USA: JEŚLI RADA PRAW CZŁOWIEKA NIE ZMIENI NASTAWIENIA DO IZRAELA, ROZWAŻYMY JEJ OPUSZCZENIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 20 października 2017

Kilka godzin po ogłoszeniu, że USA wycofują się z UNESCO, amerykańska ambasador przy ONZ Nikki Haley ostrzegła, że jej kraj przygląda się w podobny sposób innym agencjom tej organizacji. 31 grudnia 2018 r. USA opuszczają UNESCO z przyczyn finansowych, z powodu konieczności reformy tej agencji oraz na skutek jej ciągłych działań skierowanych przeciwko Izraelowi.

W czwartek 12 października Nikki Haley oświadczyła: „W lipcu, kiedy UNESCO podjęła swoją najnowszą skandaliczną i umotywowaną politycznie decyzję o tym, że Stare Miasto w Hebronie oraz Grób Patriarchów stanowią część terytorium palestyńskiego, USA jasno dały do zrozumienia, że decyzja ta wpłynie negatywnie na ocenę poziomu naszego zaangażowania w tę organizację”. Czwartkowa decyzja o wycofaniu się z UNESCO, jak wskazała ambasador Haley, jest rezultatem dokonania tej właśnie oceny.

Nikki Haley powiedziała również: „USA przeanalizują w podobny sposób inne agencje ONZ. Cele UNESCO są dobre. Niestety, ekstremalne upolitycznienie stało się powodem jej chronicznej kompromitacji. Decyzja o Grobie Patriarchów była zaledwie jednym z wielu głupich posunięć, w tym podtrzymania obecności w komisji praw człowieka obecności syryjskiego dyktatora Baszara al-Assada, pomimo morderstw, jakie popełnił na protestujących w pokojowy sposób ludziach. Podobnie jak oświadczyliśmy w roku 1984, kiedy prezydent Ronald Reagan wycofał się z UNESCO, amerykańscy podatnicy nie powinni być zmuszani do płacenia za działania niezgodne z naszymi wartościami i za kpiny ze sprawiedliwości oraz zdrowego rozsądku.”

W czerwcu Niki Haley zapowiedziała, że USA rozważy wycofanie się z Rady Praw Człowieka, jeśli ta nie przeprowadzi reform i nie odwoła tzw. Punktu 7, mówiącego o „prawach człowieka w Palestynie i na innych okupowanych terytoriach arabskich”, którego skutkiem jest nieustanna krytyka Izraela. Od roku 2007 Rada wydała ponad 70 rezolucji krytykujących Izrael, a jedynie siedem dotyczących Iranu. „Ta bezlitosna, patologiczna kampania przeciwko krajowi, który w rzeczywistości ma bardzo dobrą historię poszanowania praw człowieka ośmiesza nie Izrael, lecz samą Radę.”

Stany Zjednoczone są odpowiedzialne za największą część budżetu ONZ – 25% kosztów funkcjonowania organizacji oraz 28% odrębnego budżetu przeznaczonego na utrzymywanie pokoju.


Na podstawie:
timesofisrael.com - After UNESCO bombshell, US envoy Haley warns UN of more trouble ahead

Następny | Poprzedni

Skomentuj

Zaloguj się aby skomentować Opcjonalny login poniżej.

Szabat Szalom - komentarze

Romek

Romek

03. listopada, 2017 |

Jak powszechnie wiadomo, Strażacy To fajne chłopaki.
Sam mam wielką przyjemność zaliczać się do tego grona.
Uważam, że to...

Romek

Romek

22. października, 2017 |

"Rabin Schmuel Rabinowitch, rabin Muru Zachodniego i Świętych miejsc Jerozolimy":.
Ciekawa sprawa.
Za chwilę może będzie;
"Rabin...

Romek

Romek

14. października, 2017 |

Hmm,
ja w tym roku mogę oddać kilka cm wody z poziomu gruntu. Tak z 1 metr. Nie wiem czy bedzie opłacało się przetransportować do...

ireneusz glab

ireneusz glab

19. czerwca, 2017 |

W polskich mediach nie natknąłem się na news'a opisującego to wydarzenie. Czesi zawsze byli inni względem pozostałych Słowian, ale...

dak

dak

06. maja, 2017 |

Trasa mykw już została otwarta. Przeszedłem ją w marcu :)...