WSPÓLNE ĆWICZENIA STRAŻAKÓW IZRAELSKICH, ARABSKICH I EUROPEJSKICH

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 03 listopada 2017

24 i 25 października Komisja Europejska wraz z rządem Izraela zogranizowała międzynarodowe ćwiczenia strażaków z Jordanii, Izraela, Autonomii Palestyńskiej, Włoch, Francji i Hiszpanii. 250 uczestników dzieliło się umiejętnościami w zakresie zarządzania walką z dużymi pożarami, ewakuacji mieszkańców, pomocy humanitarnej i ochrony przyrody.

Izraelski komisarz Dedi Simhi powiedział: „W ostatnich latach miały miejsca ogromne katastrofy, które pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar – trzęsienia ziemi, powodzie, pożary, wypadki związane z niebezpiecznymi materiałami. Są to sytuacje, z którymi kraje nie zawsze mogą sobie same poradzić i potrzebują pomocy.”

Trening polegał na gaszeniu dwóch niewielkich kontrolowanych pożarów lasów. W tym samym czasie w bazie wojskowej na południu Izraela drużyny z Izraela, Autonomii Palestyńskiej, Jordanii i Hiszpanii odbywały ćwiczenia w zakresie działań po symulowanym silnym trzęsieniu ziemi i ratowania ludzi spod gruzów.

Choć Izrael odbywał już podobne sesje z pojedynczymi krajami basenu Morza Śródziemnego, wspólne ćwiczenia wszystkich tych drużyn miały miejsce po raz pierwszy.
Ćwiczenia zakończyły się uroczystością dla wszystkich uczestników, na której komisarz Simhi powiedział, że od powstania państwa w 1948 r. postępuje ono wefług talmudycznej zasady, że ten, kto uratował jedno życie, uratował cały świat.

„Nasze zespoły udzielały pomocy podczas trzęsień ziemi w Turcji, Nepalu, na Haiti, a niedawno w Meksyku. W zeszłym roku jednostki lotnicze działały na Cyprze, a w tym roku w Czarnogórze i Macedonii.

My również potrzebowaliśmy niedawno wsparcia. Rok temu, w listopadzie, podczas bezprecedensowej liczby pożarów, prosiliśmy o pomoc naszych sąsiadów Palestyńczyków i Egipcjan, a także Cypr i wiele innych krajów – i otrzymaliśmy ją. Podobnie było podczas pożarów na Górze Karmel w 2010 r.

Dlatego wspólne ćwiczenia są tak ważne, abyśmy w przypadku katastrofy znali się wzajemnie i wiedzieli, jak współpracować.”


źródło: ISRAEL21c


źródło: ISRAEL21c


źródło: ISRAEL21c


Na podstawie:
israel21c.org - Israeli, Arab, European firemen share cross-border drill

Następny | Poprzedni

Komentarze (1)

 • Romek

  Romek

  03 listopada 2017 o 22:04 |
  Jak powszechnie wiadomo, Strażacy To fajne chłopaki.
  Sam mam wielką przyjemność zaliczać się do tego grona.
  Uważam, że to jest jedyna formacja która dla chrześcijanina jest godna uwagi.
  Tak jako służba państwowa jak i ochotnicza.
  W dzisiejszych czasach Strażak niesie pomoc we wszystkich sytuacjach zagrażających życiu. Pożary, klęski żywiołowe, trzęsienia ziemi, powodzie oraz każde inne zagrożenie życia. Strażak wchodzi wszędzie tam, gdzie nikt inny już nie ma prawa. A on MUSI
  Szanuję pracę i zaangażowanie Strażaków..
  Dobrze, że współpracują z tak wielu państw, często formalnie konfliktowych.
  Strażak nie patrzy kogo ma ratować. On ratuje.

Skomentuj

Zaloguj się aby skomentować Opcjonalny login poniżej.

Szabat Szalom - komentarze

Romek

Romek

28. kwietnia, 2018 |

No cóż. Historia lubi się powtarzać. Tym razem to zadziałało w drugą stronę. Prekursorem tej metody, w trochę zmienionej formie,...

Pawel

Pawel

25. marca, 2018 |

Ja również dziękuję za konsekwencję w prowadzeniu działu "szabat szalom". Wiele z tych informacji potwierdza mi, że Bóg sprawuje...

Romek

Romek

23. marca, 2018 |

Kasia, ponieważ od dłuuuugiego czasu oprócz Ciebie ( i strony technicznej za co również wyrażam uznanie) nie ma żadnych oznak...

dak

dak

13. grudnia, 2017 |

Można na przykład błogosławić Boga za dar ducha i wynikającego z niego duchowego światła (oświecenia), za ducha poświęcenia...

Romek

Romek

13. grudnia, 2017 |

A co się życzy w odpowiedzi na te pozdrowienia?