NOWA TRASA NA STARYM MIEŚCIE – MYKWY WZDŁUŻ STAROŻYTNEGO SZLAKU PIELGRZYMÓW

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 05 maja 2017

W parku narodowym Murów Jerozolimy ma wkrótce zostać otwarta nowa trasa przebiegająca obok mykw – łaźni rytualnych sprzed dwóch tysięcy lat, z których korzystali pielgrzymi przybywający na Wzgórze Świątynne.

Ścieżka znajduje się na Ofelu – w części miasta położonej na wyższym terenie (ofel pochodzi od hebrajskiego leha’apil – iść w górę). Zlokalizowana tam była zwykle rezydencja królewska i centrum administracyjne.

W Jerozolimie„wchodzenie” następowało od strony wschodniej: pielgrzymi „wznosili się” – tak literalnie, jak i duchowo – od sadzawki Syloe poprzez Miasto Dawida oraz Ofel i jego rytualne łaźnie, aż na Wzgórze Świątynne. Było to zatem miejsce przechodzenia od spraw świeckich do świętych i odwrotnie; punkt kulminacyjny osobistej, religijnej i narodowej podróży, jaka miała miejsce trzy razy w roku: na święto Paschy, Tygodni i Namiotów.
Zwiedzający nową trasę pomiędzy mykwami będą przechodzili po mostach i schodach „zawieszonych” pomiędzy ruinami budynków; będą mogli skorzystać z objaśnień archeologicznych, historycznych i halachicznych (czyli prawa żydowskiego). Poznają w ten sposób charakterystykę rytualnych łaźni oraz ich rolę w żydowskim społeczeństwie w czasach drugiej świątyni, szczególnie dla świątynnych pielgrzymów.

Mykwa to struktura unikatowa dla tradycji żydowskiej. Jej celem duchowo-religijnym jest usunięcie z obmywającego się nieczystości umarłego. W czasach drugiej świątyni stworzono halachiczne zasady jej budowy; ponieważ na święta przybywały dziesiątki tysięcy pielgrzymów, konieczna była infrastruktura, która zapewniłaby dla nich wszystkich wystarczającą ilość wody.

Przez setki lat po zburzeniu drugiej świątyni Żydom nie było wolno mieszkać w Jerozolimie, a nieżydowscy mieszkańcy miasta wykorzystywalimykwy do własnych celów – jako cysterny na wodę, magazyny albo do pozyskiwania kamienia.

Trasa turystyczna składa się z dwóch części: pierwsza schodzi w dół wzdłuż muru osmańskiego na zewnątrz Wzgórza Świątynnego – tam zwiedzający dowiadują się o znaleziskach archeologicznych, prawach związanych z mykwami itp. Druga część to „wchodzenie”, również wśród tablic informacyjnych, aż do punktu, skąd widać monumentalne schody i podwójną bramę na wschodniej ścianie Wzgórza Świątynnego. Żyd przybywający tędy w starożytności wszedłby w tym momencie na święty teren i wypełnił micwę (przykazanie) o pielgrzymce.


Na podstawie:
breakingisraelnews.com - New Mikveh Path Along Ancient Pilgrim Route Inaugurated in Old City

Następny | Poprzedni

Komentarze (1)

Skomentuj

Zaloguj się aby skomentować Opcjonalny login poniżej.

Szabat Szalom - komentarze

Romek

Romek

03. listopada, 2017 |

Jak powszechnie wiadomo, Strażacy To fajne chłopaki.
Sam mam wielką przyjemność zaliczać się do tego grona.
Uważam, że to...

Romek

Romek

22. października, 2017 |

"Rabin Schmuel Rabinowitch, rabin Muru Zachodniego i Świętych miejsc Jerozolimy":.
Ciekawa sprawa.
Za chwilę może będzie;
"Rabin...

Romek

Romek

14. października, 2017 |

Hmm,
ja w tym roku mogę oddać kilka cm wody z poziomu gruntu. Tak z 1 metr. Nie wiem czy bedzie opłacało się przetransportować do...

ireneusz glab

ireneusz glab

19. czerwca, 2017 |

W polskich mediach nie natknąłem się na news'a opisującego to wydarzenie. Czesi zawsze byli inni względem pozostałych Słowian, ale...

dak

dak

06. maja, 2017 |

Trasa mykw już została otwarta. Przeszedłem ją w marcu :)...