WICEPREZYDENT PENCE: PRZENIESIENIE AMBASADY USA DO KOŃCA 2019 R.

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 26 stycznia 2018

Amerykański wiceprezydent Mike Pence powiedział 22 stycznia, że do końca 2019 r. USA przeniosą swoją ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy. Wezwał również Palestyńczyków do powrotu do negocjacji i obiecał, że Waszyngton wycofa się z „katastrofalnego” układu nuklearnego z Iranem, dopóki nie zostanie „poprawiony”.

W swojej przemowie Pence stanowczo podkreślił, że Jerozolima to stolica Izraela.

„Dopiero co w zeszłym miesiącu prezydent Donald Trump wykonał historyczny krok – naprawił 70-letni błąd i spełnił obietnicę daną narodowi amerykańskiemu” - powiedział Pence, odnosząc się do ogłoszenia przez Trumpa, że Jerozolima jest stolicą Izraela. Pence to pierwszy amerykański wiceprezydent, jaki przemawiał do izraelskiego parlamentu.

W niedawnych wypowiedziach premier Netanjahu i D. Trump wspomnieli różne harmonogramy przeniesienia ambasady. Premier stwierdził, że przeprowadzka będzie miała miejsce „o wiele szybciej, niż można się spodziewać, w ciągu roku od dzisiaj”.

Kilka dni później Trump zakwestionował szacunki Netanjahu: „Do końca roku? Mówimy tu o odmiennych scenariuszach – to oczywiście byłoby tymczasowe. Tak naprawdę nie bierzemy tego pod uwagę. Nie.”


Na podstawie:
timesofisrael.org - Pence in Knesset: Embassy to open in Jerusalem in 2019

Następny | Poprzedni