NOWA SUPERŻYWNOŚĆ Z FARMY SEAKURA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 04 maja 2018

Określa się je jako świeże, odżywcze, organiczne i jako nowy trend w superżywności – i nie chodzi o jarmuż, tylko o… wodorosty. Seakura, izraelska firma istniejąca od 2006 r., jest jednym z wiodących producentów liściastych alg – listownicy cukrowej, zwanej również sałatą morską. Wyróżnia się jednak tym, że nie hoduje ich w słonej wodzie morskiej i nie suszy, lecz rosną poza oceanem i są sprzedawane również w postaci świeżej.

Seakura hoduje swoje wodorosty w kontrolowanych basenach zawierających oczyszczoną wodę z Morza Śródziemnego. Dzięki temu algi rosną przez cały rok i mają większą wartość odżywczą. Firma, której część stanowi również instytut badawczy, składa się z 15 osób, w tym specjalistów w dziedzinie biologii morza.

Dzięki technologii opracowanej przez Seakura jedna porcja sałaty morskiej zawiera podwójną dawkę białka, żelaza i błonnika w porównaniu z suszonymi algami zbieranymi w oceanie. W sałacie jest też witamina C i magnez.

Mieszkańcy wybrzeży od stuleci żywią się algami, ale w ostatnich czasach pojawiło się wiele zanieczyszczeń przemysłowych i innych, które przedostają się do wnętrza organizmów morskich. W Seakura tych zanieczyszczeń nie ma. Algi rosną najpierw w niewielkich basenach wyposażonych w filtry i czujniki jakości wody. Z czasem przenoszone są do większych zbiorników.

Seakura ma nadzieję, że wodorosty staną się częścią jadłospisu wielu osób – nie tylko jako część sushi. Są nie tylko wartościowe pod względem składników odżywczych, ale stanowią również idealną alternatywę dla wegan i wegetarian.

Seakura miała już swój debiut na rynku europejskim, np. w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w Holandii, oraz w samym Izraelu. Firma obecnie zwiększa produkcję i opracowuje nowe przepisy. Ma nadzieję, że uda im się wprowadzić na rynek brytyjski nową opcję – hummus z wodorostami.


źródło: Seakura Seaweed


źródło: Seakura Seaweed


źródło: Seakura Seaweed


Na podstawie:
nocamels.com - Israeli Farm Seakura Produces New Superfood: Organic Seaweed Grown Outside The Sea!

Następny | Poprzedni