SERDECZNE POWITANIE NETANJAHU W INDIACH

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 19 stycznia 2018

Biuro premiera podało, że Netanjahu spodziewał się powitania w Delhi przez ministra spraw zagranicznych, a tymczasem został zaskoczony przez samego premiera Modi, który pojawił się na płycie lotniska.

Na swoim oficjalnym koncie na Twitterze Modi napisał po hebrajsku: „Witaj w Indiach, mój przyjacielu, premierze Netanjahu. Twoja wizyta jest szczególna i ma historyczne znaczenie. Wzmocni bliskie więzi między naszymi krajami.”

Netanjahu odpisał na swoim koncie, również w języku hebrajskim: „Dziękuję Ci, drogi przyjacielu Modi, za ciepłe i osobiste powitanie w Indiach.”

Netanjahu towarzyszy żona Sara oraz 130-osobowa delegacja – największa, jaka kiedykolwiek była w podróży z premierem – która będzie zajmowała się rozwojem współpracy w biznesie i stosunkach dyplomatycznych.

Premier ma również spotkać się z kilkoma przedstawicielami Bollywoodu – to część działań Izraela mających na celu zwiększenie turystyki, w tym przypadku przez zachęcenie Indii do kręcenia filmów w Izraelu.

Pewne wydarzenia rzucają jednak cień na wizytę Netanjahu w Indiach – Indie poparły wniosek Zgromadzenia Narodowego ONZ potępiający uznanie przez D. Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela. Kilka tygodni temu potwierdzono również, że Indie wycofują się z wartej 500 milionów dolarów umowy o zakupie pocisków przeciwczołgowych od izraelskiej firmy. Pojawiła się jednak nadzieja, że transakcja dojdzie do skutku.


Na podstawie:
timesofisrael.com - Netanyahu arrives in India, is greeted on tarmac by PM Modi

Następny | Poprzedni