ZŁOTO W WALCE Z RAKIEM

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 26 stycznia 2018

Złoto od wieków wykorzystywane jest do bicia monet, wypełniania dziur w zębach czy ozdabiania deserów. Izraelscy naukowcy sprawdzają obecnie, jak ten cenny metal można wykorzystać w walce z rakiem, jako że wzmacnia on intensywność naświetlania przyjmowanego przez guzy.

Naukowcy zajmiją się głównie rakami głowy i szyi. Aron Popovtzer, profesor onkologii na uniwersytecie w Tel Awiwie, mówi: „Dużym problemem w leczeniu tych raków jest to, że są odporne na tradycyjną radioterapię. Około 40% pacjentów umiera pomimo agresywnego leczenia.

Z poprzednich badań wiemy, że złoto pomaga zwiększyć intensywność naświetlania pochłanianego przez guzy. Jeśli jednak wstrzyknie się człowiekowi cząsteczki złota, rozproszy się ono po całym organizmie. Kluczem jest to, by zebrały się w guzie.”

Naukowcy postanowili więc przyłączyć nanocząsteczki złota do leku, który jest powszechnie używany przy leczeniu guzów – cetuximabu. Udało im się to i podali ten lek myszom. Lek znalazł się w guzach, spowodował ich zmniejszenie, a zarazem osadził na nich cząsteczki złota.

„Przeprowadziliśmy następnie naświetlanie i okazało się, że obecność złota na guza zintensyfikowała jego działanie” – mówi prof. Popovtzer.

Zespół zbadał też toksyczność związku, który umożliwił wprowadzenie złota do guzów, i nie znalazł żadnych skutków ubocznych szkodliwych dla nerek czy wątroby. Naukowcy starają się obecnie o fundusze, dzięki którym można będzie rozpocząć testowanie leku na ludziach.


Na podstawie:
timesofisrael.com - Israeli researchers harness gold in battle with cancer

Następny | Poprzedni