MEGIDDO: ODKRYCIE GROBOWCA KRÓLÓW KANANEJSKICH SPRZED 3700 LAT

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 13 kwietnia 2018

„Przyszli królowie i walczyli, Walczyli wówczas królowie kananejscy W Taanak, nad wodami Megiddo, Lecz łupu w srebrze nie wzięli” – Księga Sędziów 5:19.

W marcu archeolodzy ogłosili unikatowe odkrycie – komnatę grobową w Megiddo, która 3700 lat temu służyła kananejskiej rodzinie królewskiej. Co ciekawe, przetrwały aż do dzisiaj pozostałości pogrzebanych osób, a także towarzyszące im przedmioty.

Israel Finkelstein, dyrektor wykopalisk, powiedział w wywiadzie z National Geographic: „Te badania mogą potencjalnie zrewolucjonizować to, co wiemy o mieszkańcach Kanaanu sprzed świata opisanego w Biblii.”

Komnata grobowa znajduje się na stanowisku archeologicznym Megiddo, ok. 25 kilometrów od Hajfy. Było to w starożytności ważne miejsce, leżące nad doliną Jezreel, gdzie aż do XX wieku przebiegał znaczący szlak handlowy. Megiddo badane jest już od 115 lat i odkryto tam mnóstwo znalezisk: pałace, świątynie, mury miejskie z epok brązu i żelaza.

Miejsce nowego odkrycia było eksplorowane od roku 1930, ale ostatnio archeolodzy zauważyli pęknięcia na obszarze przylegającym do pałaców z epoki brązu. Wyglądało na to, że gleba zapada się do jakiejś podziemnej przestrzeni. Przyczyna stała się jasna w 2016 r., kiedy odkryto podziemny korytarz prowadzący do komnaty grobowej.

W komnacie były nienaruszone pozostałości trzech osób – dziecka w wieku 8-10 lat, trzydziestokilkuletniej kobiety i mężczyzny w średnim wieku. Ciała ozdobione były złotą i srebrną biżuterią, w tym pierścieniami, broszami, bransoletami i szpilami. Przy pozostałościach mężczyzny był złoty naszyjnik i złoty diadem.

Wszystkie obiekty wykazują wysoki poziom umiejętności i rzemiosła. Finkelstein uważa, że odkrycie to pozostałości komnaty grobowej należącej do rodziny królewskiej. „Musiały to być osoby należące do elity – ze względu na monumentalność struktury, cenne przedmioty oraz lokalizację tego miejsca tuż obok pałacu królewskiego” – powiedział w rozmowie z National Geographic.

Oprócz biżuterii w grobowcu były też naczynia ceramiczne z Cypru oraz kamienne dzbany, które mogły zostać sprowadzone z Egiptu, co wskazywałoby na rolę Megiddo w handlu między starożytnym Egiptem I Asyrią. 
Wygląda również na to, że grobowiec mógł być używany kilkakrotnie, w różnych okresach czasu.

Finkelstein powiedział, że prowadzone są badania DNA porównujące osoby z grobowca z pozostałościami z innych miejsce. Ich rezultaty być może pomogą ustalić, czy mieszkańcy kananejskiego miasta-państwa byli etnicznie podobni do osób, które nimi władały.


Lokalizacja Megiddo, Wikipedia - Tel Megiddo


Tel Megiddo By AVRAM GRAICER - Own work, CC BY-SA 3.0 - Wikimedia


Część grobowca. Źródło: National Geographic Society


Model grobowca przed otwarciem – komnata grobowa jest w prawym górnym rogu, przykryta dwoma podłużnymi kamieniami. Źródło: National Geographic Society


Biżuteria znaleziona w grobowcu – diadem, bransoleta i naszyjnik. Źródło: National Geographic Society


Detal naszyjnika. Źródło: National Geographic Society


Dalsze znaleziska – przedmioty rzeźbione z kości słoniowej. Źródło: National Geographic Society


Na podstawie:
breakingisraelnews.com - 3,700 Year Old Secret Burial Chamber of Canaanite Kings Discovered in Megiddo

Następny | Poprzedni