PREMIER AUSTRALII W IZRAELU – STULECIE BITWY O BEER SZEWĘ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 03 listopada 2017

Benjamin Netanjahu:
Witamy prawdziwego przyjaciela Izraela; Australia jako kraj jest prawdziwym przyjacielem Izraela. Jest to całkowicie jasne i docenia to każdy obywatel Izraela. Chcę Ci podziękować za niezachwiane poparcie dla Izraela, za chwilę będziemy rozmawiać na górze, jak wzmocnić ten sojusz jeszcze bardziej, by był głębszy, silniejszy, jeszcze szerszy.

Premier Turnbull:
Czuję się tutaj jak w domu, jak wśród rodziny. Jak powiedziałeś, jesteśmy częścią tej samej „miszpachy”, a ciepło Twojej wizyty w lutym było niebywałe. Entuzjazm i energia, jakie ze sobą przywiozłeś, ożywiła wszystkich, z którymi się spotykałeś.

W bieżącym roku Twoja wizyta była pierwszą w historii wizytą premiera Izraela w Australii, a ja w tej chwili również jestem tu po raz pierwszy jako premier – i jest to także pierwsza wizyta australijskiego premiera w Izraelu od 2000 r.

Nasze więzi są coraz silniejsze i głębsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Benjamin Netanjahu:
Podpisaliśmy właśnie porozumienie o przemyśle obronnym, abyśmy mogli wspólnie chronić nasze wspólne wartości. Sądzę, że przyszłość zapowiada wspaniałe rzeczy dla obu naszych krajów, które pod względem wartości tak naprawdę stanowią jedność.

Zatem – witaj, przyjacielu!

==============================

Beer Szewa obchodzi stulecie wyzwolenia spod władzy imperium osmańskiego przez Korpus Armii Australii i Nowej Zelandii (ANZAC). Do miasta przybyli potomkowie walczących wtedy żołnierzy i planują odtworzenie jednej z ostatnich w historii bitew kawalerii.

Jak podaje wikipedia, „zdobycie tutejszych studni z wodą było bardzo ważne i umożliwiło Brytyjczykom prowadzenie dalszych operacji militarnych w Palestynie”.


Wielbłądzi korpus australijski podczas bitwy pod Beer Szewą (Źródło: FotoHistoria)


Bitwa pod Beer Szewą 31 października 1917 r. (Źródło: Wikipedia - Beer Szewa)


Odtworzenie bitwy pod Beer Szewą (31 października 2017)

Więcej o bitwie i biorących w niej udział wierzchowcach: Konie, wojna i Australijczycy czyli: o dawnej kawalerii australijskiej


Na podstawie:

Następny | Poprzedni