RODZINA ZNALAZŁA NA SPACERZE DZBAN SPRZED PÓŁTORA TYSIĄCA LAT

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 09 marca 2018

Kiedy rodziny Avidor i Armon udały się pod koniec stycznia na przechadzkę korytem rzeki Nahal w parku narodowym Beit Sze’an, spodziewały się zapewne zieleni i kwiatów. Wycieczka okazała się jednak o wiele bardziej pamiętna, gdy dzieci – Nir i Matan – dostrzegły coś niezwykłego.

(Więcej o Beit Sze’an: Wikipedia)

„Szliśmy sobie i zatrzymaliśmy się na zboczu, żeby odpocząć. Nagle zobaczyliśmy coś, co przypominało ucho wystające z ziemi” – opowiada mama, Tamar Armon. „Z zaskoczeniem i radością odkryliśmy, że to kompletny dzban, ciężki i piękny.”
Jako entuzjaści archeologii członkowie rodzin zwrócili uwagę na znaki przy ścieżce mówiące, że na tym terenie znaleziono ceramikę sprzed 1500 lat. „Nam również się do przydarzyło” – mówi Tamar.

Okolice Beit Sze’an znane są z bogactwa odkryć archeologicznych. Park narodowy to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc odwiedzanych przez turystów, gdzie znakomicie zachowały się ruiny z czasów rzymskich i bizantyjskich, w tym imponujący teatr z II wieku n.e., droga, mozaiki i łaźnie.

Zdaniem Nira Distelfelda, dyrektora działu zapobiegania kradzieżome Urzędu ds. Zabytków w regionie północnym, intensywne deszcze musiały wymyć ziemię i odsłonić dzban. „To dość naturalne zjawisko – przedmioty pojawiają się na powierzchni jak pozdrowienia przesłane z przeszłości.”

Choć znalazców kusi, by takie przedmioty od razu wykopać, Distelfeld podkreśla, że „niezwykle ważne jest natychmiastowe zawiadomienie o takich znaleziskach i pozostawienie ich na miejscu, by archeolodzy mogli uzyskać jak najwięcej informacji z ich położenia.”

Zdaniem archeologów znaleziony przez dzieci dzban był używany w starożytności do przechowywania roślin strącznowych.

“Niedaleko znajduje się wspaniały kościół i starożytny cmentarz; całkiem możliwe, że dzban został umieszczony w jednym z grobów w ramach rytuału związanego ze zmarłymi, a z czasem przemieścił się trochę dalej.”

Rodziny znalazców przekazały dzban państwu i otrzymały od Urzędu ds. Zabytków dyplomy dobrego obywatela.


źródło: timesofisrael.com


źródło: timesofisrael.com


Na podstawie:
timesofisrael.com - Look what the rain swept in: Families find 1,500-year-old jug during hike

Następny | Poprzedni