W JEROZOLIMIE ODKRYTO MONETY SPRZED 2000 LAT – Z CZASÓW WIELKIEGO POWSTANIA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 27 kwietnia 2018

26 marca archeolodzy pod kierownictwem dr Eilat Mazar odkryli niedaleko południowego muru Wzgórza Świątynnego monety z czasów wojny rzymsko-żydowskiej (66-73 r. n.e.) Są ich dziesiątki – razem z nimi znaleziono fragmenty ceramiki, głównie dzbanów i naczyń kuchennych. Wszystko to było w jaskini mierzącej 7x14 metrów.

Odkrycie monet datowanych na czasy zburzenia drugiej świątyni akurat teraz ma szczególne znaczenie, jako że wydarzyło się tuż przed żydowskim świętem Paschy, upamiętniającym żydowską wolność i samookreślenie się.

Zdaniem dr Mazar istnieją znaczące różnice między monetami z pierwszych i ostatnich lat żydowskiego powstania przeciwko imperium rzymskiemu. Najpierw, kiedy powstańcy mieli nadzieję, że odniosą zwycięstwo, na monetach były starohebrajskie napisy „Wolność Syonu”. Podczas czwartego powstania, tuż przed zniszczeniem, rebelianci wyrażali swoją rozpacz pisząc na monetach “LeGalat Tzion”, “Aby wybawić Syon”.

Dr Mazar dodała: „Odkrycie w centrum starożytnej Jerozolimy dziesiątek monet z napisami o wolności i ratowaniu Syonu jest szczególnie ważne, teraz gdy dwa tysiące lat po tamtych wydarzeniach państwo żydowskie przygotowuje się do obchodzenia Paschy i świętowania wolności narodu żydowskiego.”

Monety ozdobione są rozmaitymi żydowskimi symbolami, takimi jak cztery gatunki związane ze świętem Sukkot (lulaw, hadas, etrog i arawa/palma, mirt, cytron i wierzba), czy palma wiążąca się z plemieniem Judy albo kielich, jaki był używany w świątyni. Motyw z późniejszych monet, łącznie z napisem „Aby wybawić Syon”, znajduje się na dzisiejszych monetach dziesięcioszeklowych.

Monety są dobrze zachowane, bo używano je jedynie przez krótki czas i były znakomicie chronione w jaskini, gdzie je znaleziono. To kolejny niesamowity aspekt tego znaleziska – że taka duża jaskinia, częściowo widoczna, uchowała się podczas zburzenia drugiej świątyni oraz przez późniejsze dwa tysiące lat.


Monety znalezione w jaskini (The Jerusalem Post)


Współczesna moneta dziesięcioszeklowa (Wikipedia - Israeli new shekel)


Na podstawie:
jpost.com - 2,000-YEAR-OLD COINS FROM 'GREAT REVOLT' DISCOVERED IN TIME FOR PASSOVER

Następny | Poprzedni