SPECJALNY PRZEWODNIK DLA TRZYMILIONOWEJ TURYSTKI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 10 listopada 2017

Ioana Isac, która przybyła wczoraj (7 listopada) do Izraela wraz ze swoim przyjacielem, była trzymilionową turystką w bieżącym roku (nie licząc tzw. „day-trippers”, czyli osób, które zeszły na kilka godzin ze statków wycieczkowych lub przybyły z Jordanii na jednodniowe wypady). Jest to rekord wszech czasów i oznaka, że turystyka w Izraelu ma się dobrze pomimo zagrożenia wojną i przemocą.

Na lotnisku Ben Guriona Joanę i Mihaia powitał na czerwonym dywanie kwiatami i balonami minister turystyki, Yariv Levin. Zawieziono ich limuzyną do specjalnego apartamentu na brzegach Morza Martwego, pokazano Izrael z lotu ptaka podczas wycieczki helikopterem, a elegancką kolację przygotował dla nich w swoim domu szef kuchni z Tel Awiwu, Nir Zook.

Minister turystyki powiedział: „To dla nas szczególny dzień i historyczny kamień milowy – ponad trzy miliony turystów w jednym roku. Te dodatkowe pół miliona gości to pół miliona nowych ambasadorów Izraela na świecie. Cieszę się z osiągnięć, jakie widzimy w ministerstwie turystyki w rezultacie inwestycji w marketing na całym świecie, a także wyjątkowej współpracy z liniami lotniczymi oraz relacji, jakie utrzymujemy z organizatorami wycieczek. Wszystko to przynosi owoce: dodało ok. 17 miliardów szekli oraz tysiące miejsc pracy w lokalnych gospodarkach.”

„Kilka lat temu sądziliśmy, że nikt nie będzie chciał przyjeżdżać ze względu na pociski” – powiedział monister Levin w październiku, odnosząc się do wojny z Gazą w 2014 r. „Uważam jednak, że zbudowaliśmy dużo mocniejsze podstawy i że uda nam się osiągnąć wyższe rezultaty w krótszym czasie.”


Po Jerozolimie Ioanę i Mihaia oprowadzał specjalny przewodnik:

YL (Yariv Levin, minister turystyki): Witajcie w Jerozolimie, w Wieży Dawida. Muszę się wam jednak do czegoś przyznać – nasz przewodnik nie przyszedł. Na szybko znaleźliśmy więc nowego, który przyjechał tutaj, by was oprowadzić.

I (Ioana): O mój Boże, przepraszam za moje ubranie! Miło pana poznać!

BN (Benjamin Netanjahu): Witajcie, będę waszym przewodnikiem.

I: Specjalny przewodnik!

BN: A dlaczego nie? Jesteście szczególnymi turystami. Byliście już kiedyś w Izraelu?

I: Nie, to nasz pierwszy raz.

BN: Wiecie, jak przyjeżdżają tu turyści, wszystkich wita premier. Każdego turystę, prawda, panie ministrze?

I: Jest pan tego pewien?

BN: Hm, nie do końca. Chciałbym jednak skorzystać z tej okazji i pokazać wam miejsce zwane Cytadelą Dawida. Byliśmy tu trzy tysiace lat temu...

I: ... i teraz też tu jesteście.

BN: I przyjeżdżają do nas trzy miliony turystów. A wy wygraliście los na loterii! Pójdziemy więc na górę i obejrzymy to miejsce. Pierwsza Jerozolima, z czasów Dawida, jest tam – nie widać jej. A to Wzgórze Świątynne, najświętsze miejsce żydowskie. Tam znajduje się Mur Zachodni, też go stąd nie zobaczycie, ale polecam pójście tam.

I: Z pewnością tam będziemy. Musimy to obejrzeć.

BN: Jeśli chcecie poznać smak Jerozolimy, to jest najważniejsza część: nazywa się to zatar. Bardzo lubię zatar.

I: W naszym kraju nazywa się to cimbru!

BN: Cimbru? Zatem to jest zatar – cimbru.


Na podstawie:
jpost.com - Netanyahu Plays Tour Guide to Israel’s 3 Millionth Visitor in 2017

Następny | Poprzedni