PREZYDENT CZECH CHCE PRZYSPIESZYĆ PRZENIESIENIE AMBASADY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 16 marca 2018

Milos Zeman, niedawno wybrany na drugą kadencję prezydentury Czech, chciałby przyspieszyć proces przeniesienia czeskiej ambasady do Jerozolimy – podała w czwartek gazeta „Lidové noviny".

Amerykanie ogłosili w lutym, że w ramach wstępnych kroków przekształcą swój jerozolimski konsulat w ambasadę; zrobią to 14 maja, co zbiegnie się z 70-tą rocznicą Izraela. Daniel Meron, izraelski ambasador w Pradze, napisał na Twitterze, że zdaniem czeskiej gazety Zeman chciałby, by jego kraj przyłączył się w tym względzie do inicjatywy Trumpa.

Kiedy Meron opublikował tweeta „US:1, Republika Czeska:2?”, przypomniano mu, że na drugim miejscu będzie raczej Gwatemala, jako że prezydent Jimmy Morales zapowiedział w niedzielę, że jego kraj przeniesie ambasadę już dwa dni po amerykańskiej.

Kiedy w grudniu zeszłego roku Trump ogłosił formalne uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela, Praga szybko poszła w jego ślady, chociaż ministerstwo spraw zagranicznych ograniczyło swoje oświadczenie do „uznania Jerozolimy za stolicę Izraela w granicach linii demarkacyjnych z 1967 r.”, czyli jedynie Jerozolimy zachodniej.

W tym czasie Zeman pochwalił ów pomysł, dodając, że Republika Czech mogła już stanąć na czele tego zagadnienia podczas jego pierwszej kadencji.

Prezydent powiedział: „Naprawdę bardzo się z tego cieszę, ponieważ, jak mówiłem podczas mojej wizyty w Izraelu cztery lata temu, chcielibyśmy być pierwszym krajem, który to zrobi. Teraz prędzej czy później możemy pójść w ślady Stanów Zjednoczonych. Tak czy inaczej, to lepiej niż nic.”

Obecnie wygląda na to, że prezydent chciałby, aby tak się stało raczej prędzej niż później, jako że raport stwierdził, iż prezydent uważa tę sprawę za „najważniejszy priorytet”. Wypowiedź Zemana miała miejsce po spotkaniu z międzyministerialną grupą celem przedyskutowania przenosin, jakie pod koniec lutego odbyło się w Izraelu.

Niemniej jednak raport podaje również, iż po konsultacjach z przedstawicielami Unii Europejskiej czeskie ministerstwo spraw zagranicznych sprzeciwia się przeniesieniu ambasady w obecnym czasie i nie posiada nawet nieruchomości w Jerozolimie.


Na podstawie:
worldisraelnews.com - Czech president wants country’s embassy move to Jerusalem expedited

Następny | Poprzedni