NETANJAHU PORÓWNAŁ TRUMPA DO BIBLIJNEGO KRÓLA CYRUSA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 09 marca 2018

5 marca na spotkaniu w Białym Domu Benjamin Netanjahu pochwalił gospodarza odnosząc się do historii biblijnej – porównując go do perskiego króla Cyrusa.

„Chcę panu powiedzieć, że naród żydowski ma długą pamięć, więc pamiętamy proklamację Cyrusa Wielkiego – króla perskiego. Dwa i pół tysiąca lat temu ogłosił on, że żydowscy wygnańcy mogą powrócić z Babilonu i odbudować naszą świątynię w Jerozolimie.”

„Pamiętamy również, jak kilka tygodni temu prezydent Donald Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela. Panie prezydencie – nasz naród będzie pamiętał o tym na wieki.”

Niektórzy zwrócili uwagę, że ten olbrzymi komplement wiąże się z wynikającymi z historii lekcjami, które mogą zastąpić obecne polityczne plany wiążące się z rozwiązanie dwupaństwowym. Obecny Sanhedryn również porównuje Trumpa do króla Cyrusa, wzywając go, by poszedł w ślady biblijnej postaci i ułatwił budowę trzeciej świątyni.

Rabin Hillel Weiss, rzecznik Sanhedrynu, powiedział: „Nie ma wątpliwości, że porównanie między Cyrusem a Trumpem jest właściwe. Niemniej jednak ważne są również lekcje, jakich uczą nas historie Cyrusa i Balfoura.”

Niedawno Sanhedryn podkreślił związek między tymi dwoma przywódcami, wydając srebrny medalion, na którym po jednej stronie są profile Trumpa i Cyrusa, a po drugiej – wizerunek żydowskiej świątyni.


Netanjahu i Trump w Tel Awiwie (maj 2017); źródło: breakingisraelnews.com


źródło: breakingisraelnews.com


źródło: breakingisraelnews.com


Na podstawie:
breakingisraelnews.com - Netanyahu Compares Trump To Cyrus in Compliment of Biblical Proportions

Następny | Poprzedni