W PARKU NARODOWYM CIPPORI ODKRYTO BIZANTYJSKĄ PRASĘ WINNĄ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 06 lipca 2018

W początkach czerwca ogłoszono, że w parku narodowym Cippori w północnym Izraelu odkryto starożytną prasę winną z okresu bizantyjskiego. Znajdowała się ona wewnątrz zadaszonego rezerwuaru na wodę, co izraelski Urząd ds. Zabytków uznał za „rzadkie i unikatowe”, jako że to pierwszy raz, kiedy w Izraelu znaleziono prasę w rezerwuarze.

[Więcej o Cippori/Seforis: Wikipedia - Seforis]

Zdaniem uczonych rezerwuar przestał być używany – prawdopodobnie w IV w. n.e. – i po pewnych modyfikacjach został zaadaptowany na prasę.

Miejsce przeznaczone do deptania winogron miało około 3,2 metra kwadratowego i było wykute w skale. Zbiornik na sok miał 1,5 m x 1,7 m, przy głębokości 2,15 m; na jego dno prowadziły cztery wysokie stopnie.

Obok dużej prasy znajdowała się prasa mniejsza lub też miejsce do tymczasowego składowania winogron.

W okresie bizantyjskim produkcja wina w Izraelu kwitła dzięki wielkiemu popytowi ze strony Żydów, chrześcijan i Samarytan; część wina eksportowano.

Prasę odkryto w większym z dwóch rezerwuarów znajdujących się w parku, pomiędzy dwoma łukami stanowiącymi część imponującego systemu wodnego w tej okolicy, w tym długich akweduktów dostarczających wodę do starożytnego miasta Cippori. Rezerwuar ten ma 5x9 m, przy głębokości 3,5 m, a jego sklepienie opiera się na pięciu łukach.

Na ścianach znajduje się biały tynk przykrywający szarą zaprawę; zdaniem naukowców oznacza to, że rezerwuary zostały wykute w I lub początkach II w.n.e. i służyły jako zbiorniki wody dla starożytnego Cippori.

Podczas wykopalisk konieczne było przeniesienie okołostuletniego drzewa – szarańczynu, który wyrósł w zbiorniku. Po skomplikowanej operacji przy użyciu koparki i żurawia drzewo udało się przesadzić w inne miejsce w parku.

[Więcej o szarańczynie: Wikipedia - Szarańczyn strąkowy]


Źródło wszystkich zdjęć: The Times of Israel


Źródło wszystkich zdjęć: The Times of Israel


Źródło wszystkich zdjęć: The Times of Israel


Źródło wszystkich zdjęć: The Times of Israel


Na podstawie:
jpost.com - Byzantine Wine Press Uncovered at Zippori National Park

Następny | Poprzedni