„Triumf Nasion”

Autor tekstu - Romek Kopak | Data publikacji - piątek, 13 stycznia 2017 | Obszar - Wiadomości Recenzje

„Triumf Nasion”

Autor: THOR HANSON; tłum. Adam Wawrzyński,
4A oficyna Żółwin 2016
Tytuł oryginału: The Triumph of Seeds How Grains, Nuts, Kernels, Pulses & Pips Conquered the Plant Kingdom and Shaped Human History

“Bóg nazwał tę suchą powierzchnię ziemią, a zbiorowisko wód nazwał morzem. Bóg, widząc, że były dobre, rzekł: Niechaj ziemia wyda rośliny zielone: trawy dające nasiona, drzewa owocowe rodzące na ziemi według swego gatunku owoce, w których są nasiona. I tak się stało”. [Biblia Tysiąclecia V, Rdz 1:10,11]

Jedząc jabłko mało kto z nas zastanawia się dlaczego ono jest takie jakie jest. Kolorowe, pachnące, soczyste, słodkie. Sam widok już powoduje, że ślina napływa nam do ust i ochoczo wgryzamy się w jego miąższ.

Ewa też skusiła się na ten owoc smiley

Ale właściwie, dlaczego takie jest? Po co? Dla naszego smaku?

A co robimy, gdy dotrzemy do ogryzka? Dlaczego jest twarda łuska i pestka, która ma niejadalną łupinę oraz gorzki środek, nie nadający się do jedzenia. Co wtedy robimy?

A dlaczego wcześniej, zanim dojrzeje,  jest twarde, zielone, kwaśne?

Jesteście ciekawi?

Będziecie zaskoczeni informacjami które znajdziecie w tej książce. Nie tylko o jabłku, ale o awokado, bawełnie, zbożach i tysiącach innych roślin posiadających nasiona. Skąd i po co się wzięły. Dlaczego są tak zbudowane? Dlaczego papryka jest pikantna i po co kawie kofeina. A orzechy? Dlaczego mają twardą skorupę?

„…Wielu czytelników zapewne zetknęło się też ze strategią traw, których nasiona dziwnym trafem dostają się do skarpetki.
Stopniowo wędrują głębiej do jej wnętrza, aż w końcu dłużej nie można wytrzymać, trzeba przystanąć, ściągnąć skarpetę i wyrzucić przeklęte nasiono. Misja zakończona sukcesem….”

Ja pochłaniałem tę książkę z otwartym dziobem prawie, jak soczystą pomarańczę. Co chwilę przerywając Gosi zajęcie, aby jej przeczytać fascynujący fragment dotyczący kolejnej informacji o roślinach, które często mamy wokół siebie na co dzień. Uzmysłowiając sobie, po raz kolejny, jakim wielkim i doskonałym stwórcą jest Bóg, jak dobrze przemyślane zostały wszystkie elementy w „puzzlach” składających się na nasz świat.

Książka napisana jest w sposób bardzo zrozumiały i ciekawy. Czyta się ją lekko, acz nie bez ciągłego kręcenia głową i okrzyków „NIEPRAWDOPODOBNE !”

Gorąco polecam.

Książka dostępna w wersji elektronicznej lub tradycyjnej.

Udostępnij...

O Autorze

Romek Kopak

Komentarze (1)

  • dak

    dak

    14 stycznia 2017 o 10:15 |
    Podzielam zafascynowanie tą opowieścią o nasionach. Romek zainteresował mnie kiedyś tą książką i połkąłem ją jak chrupiącą bułeczkę. Jestem też pożeraczem nasion, więc tym bardziej ucieszyłem się dowiadując się, że one oddają mi się z radością i niebezinteresownie. Czułem już od dawna, że współpracuję ze światem roślin, ale po przeczytaniu tej książki tę cudowną, zamierzoną przez Boga harmonię świata ożywionego nieco lepiej rozumiem.

Skomentuj

Zaloguj się aby skomentować Opcjonalny login poniżej.