MENORA W SIEDZIBIE UNESCO

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 05 maja 2017

„Widzę świecznik, cały ze złota, a u jego szczytu zbiornik, podtrzymujący siedem lamp, a każda lampa ma siedem palników. I dwie oliwki stoją, jedna z prawej, a druga z lewej strony zbiornika” – Zach. 4:2-3.

Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych postanowiło umieścić w głównej siedzibie UNESCO w Paryżu siedmioramienną menorę wzorowaną na menorze z Łuku Tytusa w Rzymie.

Ambasador Izraela przy UNESCO, Carmel Shama Hacohen, porozumiał się w tej sprawie z dyrektorem generalnym UNESCO, Iriną Bokową. Rzeźba zostanie odsłonięta podczas oficjalnej ceremonii z udziałem ambasadorów z całego świata.

„Umieszczenie w UNESCO sceny z Łuku Tytusa, przedstawiającej Żydów, menorę i inne święte symbole zabierane do niewoli po zniszczeniu drugiej świątyni, to przedstawienie obiektywnej, historycznej prawdy utrwalonej w kamieniu przez nieżydowskiego władcę na 600 lat zanim na świecie pojawił się islam” – powiedział Hacohen.

Dodał, że „wystawa i rzeźba nie mają na celu walki o Jerozolimę czy też zaprzeczenia związku innych religii z tym miejscem. To jedynie dodatkowy krok mówiący, że zostaliśmy siłą usunięci z Wzgórza Świątynnego i stawiający tę prawdę naprzeciwko koalicji kłamstw Palestyńczyków i krajów arabskich twierdzących, że nigdy nas tam nie było i że nie mamy żadnego świętego związku."

Ten sam symbol znajduje się również w godle Izraela. W zeszłym tygodniu minęło 68 lat od umieszczenia na nim – w wyniku konkursu – menory i gałązek oliwnych. Nawiązuje ono do zacytowanego na początku wersetu z Proroctwa Zachariasza.


Ilustracje:


Na podstawie:
ynetnews.com - Foreign Ministry places permanent exhibit at UNESCO
Wikipedia - Herb Izraela

Następny | Poprzedni

Skomentuj

Zaloguj się aby skomentować Opcjonalny login poniżej.

Szabat Szalom - komentarze

Romek

Romek

03. listopada, 2017 |

Jak powszechnie wiadomo, Strażacy To fajne chłopaki.
Sam mam wielką przyjemność zaliczać się do tego grona.
Uważam, że to...

Romek

Romek

22. października, 2017 |

"Rabin Schmuel Rabinowitch, rabin Muru Zachodniego i Świętych miejsc Jerozolimy":.
Ciekawa sprawa.
Za chwilę może będzie;
"Rabin...

Romek

Romek

14. października, 2017 |

Hmm,
ja w tym roku mogę oddać kilka cm wody z poziomu gruntu. Tak z 1 metr. Nie wiem czy bedzie opłacało się przetransportować do...

ireneusz glab

ireneusz glab

19. czerwca, 2017 |

W polskich mediach nie natknąłem się na news'a opisującego to wydarzenie. Czesi zawsze byli inni względem pozostałych Słowian, ale...

dak

dak

06. maja, 2017 |

Trasa mykw już została otwarta. Przeszedłem ją w marcu :)...