NOWA TRASA NA STARYM MIEŚCIE – MYKWY WZDŁUŻ STAROŻYTNEGO SZLAKU PIELGRZYMÓW

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 05 maja 2017

W parku narodowym Murów Jerozolimy ma wkrótce zostać otwarta nowa trasa przebiegająca obok mykw – łaźni rytualnych sprzed dwóch tysięcy lat, z których korzystali pielgrzymi przybywający na Wzgórze Świątynne.

Ścieżka znajduje się na Ofelu – w części miasta położonej na wyższym terenie (ofel pochodzi od hebrajskiego leha’apil – iść w górę). Zlokalizowana tam była zwykle rezydencja królewska i centrum administracyjne.

W Jerozolimie„wchodzenie” następowało od strony wschodniej: pielgrzymi „wznosili się” – tak literalnie, jak i duchowo – od sadzawki Syloe poprzez Miasto Dawida oraz Ofel i jego rytualne łaźnie, aż na Wzgórze Świątynne. Było to zatem miejsce przechodzenia od spraw świeckich do świętych i odwrotnie; punkt kulminacyjny osobistej, religijnej i narodowej podróży, jaka miała miejsce trzy razy w roku: na święto Paschy, Tygodni i Namiotów.
Zwiedzający nową trasę pomiędzy mykwami będą przechodzili po mostach i schodach „zawieszonych” pomiędzy ruinami budynków; będą mogli skorzystać z objaśnień archeologicznych, historycznych i halachicznych (czyli prawa żydowskiego). Poznają w ten sposób charakterystykę rytualnych łaźni oraz ich rolę w żydowskim społeczeństwie w czasach drugiej świątyni, szczególnie dla świątynnych pielgrzymów.

Mykwa to struktura unikatowa dla tradycji żydowskiej. Jej celem duchowo-religijnym jest usunięcie z obmywającego się nieczystości umarłego. W czasach drugiej świątyni stworzono halachiczne zasady jej budowy; ponieważ na święta przybywały dziesiątki tysięcy pielgrzymów, konieczna była infrastruktura, która zapewniłaby dla nich wszystkich wystarczającą ilość wody.

Przez setki lat po zburzeniu drugiej świątyni Żydom nie było wolno mieszkać w Jerozolimie, a nieżydowscy mieszkańcy miasta wykorzystywalimykwy do własnych celów – jako cysterny na wodę, magazyny albo do pozyskiwania kamienia.

Trasa turystyczna składa się z dwóch części: pierwsza schodzi w dół wzdłuż muru osmańskiego na zewnątrz Wzgórza Świątynnego – tam zwiedzający dowiadują się o znaleziskach archeologicznych, prawach związanych z mykwami itp. Druga część to „wchodzenie”, również wśród tablic informacyjnych, aż do punktu, skąd widać monumentalne schody i podwójną bramę na wschodniej ścianie Wzgórza Świątynnego. Żyd przybywający tędy w starożytności wszedłby w tym momencie na święty teren i wypełnił micwę (przykazanie) o pielgrzymce.


Na podstawie:
breakingisraelnews.com - New Mikveh Path Along Ancient Pilgrim Route Inaugurated in Old City

Następny | Poprzedni

Komentarze (1)

Skomentuj

Zaloguj się aby skomentować Opcjonalny login poniżej.

Szabat Szalom - komentarze

Romek

Romek

28. kwietnia, 2018 |

No cóż. Historia lubi się powtarzać. Tym razem to zadziałało w drugą stronę. Prekursorem tej metody, w trochę zmienionej formie,...

Pawel

Pawel

25. marca, 2018 |

Ja również dziękuję za konsekwencję w prowadzeniu działu "szabat szalom". Wiele z tych informacji potwierdza mi, że Bóg sprawuje...

Romek

Romek

23. marca, 2018 |

Kasia, ponieważ od dłuuuugiego czasu oprócz Ciebie ( i strony technicznej za co również wyrażam uznanie) nie ma żadnych oznak...

dak

dak

13. grudnia, 2017 |

Można na przykład błogosławić Boga za dar ducha i wynikającego z niego duchowego światła (oświecenia), za ducha poświęcenia...

Romek

Romek

13. grudnia, 2017 |

A co się życzy w odpowiedzi na te pozdrowienia?