REKORD ENERGETYCZNY – 13,4% ENERGII ZE SŁOŃCA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 23 marca 2018

W zeszłą sobotę (17 marca 2018 r.) padł w Izraelu rekord energetyczny – o 12:07 aż 13,4% energii zużywanej w całym kraju stanowiła energia słoneczna.

Przedstawiciele zakładu energetycznego podkreślają, że chociaż Izrael prowadzi intensywne badania nad odnawialnymi źródłami energii, to na ten rekord złożyły się szczególne okoliczności – bezchmurna pogoda i niskie zużycie prądu.

Portal nocamels.com pisze, że kiedy pierwszy premier Izraela, Dawid Ben Gurion, wyraził 60 lat temu swoją wizję „kwitnącej pustyni”, nie miał zapewne na myśli inwestycji o wartości miliardów dolarow, która obejmuje trzy ogromne elektrownie słoneczne, najwyższą na świecie wieżę solarną i oczyszczalnię ścieków – a wszystko to w okolicy niewielkiego miasteczka, zamieszkiwanego przez 500 osób.

Ten ambitny projekt został rozpoczęty pod koniec 2014 r., kiedy rząd izraelski wyznaczył cel w postaci 10-procentowego udziału odnawialnych źródeł w krajowym zużyciu energii. Cel ten miał być osiągnięty w 2020 r. Obecnie niemal wszystkie projekty są bliskie ukończenia.

Pierwszy projekt – Negev Energy – to elektrownia słoneczno-termiczna rozciągająca się na 4 kilometrach kwadratowych. Składa się z 28 000 ton stali i około 500 000 parabolicznych zwierciadeł, które zbierają światło przetwarzane następnie na prąd. Elektrownia ta zredukuje emisje dwutlenku węgla o około 245 000 ton rocznie, co jest równoważne z wyeliminowaniem z ruchu 50 000 pojazdów. Będzie dostarczała prąd do 60 000 gospodarstw domowych.

Drugi projekt – Megalim Solar Power – to zakład mniejszy, zajmujący blisko 3 kilometry kwadratowe. Składa się z 250-metrowej wieży solarnej, największego tego rodzaju urządzenia na świecie. Żartobliwie nazywana jest „wieżą mocy” („tower of power”). Wokół wieży znajduje się ponad 50 000 sterowanych komputerowo zwierciadeł, które koncentrują światło słoneczne na odbiorniku na szczycie tej wieży, gdzie mieści się generator pary.

Niedaleko zlokalizowany jest trzeci projekt, Ashalim SUN – elektrownia oparta na ogniwach fotowoltaicznych, czyli panelach słonecznych generujących prąd.


Elektrownia Megalim - źródło: nocamels.com


Wieża w elektrowni Megalim - źródło: nocamels.com


Negev Energy z lotu ptaka - źródło: nocamels.com


Negev Energy - źródło: nocamels.com


Ashalim SUN - źródło: Satli.blog


Na podstawie:

Następny | Poprzedni