauci będą mieszkali w specjalnym budynku, odbywali misje badawcze w skafandrach kosmicznych i prowadzili codzienne życie tak, jakby przebywali w przestrzeni kosmicznej. „Ramonauci”, jak nazwano ich w tym projekcie, doświadczą nawet blackoutu czyli zaciemnienia – zjawiska polegającego na tym, że kiedy Mars przemieszcza się po przeciwnej stronie Słońca (patrząc z perspektywy Ziemi), występują problemy w komunikacji radiowej.

Struktura mieszkalna mieści się na prostokącie o powierzchni 15 metrów kwadratowych; ma dodatkowo dwa skrzydła, które łatwo rozkładają się w całkowitą powierzchnię 50 metrów kwadratowych. „Staraliśmy się koncentrować na użyteczności, ale bez kompromisu co do wygody i poczucia, że się jest w domu” – powiedział projektant, Alon Shikar. W budowli ma być sześć pomieszczeń: sypialnie, stanowisko kontrolne, laboratoria, kuchnia oraz systemy podtrzymujące życie. Sypialnie będą przypominały kapsuły w japońskich hotelach tego rodzaju.

Odzież dla Ramonautów została zaprojektowana – przy współpracy z Izraelską Agencją Kosmiczną i zespołem naukowym projektu – przez Alona Livne, który przygotowywał również ubrania dla Lady Gagi, Kim Kardashian, Beyonce i Rihanny.


Projekt „stacji kosmicznej na Marsie” w okolicy Mitzpe Ramon - źródło: nocamels.com


Na podstawie:
nocamels.com - Israelis On ‘Mars’: Astronauts To Simulate Life On Red Planet In Desert Habitat

Następny | Poprzedni

Skomentuj

Zaloguj się aby skomentować Opcjonalny login poniżej.

Szabat Szalom - komentarze

Pawel

Pawel

25. marca, 2018 |

Ja również dziękuję za konsekwencję w prowadzeniu działu "szabat szalom". Wiele z tych informacji potwierdza mi, że Bóg sprawuje...

Romek

Romek

23. marca, 2018 |

Kasia, ponieważ od dłuuuugiego czasu oprócz Ciebie ( i strony technicznej za co również wyrażam uznanie) nie ma żadnych oznak...

dak

dak

13. grudnia, 2017 |

Można na przykład błogosławić Boga za dar ducha i wynikającego z niego duchowego światła (oświecenia), za ducha poświęcenia...

Romek

Romek

13. grudnia, 2017 |

A co się życzy w odpowiedzi na te pozdrowienia?

dak

dak

12. grudnia, 2017 |

Pozdrawiam wszystkich przyjaciół na pierwszy dzień Poświęcenia Swiątyni. Moja malutka channukia też zapłonęła:...