ZAMIESZKI NA GRANICY Z GAZĄ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 06 kwietnia 2018

Podczas zamieszek na granicy ze Strefą Gazy zginęło 30 marca 18 Palestyńczyków, a około 1100 zostało rannych od izraelskich gumowych kul i ostrej amunicji – działo się to podczas masowych protestów odbywających się wzdłuż płotu odgradzającego enklawę.

Izraelskie Siły Obronne oceniają, że około 20,000 Palestyńczyków wzięło udział w „Marszu Powrotu”, demonstracjach na granicy z Gazą, które skupiały się w okolicy sześciu głównych lokalizacji.

Zarządzane przez Hamas gazańskie ministerstwo zdrowia podało, że czterech mężczyzn zginęło podczas protestów na granicy. Do godziny 14:30 około 370 osób zostało rannych – większość na skutek gumowych kul i gazu łzawiącego.

Zdaniem IDF organizatorzy protest starali się celowo umieścić cywilów na linii ognia. Wysłano na przykład siedmioletnią dziewczynkę pod płot na granicy, w cyniczny sposób starając się sprowokować otwarcie ognia przez Izraelczyków. Oddziały izraelskie w porę zorientowały się, jaka jest sytuacja, i dziecku nic się nie stało.

Wojsko potwierdziło, że żołnierze strzelali do „głównych podżegaczy”. Niektórzy demonstranci podpalali opony i rzucali koktajlami Mołotowa oraz kamieniami w żołnierzy izraelskich stojących po drugiej stronie granicy. Armia zapowiedziała, że nie pozwoli palestyńskim demonstrantom „naruszyć suwerenności Izraela” przez przekroczenie płotu bezpieczeństwa.

Wcześniej, w piątek rano, palestyński rolnik zginął od ognia z izraelskiego czołgu na południu Strefy Gazy. Świadkowie twierdzą, że kiedy spadły pociski, pracował na swoim polu, ale wiadomości izraelskie podają, że wojsko podejrzewało, iż mężczyzna usiłuje umieścić w pobliżu płotu zaimprowizowany ładunek wybuchowy.

Przedstawiciele Izraela za pomocą mediów społecznościowych, ulotek zrzucanych z samolotów i oświadczeń w mediach wielokrotnie ostrzegali Palestyńczyków, by podczas protestów nie próbowali przedrzeć się przez płot.

W piątek armia rozmieściła wzdłuż granicy dodatkowe bataliony piechoty oraz ponad 100 snajperów. Dodatkowe siły wysłała też straż graniczna i policja, na wypadek gdyby Palestyńczycy przedarli się przez linię wojska.

IDF ogłosiło, że teren Izraela wzdłuż granicy z Gazą jest „zamkniętą strefą wojskową” i obywatele Izraela nie mogą się do niej zbliżać bez pozwolenia.

Przez ostatnie kilka dni Palestyńczycy w Gazie rozbijali namioty niedaleko granicy, planując sześciotygodniowy “Marsz Powrotu”, który zaczął się właśnie dzisiaj. Demonstracje te mają miejsce w okresie napięcia związanego z przeniesieniem ambasady USA do Jerozolimy. 
Organizatorzy protestów twierdzą, że będą one pokojowe, ale przedstawiciele Izraela są świadomi możliwości nowych zamieszek na granicy.

Protesty mają trwać do połowy maja, mniej więcej czasu przeniesienia ambasady, oraz rocznicy Nakby czyli katastrofy – kiedy to w 1948 r. tysiące Palestyńczyków opuściło miejsca zamieszkania podczas wojny o niepodległość Izraela.

Przywódcy palestyńscy twierdzą, że demonstracje to początek powrotu Palestyńczyków do całości „Palestyny”; zamierzają również dać w ten sposób do zrozumienia Donaldowi Trumpowi, że nie oddadzą swoich praw do Jerozolimy i “Palestyny”.

„Wyszliśmy siedemdziesiąt lat temu, a dziś postanowiliśmy wrócić do naszego kraju” – powiedział jeden z nich agencji informacyjnej.


źródło: timesofisrael.com


Izraelscy snajperzy; źródło: timesofisrael.com


źródło: timesofisrael.com


źródło: timesofisrael.com


Na podstawie:
timesofisrael.com - 15 Gazans said killed, 1,100 hurt in clashes at massive border protest

Następny | Poprzedni